تاثیر اعجاب انگیز سلول های بنیادی بر درمان کووید-۱۹

تاثیر اعجاب انگیز سلول های بنیادی بر درمان کووید-۱۹

بیست و یکم: سلول های بنیادی، قابلیت های بسیاری دارند که آنها را به عوامل مهمی در مقابله با کووید-19 تبدیل می کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، نظارت بر آنفلوانزا و بیماریهای در رابطه با آن از دسامبر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین انجام گرفت و برخی از موارد مبتلاشدن به سینه پهلوی ویروسی کشف شدند که همه آنها بعنوان عفونت ریوی تشخیص داده شده اند. "سازمان جهانی بهداشت"(WHO) در ۱۲ ژانویه ۲۰۲۰ این ویروس را بعنوان کروناویروس جدید معرفی نمود. این کروناویروس جدید، "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) نامیده شد و سازمان جهانی بهداشت، بیماری ناشی از آنرا "بیماری کروناویروس ۲۰۱۹" یا "کووید-۱۹"(COVID-19) نامید.
کنترل ایمنی و ترمیم لطمه های بافتی، از قابلیت های مهم سلول های بنیادی، خصوصاً "سلول های بنیادی مزانشیمی"(MSCs) است. سلول های بنیادی مزانشیمی و "سلول های بنیادی/نیایاخته ریه"(LSCs) در سالهای اخیر به شکل گسترده در درمان عفونت ها و بیماریهای ویروسی مانند لطمه حاد ریه استفاده شده اند. از زمان شیوع کووید-۱۹، درمان با سلول های بنیادی مزانشیمی در کانون توجه بوده است. سلول های بنیادی مزانشیمی در پژوهش های جدید، بطور موثری توانسته اند تا واکنش التهابی شدید را در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ کاهش دهند، عملکرد ریه را بهبود ببخشند، از ریه محافظت کنند و به ترمیم آن بپردازند و نقش مثبتی در تسکین دادن فیبروز ریوی در بیماران مبتلا به کووید-۱۹ داشته باشند.
علاوه بر این، اندام واره های تولید شده از سلول های بنیادی، در پژوهش های بسیاری به وجود آمده اند تا یک مدل ایده آل و کافی جهت بررسی احتمال ابتلای خیلی از اندام ها به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ باشند که می تواند به بررسی های بالینی کمک نماید.
گروهی از پژوهشگران چندین مؤسسه، به بررسی نقش سلول های بنیادی در مقابله با کووید-۱۹ پرداخته اند که بررسی سیستماتیک در مورد درمان کووید-۱۹ با بهره گیری از سلول های بنیادی و مدل سازی بیماری را در بر دارد.

استفاده از سلول های بنیادی برای درمان کووید-۱۹
هم اکنون پژوهش های بسیاری برای درمان کووید-۱۹ شدید با سلول های بنیادی خصوصاً سلول های بنیادی مزانشیمی انجام شده اند. سلول های بنیادی مزانشیمی به سبب قابلیت تمایز در چند جهت، قابلیت های تعدیل کننده ایمنی و در بر نداشتن مشکلات اخلاقی، مورد توجه زیادی قرار گرفته اند. این سلول ها از بافت های بسیاری استخراج می شوند و برای ترمیم و بازسازی بافت مورد نظر به کار می روند. سلول های بنیادی مزانشیمی را هم اکنون می توان از طیف وسیعی از بافت های انسانی مانند مغز استخوان، خون بند ناف، بافت چربی، آندومتر، خون رحم، رویان و مواردی از این دست استخراج کرد.
اولین آزمایش درمان کووید-۱۹ با سلول های بنیادی نشان داد که تجویز سلول های بنیادی مزانشیمی برای هفت بیمار مبتلا به کووید-۱۹، نتایج درمان آنها را بهبود بخشیده و ارتقا داده است. این آزمایش که از ۲۳ ژانویه تا ۱۶ فوریه سال ۲۰۲۰ انجام شد، واکنش های منفی حاد یا آلرژیک را در هیچ کدام از هفت بیمار به همراه نداشت. بیماران قبل از درمان با سلول های بنیادی مزانشیمی، از تب بالا، ضعف، تنگی نفس و کم اکسیژنی رنج می بردند. همه نشانه ها بین دو تا چهار روز بعد از درمان ناپدید شدند و عملکرد ریه همه بیماران نیز بهبود یافت.
سلول های بنیادی مزانشیمی، بیشترین قابلیت را بعنوان یک درمان مبتنی بر سلول برای کووید-۱۹ نشان می دهند برای اینکه دارای خاصیت های تنظیم کننده ایمنی قابل توجهی هستند و می توانند سیستم ایمنی ذاتی و تطبیقی را تنظیم کنند. سلول های بنیادی مزانشیمی برای کاهش واکنش های ایمنی بیش از حد و سندرم طوفان سیتوکین می توانند انواع گوناگونی از مواد محلول و همین طور وزیکول ها و اگزوزوم های خارج سلولی را منتشر کنند.
همچنین، سلول های بنیادی مزانشیمی می توانند بواسطه تعامل مستقیم با سلول های ایمنی مانند سلول های T، سلول های B، درشت خوارها، نوتروفیل ها و سلول های کشنده طبیعی، بر شدت و تعادل واکنش ایمنی تأثیر بگذارند. علاوه بر این، بررسی ها نشان می دهند که سلول های بالغ تنها زمانی اینترفرون تولید می کنند که ویروس به آنها حمله کند. این کار، صدها ژن ضد ویروس را فعال می کند و سلول های ایمنی را برای مقابله با ویروس به کار می گیرد. این در حالیست که سلول های بنیادی، مستقل از اینترفرون هستند و می توانند خیلی از ژن های ضد ویروس را بطور مداوم فعال کنند.
منبع:

1400/10/26
21:08:47
0.0 / 5
600
تگهای تاثیر اعجاب انگیز سلول های بنیادی بر درمان کووید-۱۹: آزمایش , پژوهش , تولید , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم