پیشبینی اختلالات روانی كودكان تنها با بررسی اسكن مغزی آنها

پیشبینی اختلالات روانی كودكان تنها با بررسی اسكن مغزی آنها

به گزارش بیست و یكم پژوهشگران ˮدانشگاه كالیفرنیا، بركلیˮ آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند می توان با بررسی اسكن های مغزی كودكان، مشكلات روانی كه امكان دارد در آینده به آن مبتلا شوند را پیش بینی نمود.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، هر بخش از مغز نقش خاصی در عملكرد شناختی ما دارد. همه این مناطق به صورت همزمان كار می كنند و همیشه در حال دریافت و ارسال سیگنال های ورودی هستند و برفعالیت های سلول ها در مغز نظارت می كنند و در افكار، احساسات و اعمال ما نقش مهمی دارند.
تصویربرداری از این مناطق مغز می تواند به دانشمندان در درك بهتر چگونگی بروز علایم اختلالات روانی نوجوانان كمك نماید.
به تازگی پژوهشگران دانشگاه كالیفرنیا، بركلی با همكاری پژوهشگران "دانشگاه نورت ایسترن" اظهار كرده اند اگر بتوانند اسكن مغزی را در سنین كم از كودكان گرفته و مورد بررسی قرار دهند قادر به پیشبینی میزان احتمال مبتلا شدن یك نوجوان به اختلالات روانی در آینده خواهند بود.
این یافته ها می تواند بسیار مفید باشد چون كه دانستن این مورد می تواند سبب شود تا افراد با انجام برخی كارها از مبتلا شدن یا پیشرفت این بیماری جلوگیری نمایند.
"سیلویا بانج"(Silvia Bunge) استاد روانشناسی دانشگاه كالیفرنیا، بركلی و نویسنده ارشد این مطالعه اظهار داشت: ما طی این مطالعه نشانه هایی را در عملكرد مغز كوكان شناسایی كردیم كه این نشانه ها می تواند به ما در پیشبینی تغییرات خلقی و تغییرات بخش توجه كمك نماید. مشكلات روانی اغلب دیرهنگام در افراد شناسایی می شود ازاین رو نمی توان اقدامی صحیح برای پیشگیری از آن انجام داد.
طی این مطالعه پژوهشگران ۹۴ كودك را به مدت چهار سال تحت بررسی قرار دادند و سپس داده های جمع آوری شده را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. دانشمندان با بررسی اسكن های اف. ام.آر.آی یا تصویرسازی تشدید مغناطیسی كاركردی(fMRI) كه طی این مدت از كودكان گرفته بودند موفق به شناسایی چند نشانگر زیستی مهم كه نقش تاثیرگذاری در مبتلا شدن به اضطراب و افسردگی و اختلال كمبود توجه داشتند، شدند.
یافته ها نشان داد كودكان مبتلا به اختلالات خلقی، ارتباط ضعیفی بین یك ناحیه كنترل در قشر پیش پیشانی مغز و قشر كمربندی قدامی subgenual دارند. در همین حال كودكانی كه اختلالات توجه دارند، ارتباط بسیار محكمی بین قشر پیش پیشانی مغز و قشر پیش پیشانی میانی مغز دارند.
بانج در پایان اضافه كرد: ما امیدواریم كه در آینده ای نه چندان دور بررسی اسكن های مغزی كودكان بتواند به ما در شناسایی سریع تر بیماری های روانی و شروع یك درمان موثر كمك نماید.
یافته های این مطالعه در مجله "American Medical Association – Psychiatry" منتشر گردید.1398/10/14
21:51:28
5.0 / 5
4134
تگهای پیشبینی اختلالات روانی كودكان تنها با بررسی اسكن مغزی آنها: پژوهش , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم