استقرار نیمی از آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب

استقرار نیمی از آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب

آینه طلایی تلسکوپ فضایی بزرگ ناسا درحال کامل شدن است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، تلسکوپ فضایی "جیمز وب" در روز جمعه هفتم ژانویه صفحه ای که حاوی سه قطعه از آینه های شش ضلعی سمت چپ بود را باز کرد.
با گذشت حدود دو هفته از پرتاب، انجام این مانور موفقیت آمیز "وب" را به ظاهر نهایی خود نزدیک تر کرد.
مقامات ناسا در اطلاعیه ای نوشتند: آینه منحصر به فرد "وب" ظاهر نهایی خودرا پیدا می کند. امروز یکی از دو بخش جانبی آینه اصلی "وب" نصب و با موفقیت سر جای خود محکم شد.
اعضای این ماموریت پروسه باز کردن آینه جانبی را در روز شنبه هشتم ژانویه برای نصب آینه سمت راست تکرار خواهند کرد.
ناسا اعلام نموده که این پروسه را بصورت زنده از مرکز کنترل حوالی ساعت ۹ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی(۱۷: ۳۰ به وقت تهران) پخش خواهدنمود.
تکمیل نصب دو صفحه جانبی آینه های شش ضلعی "وب" آخرین گام از مراحل اصلی باز کردن این رصدخانه را رقم خواهد زد.
ناسا همین طور برای نشان دادن این نقطه عطف، یک کنفرانس خبری در ساعت ۱۳: ۳۰ به وقت منطقه زمانی شرقی(۲۲: ۰۰ تهران) برگزار خواهدنمود.


آینه اصلی "وب" زمانی که بطور کامل باز شده باشد، ۶.۵ متر پهنا دارد. طی روزهای آینده اعضای ماموریت جیمز وب ترتیب قرارگیری ۱۸ آینه ی شش ضلعی مجزای "وب" که هر یک با هفت محرک(actuator) کنترل می شوند، تغییر خواهند داد. این گروه طی یک ماموریت پنج ماهه به تنظیم آینه های "وب" می پردازند تا در نهایت نمای وب از ۱۸ فریم مجزا به یک تصویر صاف تبدیل گردد.
این رصدخانه گردان فروسرخ به کاوش تشعشعات اجرام فضایی در نور مادون قرمز می پردازد و طول موج های ۰.۶ تا ۲۸.۵ میکرون را پوشش می دهد. تجهیزات حساس "وب" می توانند سیارات سردی که دمای سطح آنها به ۲۷ درجه سانتیگراد می رسد را مورد مطالعه قرار دهند.
این رصدخانه فضایی دو هفته دیگر به نقطه لاگرانژ ۲ در مدار خورشید می رسد و در فاصله ی ۱.۵ میلیون کیلومتری از زمین، پشت به خورشید قرار می گیرد. بعد از رسیدن به مدار، تلسکوپ فضایی جیمز وب یک مانور تصحیح مسیر انجام داده و برای سومین و آخرین بار پیشران خودرا روشن می کند تا به مدار مورد نظر برسد. دو مانور مشابه دیگر نیز مدت کمی بعد از پرتاب انجام شدند.
تلسکوپ فضایی جیمز وب در روز ۲۵ دسامبر ۲۰۲۱(چهارم دی ماه ۱۴۰۰) به فضا پرتاب شد. این تلسکوپ که تا حالا ۱۳ روز و ۱۸ ساعت را در فضا گذارنده است، ۷۳ درصد مسیر تا رسیدن به مدار لاگرانژ ۲ را پیموده و انتظار می رود "وب" رصدهای علمی خودرا در تابستان سال جاری شروع کند.1400/10/18
21:04:00
0.0 / 5
648
تگهای استقرار نیمی از آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب: تلسكوپ
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم