تولید فیلتر آب زنده باکیفیت بالا و هزینه کم

تولید فیلتر آب زنده باکیفیت بالا و هزینه کم

بیست و یکم: فیلترهای آب تجاری بااینکه کیفیت مناسبی دارند، اما در گذر زمان فرسوده و مسدود می شوند. بررسی ها نشان میدهد استفاده از نوعی غشای زنده می تواند راهکار مناسبی باشد.به گزارش بیست و یکم به نقل از نیواطلس، فیلترهای تجاری آب به خوبی پاتوژن های مضر را حذف کرده و برای تکمیل پروسه تصفیه مناسب هستند. اما آنها به مرور زمان مسدود می شوند و در نتیجه سرعت تصفیه آب کاهش پیدا می کند. پژوهشگران دانشگاه فناوری مونتانا در آمریکا با تخمیر مخلوطی از شکر، چای سیاه، سرکه سفید مقطر و آب یک غشای زنده فیلتر و تصفیه آب کم هزینه ابداع نموده اند.
هنگامی که این مایع در معرض هوا قرار می گیرد، به یک غشای نازک نفوذپذیر معروف به SCOBY (مخفف عبارت کشت همراه با همزیستی باکتری ها و مخمرها) تبدیل می شود.
این غشاء از ورقه های سلولز انباشته تشکیل شده که توسط باکتری موسوم به استوباکتر تولید می شوند و باکتری ها و قارچ های متنوع مخمر در آن وجود دارند. غشای SCOBY بطور سنتی در تولید یک نوع نوشیدنی تخمیر شده به نام کامبوچا استفاده می شود.
استفاده همزمان از دو فیلتر تصفیه سنتی و جدید نشان داد، بااینکه هر دو در به دام انداختن میکروب های مضر مؤثر بودند، اما غشای SCOBY بطور قابل توجهی در مقابل رسوب زیستی بهتر عمل می کند، شرایطی که در آن انبوهی از باکتری ها موادی لزج تولید می کنند که مانع از جریان آب می شود. بدین سبب می توان انتظار داشت در آینده نه چندان دور برای تجاری سازی این فیلتر ارزان تصفیه آب اقدام گردد.


منبع:

1400/11/04
10:36:28
0.0 / 5
628
تگهای تولید فیلتر آب زنده باکیفیت بالا و هزینه کم: ابداع , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم