سراب ردپای آب در مریخ

سراب ردپای آب در مریخ

بیست و یکم: در سال 2018، دانشمندان آمریکایی انعکاس های درخشان راداری را در زیر کلاهک قطبی مریخ مشاهده نمودند. در آن زمان دانشمندان فکر می کردند که گویا آب مایع مشاهده کرده اند حال اما یافته های یک مطالعه جدید نشان میدهد که آن انعکاس های راداری تنها یک سراب غبارآلود بوده اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، پژوهشگران دانشگاه "تگزاس" در آستین در مطالعه اخیر خود اظهار کرده اند آن انعکاس های راداری مشاهده شده در مریخ تنها یک سراب غبارآلود بوده اند. انعکاس های مذکور با دشت های آتشفشانی (volcanic plains) موجود در سراسر سطح سیاره سرخ مطابقت داشتند و برمبنای یافته های این مطالعه جدید، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که در آنجا سنگ های آتشفشانی وجود دارد.
"سیریل گریما"(Cyril Grima) نویسنده اصلی این مطالعه و دانشمند سیاره شناسی موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تگزاس در آستین اظهار داشت: به جهت اینکه آب تا این اندازه نزدیک به سطح بماند، به یک محیط که هم بسیار شور و هم منبع گرما داشته باشد، نیاز است اما این شرایط با آنچه ما از این منطقه می دانیم، مطابقت ندارد.
هنگامی که گریما یک یخسار جهانی خیالی(imaginary global ice sheet) را بر روی نقشه راداری مریخ اضافه کرد، معمای سراب قطب جنوب مریخ حل شد. آن یخ خیالی نشان داد که وقتی از فاصله یک مایلی به آن نگاه می شود، سطح مریخ چگونه به نظر می آید. این امر به دانشمندان اجازه داد تا خاصیت های کل سیاره را با موارد زیر کلاهک قطبی مقایسه کنند.
پژوهشگران بعد از بررسی ها، متوجه انعکاس های درخشانی شدند که مشابه آنها در قطب جنوب بود و در تمام عرض های جغرافیایی پراکنده بودند. در خیلی از موارد، همانطور که پژوهشگران اعلام کردند، آن انعکاس های راداری مشاهده شده با موقعیت دشت های آتشفشانی مطابقت داشتند.
گریما اضافه کرد: روی زمین، جریان های گدازه ای غنی از آهن می توانند سنگ هایی را که بطور مشابه رادار را منعکس می کنند، جابه جا کنند. سایر احتمالات شامل ذخایر معدنی در بستر رودخانه های خشک شده است. در هر صورت، پی بردن به این که آنها چه هستند، می تواند به رسیدن به پاسخ سوالات مهمی در مورد تاریخ مریخ کمک نماید.
بااینکه ممکنست آب مایع در زیر کلاهک قطبی جنوبی محبوس نشده باشد، یخ آب زیادی در مریخ همچون در کلاهک های ضخیم قطبی وجود دارد. نتایج مطالعه جدید همین طور به گذشته مریخ که مرطوب تر بوده نیز اشاره می کند.
بگفته "آیزاک اسمیت"(Isaac Smith)، ژئوفیزیک دان مریخ در دانشگاه یورک، این نشانه های رادار درخشان، نوعی خاک رس هستند که هنگام فرسایش سنگ در آب ایجاد می شود.
گریما از داده های سه ساله MARSIS برای ایجاد نقشه استفاده نمود. MARSIS در سال ۲۰۰۵ و بوسیله ماموریت مارس اکسپرس آژانس فضایی اروپا پرتاب شد و اطلاعات بسیار زیادی در مورد مریخ جمع آوری کرده است. گریما و اسمیت حالا درحال کار بر روی ماموریت های پیشنهادی برای یافتن آب در مریخ با کمک رادار هستند.
ناسا و مرکز ملی مطالعات فضایی فرانسه بودجه این مطالعه را تامین کردند.
منبع:

1400/11/05
20:20:53
0.0 / 5
754
تگهای سراب ردپای آب در مریخ: پژوهش , دانشگاه , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم