مدل كامپیوتری راز مقاومت كاج ها در مقابل خشكسالی را كشف كرد

مدل كامپیوتری راز مقاومت كاج ها در مقابل خشكسالی را كشف كرد

به گزارش بیست و یكم محققان دانشگاه بوفالو برای كشف علت توانایی بالای درخت كاج برای مقاومت در مقابل خشكسالی و زنده ماندن به طراحی یك مدل كامپیوتری متوسل شده اند.به گزارش بیست و یكم به نقل از نیواطلس، تغییرات آب و هوایی سبب گرم تر شدن خیلی از نقاط كره زمین و صدمه دیدن پوشش گیاهی و خشكسالی گسترده شده، اما درختانی مانند كاج از قدرت مقاومت بالایی در این حوزه برخوردار می باشند و دانشمندان با هدف كشف راز این مقاومت یك مدل كامپیوتری طراحی نموده اند.
مدل كامپیوتری مذكور، رفتار درختان جوان كاج را در شرایط مختلف آب و هوایی بازسازی می كند تا مشخص شود آنها چگونه خویش را در گرمای زیاد سالم و سرزنده نگه می دارند.
مدل مورد اشاره نشان داده است عامل اصلی تداوم حیات كاج ها حتی در شرایط خشكسالی، نحوه دسترسی ریشه درخت كاج به آب است. ریشه های درختان كاج به شكلی بسیار وسیع و گسترده در زیر زمین پخش می شوند تا به منابع آبی دست یابند و همین اتصال دائم و همیشگی به منابع آبی باعث می شود تا آنها در صورت وقوع خشكسالی های چندساله هم شاداب باقی بمانند.
پژوهشگران می گویند پایداری بالای درخت های كاج احتمالاً باعث ایجاد پارك های بزرگی با این پوشش گیاهی خواهد شد تا افراد بتوانند برای در امان ماندن از گرمای بالای ناشی از گرمایش زمین به چنین پارك هایی پناه ببرند.

1398/10/11
23:43:07
5.0 / 5
4418
تگهای مدل كامپیوتری راز مقاومت كاج ها در مقابل خشكسالی را كشف كرد: پژوهش , دانشگاه , طراحی , كامپیوتر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
بیست و یکم