با توربین های بادی ممكن شد؛

راهکاری برای حل مشکل کمبود برق شهری توسط پژوهشگران دانشگاه تهران

راهکاری برای حل مشکل کمبود برق شهری توسط پژوهشگران دانشگاه تهران

بیست و یکم: الگوی حل مشکل کمبود برق شهری با اجرای طرح کاربردی المان توربین باد در پارک باد و سایه شهر یزد توسط پژوهشگران دانشگاه تهران ارائه شد.به گزارش بیست و یکم به نقل از دانشگاه تهران، مجتبی طحانی، مجری طرح کاربردی المان توربین باد در پارک باد و سایه شهر یزد با اشاره به مشکلات به وجود آمده در سالهای اخیر برای تامین برق شهری، یکی از مهم ترین کاربردهای این طرح را تامین برق مصرفی منازل، ادارات، پارک ها، دانشگاه ها، خیابان ها و بزرگراه ها و صنایع کوچک عنوان نمود.
عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اضافه کرد: امروزه تأثیرات ناشی از آلودگی های حاصل از مصرف منابع متداول انرژی بمنظور تولید توان، به چالشی بزرگ جهت کاهش آلاینده ها و پیشروی به سمت استفاده از منابع جایگزین تجدیدپذیر همچون انرژی بادی و خورشیدی تبدیل گشته است و کشور ایران در وضعیت بسیار غنی از نظر پتانسیل انرژی های تجدیدپذیر بادی و خورشیدی قرار دارد.

مجری طرح با تاکید بر این که امروزه توربین های بادی محور عمودی باتوجه به مزایایی از قبیل کاربرد شهری، سادگی ساختار، عملکرد در سرعت های مختلف باد، قابلیت شروع با پایین ترین میزان سرعت باد و اقتصادی بودن مورد توجه هستند، اضافه کرد: با اجرای طرح کاربردی المان توربین باد در پارک باد و سایه شهر یزد که توسط تیم پژوهشگران دانشگاه تهران صورت گرفت، می توان از این نوع توربین ها در مصارف گوناگونی بهره برد.

بر اساس اعلام طحانی، استفاده از برق تولیدی بواسطه توربین باد محور عمودی می تواند در خیلی از محل های مصرف برق در موارد ذکر شده راه گشا باشد. بطور مثال می توان از برق تولیدی بمنظور سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع منازل و ادارات، تامین روشنایی پارک ها، تامین روشنایی کلاس های درس، کارگاه ها، آزمایشگاه ها و محوطه دانشگاه، تامین روشنایی خیابان ها و بزرگراه ها، تامین بار مصرفی صنایع کوچک کشاورزی و کارگاه های تولیدی بهره برد.

عضو هیئت علمی دانشکده علوم و فنون نوین دانشگاه تهران اشاره کرد: همین طور باتوجه به شرایط محیطی، توربین باد محور عمودی می تواند در کنار دیگر تجهیزات تولید انرژی های پاک بصورت هیبریدی برای افزایش راندمان و افزایش ضریب اطمینان تولید و مصرف، مورد توجه قرار گیرد.


منبع:

1400/11/13
22:52:59
0.0 / 5
574
تگهای راهکاری برای حل مشکل کمبود برق شهری توسط پژوهشگران دانشگاه تهران: آزمایش , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیست و یکم