معاون وزیر علوم خبر داد؛

پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین راه اندازی می شود

پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین راه اندازی می شود

معاون فناوری و نوآوری وزارت علوم اظهار داشت: ما با چین قرارداد 25 ساله داریم و قرار شده که یک پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین ایجاد شود،به گزارش بیست و یکم به نقل از وزارت علوم، علی خیرالدین در نشست با مدیران و کارشناسان پارک علم و فناوری استان فارس در شیراز اظهار نمود: معتقدیم یکی از بهترین مؤلفه های اقتصاد مقاومتی، اقتصاد دانش بنیان است، باید در این بخش سرمایه گذاری های لازم صورت گیرد.
وی اضافه کرد: همه شرکت های دانش بنیان باید واحد کوچکی را با هدف دیپلماسی و رصد فناوری راه اندازی کنند. باید مرجعیت دیپلماسی فناوری مطرح شود و برای انجام هر اقدامی در زمینه فناوری لازم است که نیم نگاهی به دنیا داشته باشیم و همگام با مغز فناوری در دنیا پیش برویم.
خیرالدین افزود: شرکت های دانش بنیان بایستی کیفیت محصول را نیز مدنظر قرار دهند. متأسفانه ما تکنولوژی را وارد ایران کردیم و همان تکنولوژی را بومی سازی کردیم و این سبب شده همیشه در فناوری عقب باشیم.
معاون وزیر علوم با اعلان اینکه ما با چین قرارداد ۲۵ ساله داریم و قرار شده که یک پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین ایجاد شود، اظهار داشت: مشکل اصلی شرکت های دانش بنیان بحث نقدینگی و فروش محصول است. متأسفانه ما با مقاومت اقتصاد سنتی در مقابل اقتصاد دانش بنیان رو به رو هستیم و هر گاه خواستیم یک محصول جدید وارد نماییم با مقاومت رو به رو شدیم و باید تدابیر لازم برای حل این مشکل اتخاذ شود.
وی عنوان کرد: این مسئله باید در شورای اشتغال استان مطرح شود تا شرایطی فراهم گردد تا قسمتی از خرید دستگاه های اجرائی استان فارس از محصولات دانش بنیان پارک ها باشند. متأسفانه محصولات شرکتها به فروش نمی رسد و این شرکتها با ورشکستگی مواجه و مجبور به مهاجرت می شوند.
وی با اعتقاد به این که تعامل دانشگاه با پارک اولویت اصلی ما محسوب می شود، به طرح «دستیار فناوری» در امتداد برقراری تعامل بیشتر بین دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری اشاره نمود و اظهار داشت: این طرح را در استان فارس کلید زدیم که بر طبق آن دانشگاه ها می توانند دانشجویان مشتاق حوزه فناوری را برای مهارت افزایی به پارک علم و فناوری بفرستند و در این راستا نیز برای دانشجویان مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری نیز به ترتیب مبالغی بصورت ماهیانه در نظر گرفته شده است. در این طرح همین طور برای شرکت های فناوری که دانشجویان را پذیرش می کنند امتیازهایی از طرف وزارت علوم در نظر گرفته شده است.
خیرالدین از استاندار فارس خواست که ستاد جهش تولید و اقتصاد دانش بنیان را در استان راه اندازی کند که با حضور رییسان دانشگاه ها، رییس پارک علم و فناوی و مراکز رشد بتوانند گام های خوبی دراین زمینه بردارند.
وی اظهار داشت: پارک علم و فناوری استان فارس از زیرساخت های بسیار خوبی بهره می برد و این پارک با ایجاد دره فناوری توانسته جزو مراکز توانمند کشور باشد که لازم است الگوبرداری بسیار خوبی از دیگر کشورهایی که در این حوزه هستند برای توسعه دره فناوری داشته باشیم.
معاون وزیر علوم با اعلان اینکه ۳۵۰ شرکت در این پارک مستقر هستند که این شرکتها ۳۲۰۰ اشتغال به وجود آورده اند، اظهار داشت: شرکت هایی که فقط در زمینه فناوری فعال می باشند یا تنها به بازار تاکید کنند قطع در کار خود موفق نخواهند شد. شرکت هایی موفق هستند که ضمن فعالیت در زمینه فناوری به بازار نگاه جدی داشته باشند. در حقیقت بازاریابی در شرکت های دانش بنیان باید تقویت شود.
وی با اعلان اینکه بحث ماموریت گرایی پارک ها و واگذاری اراضی این مجموعه ها به بخش خصوصی را دنبال می نماییم، در ارتباط با تصویب طرح جهش تولید دانش بنیان در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: این طرح برای تصویب نهایی به شورای نگهبان ارسال شد، امیدواریم زودتر ابلاغ شود. در این طرح امتیازهای خوبی برای شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته شد.
خیرالدین بیان داشت: ما ۴۹ پارک علم و فناوری در سطح کشور داریم که ۱۱ تا از آنها پارک دانشگاهی است. همین طور از ۲۲۳ مرکز رشد و ۱۰۵ هزار واحد فناور برخوردار هستیم.
این مقام مسئول اظهار داشت: ۶۷۰۰ شرکت دانش بنیان داریم که حدود ۱۸۰۰ تا در پارک های علم و فناوری قرار دارند. ۶۵۰۰۰ شغل دانش بنیان نیز به وجود آمده است و در حقیقت شرکت های دانش بنیان زمینه بسیار مناسبی را برای شغل دانش آموختگان کشور به وجود آورده است.

1400/11/02
15:47:00
0.0 / 5
543
تگهای پارک علم و فناوری مشترک بین ایران و چین راه اندازی می شود: تكنولوژی , تولید , دانش بنیان , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
بیست و یکم