توسط ویرجین اوربیت انجام شد

ارسال ۷ ماهواره از دل آسمان به مدار زمین

ارسال ۷ ماهواره از دل آسمان به مدار زمین

شرکت هوافضای ˮویرجین اوربیتˮ(Virgin Orbit)، هفت ماهواره از آسمان به مدار زمین فرستاد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، شرکت فضایی "ویرجین اوربیت" با ارسال هفت ماهواره جدید به مدار سومین موفقیت پی در پی خودرا رقم زد.
موشک "لانچروان"(LauncherOne) این شرکت مستقر در کالیفرنیا هفت ماهواره را برای سه مشتری مختلف در روز پنجشنبه، ۱۳ ژانویه(۲۳ دی) به فضا برد و سومین موفقیت پی در پی خودرا رقم زد.
هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ اصلاح شده ی ویرجین اوربیت موسوم به "دختر کیهانی"(Cosmic Girl) در ساعت ۴: ۳۹ ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۱: ۰۹ بامدادان جمعه به وقت تهران) از پایگاه هوایی و فضایی موهاوی در کالیفرنیای جنوبی برخاست در صورتیکه موشک "لانچروان" را زیر بال های خود حمل می کرد.


این هواپیما برای مدت ۷۰ دقیقه به سمت جنوب غرب حرکت کرد تا به منطقه رهاسازی در قسمتی از اقیانوس آرام در فاصله ۸۰ کیلومتری جزایر مانش جنوب غرب کالیفرنیا رسید. "دختر کیهانی" در ساعت ۵: ۵۲ عصر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲: ۲۲ بامدادان جمعه تهران) موشک "لانچروان" را در ارتفاع حدود ۱۰ هزار و ۷۰۰ متری رها کرد و این موشک دو مرحله ای به سمت مدار حرکت کرد.
ویرجین اوربیت در ساعت ۶: ۵۳ عضر به وقت منطقه زمانی شرقی( ۳: ۲۳ به وقت تهران) در صفحه توییتر خود اعلام نمود که تمامی هفت محموله با موفقیت در مدار مورد نظر در فاصله ی ۵۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته اند.
ویریجن اوربیت می خواهد سهم قابل توجهی از بازار ماهواره های کوچک را با کمک "دختر کیهانی" و "لانچروان" ۲۱ متری که قادر به حمل ۵۰۰ کیلوگرم بار است، در دست بگیرد.
شرکت "ویرجین اوربیت" قسمتی از شرکت "ویرجین گلتیک" است که یک شرکت گردشگری با هدف فرستادن گردشگران به فضا و متعلق به "ریچارد برانسون" کارآفرین و سرمایه دار انگلیسی است. در صورتیکه هدف "ویرجین گلتیک" فرستادن گردشگران به فضا است، "ویرجین اوربیت" روی ارسال ماهواره های کوچک به فضا تمرکز دارد.
"کارلوس کوئینینز"(Carlos Quiñones)، مدیر "برنامه آزمایش فضایی" ارتش ایالات متحده آمریکا و یکی از مشتری های روز گذشته ی ویرجین اوربیت در طول یک گفتگوی اینترنتی اظهار داشت: ارسال موشک از هواپیما انعطاف پذیری بیشتری فراهم می آورد برای اینکه شما به یک نقطه خاص در زمین و چالش هایی که همراه با آن به وجود می آیند وابسته نیستید.
"لانچروان" در ماه مه سال ۲۰۲۰ برای نخستین بار در پروازی آزمایشی پرتاب شد و در این ماموریت هیچ ماهواره ای با خود همراه نبرد. این ماموریت با مشکل روبه رو شد و شکست خورد.
دومین پرواز و آزمایش آن در ماه ژانویه سال ۲۰۲۱ انجام شد و در آن "لانچروان" ۱۰ تاسواره(ماهواره کوچک) را برای "برنامه پرتاب آموزشی" نانوماهواره های ناسا به مدار رساند.
پرواز سوم با رساندن هفت ماهواره در ژوئن ۲۰۲۱ به پایان رسید و ماموریت روز گذشته که ویرجین اوربیت آنرا "بر فراز ابرها" نامیده است موفق به استقرار هفت ماهواره در مدار شد.
چهار مورد از این ماهواره تحت حمایت "برنامه آزمایش فضایی" هستند که تحقیقات زیادی برای نیروی فضایی به انجام خواهند رساند.


نمایندگان ویرجین اوربیت در جریان برنامه اینترنتی خود گفتند که یکی از آزمایش های تحت حمایت برنامه آزمایش فضایی، به نام "Pathfinder for Autonomous Navigation"، با بهره گیری از دو تاسواره به نمایش فناوری مقرون به صرفه و خودکار اتصال در فضا می پردازد.
یکی دیگر از این ماهواره ها ساخته مرکز ایمز ناسا در کالیفرنیا است و "ماهواره آموزش فناوری ۱۳"(Technology Education Satellite-۱۳) نام دارد. این ماهواره به نمایش یادگیری ماشینی و ارتباطات پیشرفته می پردازد. یکی دیگر از ماهواره های برنامه آزمایش فضایی "Global Star Evaluation and Risk Reduction" نام دارد و یک تاسواره است که با هدف بررسی میزان اثربخشی یک قطعه که خارج از ماهواره قرار می گیرد در جمع آوری و انتقال داده در مورد سلامت ماهواره به کار گرفته می شود.
شرکت لهستانی "SatRevolution" نیز دو ماهواره به مدار فرستاده است و ماهواره هفتم که "Adler-۱" نام دارد متعلق به شرکت مستقر در سانفرانسیسکو به نام "Spire Global" است. این ماهواره ۳۰ سانتی متری به بررسی زباله های فضایی در مدار نزدیک به زمین می پردازد.
شرکت ویرجین اوربیت می خواهد که پنج ماموریت دیگر نیز در سال ۲۰۲۲ به انجام برساند.1400/10/25
14:12:20
0.0 / 5
729
تگهای ارسال ۷ ماهواره از دل آسمان به مدار زمین: آزمایش , آموزش , اینترنت , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
بیست و یکم