جزئیات سفر ۴ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی

جزئیات سفر ۴ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی

به گزارش بیست و یکم ناسا جزئیات سفر چهار فضانورد به ˮایستگاه فضایی بین المللیˮ را منتشر نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا سفر چهار فضانورد غیرنظامی را تایید کرده است که در ماه آوریل به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند رفت تا به مدت یک هفته در آنجا زندگی کنند و به آزمایش هایی بپردازند.
یک شرکت خصوصی فعال در حوزه هوافضا معروف به "آکسیوم اسپیس"(Axiom Space) که درحال توسعه ماژول خود برای ایستگاه فضایی بین المللی است، این برنامه را اجرا خواهد نمود و چهار فضانورد را با کپسول دراگون شرکت "اسپیس ایکس"(SpaceX) به فضا خواهد فرستاد.
"مایکل لوپز آلریا"(Michael López-Alegría)، فضانورد ناسا، فرمانده این مأموریت خواهد بود. "لری کانر"(Larry Connor)، بعنوان خلبان و "مارک پاثی"(Mark Pathy) و "ایتن استیب"(Eytan Stibbe)، بعنوان متخصصان مأموریت کار خواهند کرد.
سرنشینان که هر کدام ۵۵ میلیون دلار برای این سفر هزینه کرده اند، هشت روز را برای انجام دادن آزمایش ها، فعالیتهای تجاری و برگزاری جلسات آموزشی برای کودکان روی زمین صرف خواهند کرد.
آنها روز چهارشنبه، ۳۰ مارس، از "مجتمع پرتاب ۳۹ پایگاه فضایی کندی"(Kennedy Space Center Launch Complex ۳۹) ناسا در فلوریدا، با موشک "فالکون ۹"(Falcon ۹) اسپیس ایکس پرتاب خواهند شد.
این مأموریت "AX-۱" نامگذاری شده است و سرنشینان آن از اوت ۲۰۲۱ در "مرکز فضایی جانسون"(Johnson Space Center) ناسا در هیوستون و سایر تاسیسات ناسا درحال آموزش دیدن هستند. این آموزش به آنها امکان می دهد که با سیستم های موجود در ایستگاه فضایی بین المللی، امکانات علمی و اقدامات اورژانسی آشنا گردند.
این چهار نفر علاوه بر آموزش دیدن در ناسا، با "آژانس فضایی اروپا"(ESA) و اسپیس ایکس هم کار کرده اند. آموزش اسپیس ایکس به آنها امکان می دهد تا با عملکرد کپسول دراگون آشنا گردند که مقرر است آنها را به ایستگاه برساند و بازگرداند.


ناسا کار خویش را با گروه عملیاتی مأموریت آکسیوم در دسامبر روی شبیه سازی هایی شروع کرد تا نحوه عملکرد اولین سرنشینان غیرنظامی ایستگاه فضایی بین المللی را مورد بررسی قرار دهد. این کار، امکان کنترل زمینی را برای ناسا و آکسیوم فراهم نمود تا با مراحل پویای پرواز فضانوردان به ایستگاه فضایی بین المللی آشنا گردند.
ناسا تایید نمود که آنها این شبیه سازی ها را تا چند ماه آینده ادامه خواهند داد تا برای پرتاب در ۳۰ مارس آماده شوند.
"فیل مک آلیستر"(Phil McAlister)، مدیر پروازهای فضایی تجاری ناسا اظهار داشت: این نقطه عطف مهم دیگری در تلاشهای ما برای فعالیت در مدار نزدیک زمین است. برای سرنشینان این مأموریت، آرزوی سفرهای ایمن را دارم و امیدوارم که زمان خود در فضا را مفید و لذت بخش بیابند.
آکسیوم پیش تر یک مجموعه پژوهش در مورد ریزگرانش را نشان داده بود که سرنشینان Ax-۱ قصد دارند آنرا در مدار زمین و با مشارکت سازمان های متعدد روی زمین انجام دهند.
آلریا اظهار داشت: هدف سرنشینان Ax-۱ این است که یک استاندارد را برای همه مأموریت های فضایی خصوصی آینده از نظر آمادگی و حرفه ای بودن خود تعیین کنند. من بعنوان فرمانده، به کاری که این سرنشینان انجام داده اند تا برای فعالیت در ایستگاه فضایی بین المللی آماده شوند، افتخار می کنم و خوشحالم که می بینم استانداردهای لازم برای همه فضانوردانی که از زمان مأموریت "اکسپدیشن ۱"(Expedition ۱) به ایستگاه فضایی بین المللی سفر کرده اند، برآورده می شود. مأموریت Ax-۱، بر حجم عظیمی از فعالیتهای علمی متمرکز است و ما حالا مشتاقانه منتظر نهایی کردن این مأموریت هستیم.
اکسپدیشن ۱، اولین پرتاب فضانوردانی از روسیه و آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی بود که در دوم نوامبر سال ۲۰۰۰ انجام شد. ایستگاه فضایی بین المللی از آن زمان به صورت مداوم سرنشینانی را به خود دیده است.
آکسیوم این مورد را هم فاش کرده است که فضانوردان، فناوری ساخته شده توسط شرکت "آلف فارمز"(Aleph Farms) را به ایستگاه فضایی بین المللی خواهند برد. این فناوری، تبدیل سلول های گاو به گوشت خام را شامل می شود که با پرورش سلول ها و تبدیل کردن آنها به عضله، چربی و سایر اجزا صورت می گیرد.
"زویکا تاماری"(Zvika Tamari)، مدیر پژوهش فضایی این شرکت اظهار داشت: هدف کلی آلف فارمز، توانایی فراهم کردن مواد مغذی، خوش طعم و بادوام در هر مکان و هر زمانی است. گسترش یافتن این هدف، توانایی فراهم کردن مواد مغذی در فضا را شامل می شود.
ایتن استیب، یک سکه باستانی را هم همراه خود به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد برد.
ناسا به تازگی اعلام نمود که تنها ۹ سال از عمر عملیاتی ایستگاه فضایی بین المللی باقی مانده است و می خواهد در ژانویه ۲۰۳۱، آنرا در اقیانوس آرام جنوبی فرود بیاورد. در آستانه این رویداد، ناسا می خواهد از اپراتورهای تجاری در راه اندازی ایستگاه های فضایی با بودجه بخش خصوصی استفاده نماید و آغاز این کار را با ماژول فضایی آکسیوم متصل به ایستگاه فضایی بین المللی انجام دهد.
این پرتاب، یک پیشرفت برای ماژول به حساب می آید که انتظار می رود تا اواسط این دهه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شود. این بخشی از تلاشهای ناسا برای ایجاد یک اقتصاد قوی در مدار پایین زمین است که توسط بخش خصوصی هدایت می شود.
آکسیوم به تازگی طراحی ابتدایی دو ماژول را تکمیل کرده است که در این دهه به ایستگاه فضایی بین المللی متصل خواهند شد.
ناسا به مدت بیشتر از ۲۱ سال، از حضور مستمر انسان در مدار پایین زمین و در ایستگاه فضایی بین المللی پشتیبانی کرده است. یک سخنگوی ناسا اظهار داشت: هدف ناسا، ایجاد یک بازار قوی و تجاری در مدار پایین زمین با حمایت بخش خصوصی است.
این راهبرد، خدمات مورد نیاز دولت را با هزینه کمتری عرضه می کند و ناسا را قادر می سازد تا روی مأموریت های "آرتمیس"(Artemis) به ماه تمرکز کند و در عین حال، به استفاده از مدار پایین زمین بعنوان محل آموزش و مأموریت های فضایی عمیق ادامه دهد.1400/11/16
13:28:14
0.0 / 5
716
تگهای جزئیات سفر ۴ فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی: آزمایش , آموزش , اپراتورها , استاندارد
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم