چرا میتوان ماه را در طول روز دید؟

چرا میتوان ماه را در طول روز دید؟

به گزارش بیست و یکم شاید برایتان سوال باشد که چرا می توانید ماه را در طول روز هم ببینید. سایت خبری ˮسایتک دیلیˮ به تازگی در اینباره با یکی از دانشمندان ناسا صحبت کرده است و او به زبانی ساده علت این پدیده را توضیح داده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، چرا می توانید ماه را در روز ببینید؟ پاسخ این سوال آسان است، چونکه ماه آنجاست. امکان دارد کمی عجیب به نظر برسد که در طول روز به آسمان نگاه کنید و ماه را ببینید، اما این امری کاملا طبیعی است.
"سارا نوبل"(Sarah Noble) زمین شناس سیاره ای از ناسا به این سؤال پاسخ داده است تا ابهاماتی که در اینباره وجود دارد، حل شود.
ما، ماه را جرمی که در شب ظاهر می شود می دانیم چونکه این چیزی است که اغلب از آن در کتاب ها و فیلمها به ما نشان داده شده است. حتی هواشناسان هم از نماد خورشید بعنوان نماد روز و نماد ماه برای نشان دادن شب استفاده می نمایند. اما ماه در واقع حدودا به همان اندازه که شب در آسمان حضور دارد، روز هم در آسمان وجود دارد و برای دیدن آن فقط باید کمی دقیق تر به آسمان نگاه کنید.
بیایید به این فکر نماییم که چرا اصلا می توانیم ماه را در شب ببینیم. بر خلاف خورشید، ماه نوری از خود ایجاد نمی کند و دلیل این که ما می توانیم آنرا ببینیم این است که نور خورشید از سطح آن منعکس می شود.
در طول روز هم همین مساله صدق می کند اما ماه بر خلاف ستارگانی که در طول روز همچنان در آسمان هستند اما به علت روشنایی آسمان نمی توانیم آنها را ببینیم، در واقع به اندازه ای می درخشد که میتوان تا وقتی که در سمت خاصی از آسمان باشد، آنرا در روز یا شب مشاهده کرد.
در طول پدیده ماه کامل/بدر، ماه در مقابل خورشید در آسمان قرار می گیرد. بنابراین است که می توانیم تمام صورت ماه را درحال بازتاب نور خورشید ببینیم. همانطور که زمین می چرخد، ماه فقط در یک روز از ماه و درست زمانی که خورشید غروب می کند، طلوع می کند.
در ایام پیش از ماه کامل، اگر به شرق آسمان نگاه کنید، می توانید طلوع ماه حدودا کامل را پیش از غروب خورشید مشاهده کنید و روزهای پس از ماه کامل هم می توانید به غرب آسمان نگاه کنید و غروب ماه را بعد از طلوع خورشید مشاهده کنید.
منبع:

1400/10/19
19:57:42
0.0 / 5
736
تگهای چرا میتوان ماه را در طول روز دید؟: سایت , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
بیست و یکم