در گزارش بیست و یكم تشریح شد؛

8 برنامه حمایتی از ایرانیان متخصص خارج برای فعالیت در کشور

8 برنامه حمایتی از ایرانیان متخصص خارج برای فعالیت در کشور

بیست و یکم: معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری 8برنامه حمایتی از ایرانیان متخصص و کارآفرین خارج از کشور را تشریح نمود.سید علی حسینی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار نمود: برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور، در امتداد نیل به اهداف طولانی مدت چشم انداز علمی کشور و بهره گیری از ذخایر علمی و حرفه ای سرمایه انسانی خارج از کشور و بمنظور انتقال دانش، تجربه و ایده های فناورانه به داخل از سال ۱۳۹۳ اجرائی شد.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: تا حالا بواسطه این برنامه، بیش از ۸۵۰۰ نفر از متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور ثبت نام کرده اند؛ همین طور همکاری بیش از ۲۴۰۰ نفر با مراکز علمی و صنعتی داخل کشور رقم خورده است.
حسینی اشاره کرد: تا کنون بیش از ۲۰۰ استارت آپ بوسیله کارآفرینان ایرانی خارج از کشور در ایران راه اندازی شده که برای ۲۴۰۰ نفر از دانش آموختگان داخلی فرصت شغلی به وجود آورده است..
وی با اشاره به برنامه «حمایت نظام وظیفه تخصصی در خارج از کشور» در قالب طرح همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی اشاره کرد: متخصصان و کارآفرینان ایرانی، دانش آموخته مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری از ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا شاغل در ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا یا شاغل در زمینه کسب و کارهای موفق و شناخته شده حوزه تخصصی خود می توانند با انجام پروژه ای تحقیقاتی در مرز دانش یا با انتقال فناوری روز به ایران کارت معافیت از خدمت نظام وظیفه عمومی را کسب کنند.
به گفته معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری، امسال بیش از ۳۵ نفر از متقاضیان نظام وظیفه، شناسایی شده اند که ۱۵ نفر از این افراد با صدور مجوز ستاد کل در پایگاه های میزبان برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور پروژه خودرا آغاز نموده اند.
وی اظهار داشت: در قالب این طرح ۸ برنامه حمایتی از ایرانیان غیر مقیم «استاد مدعو و معین»، «حمایت فرصت مطالعاتی»، «حمایت سخنرانی و برگزاری کارگاه»، «حمایت نظام وظیفه تخصصی در داخل کشور»، «حمایت اشتغال در شرکت های فناور»، «حمایت تأسیس شرکت»، «حمایت پسادکتری»، «حمایت نظام وظیفه تخصصی در خارج از کشور» اجرائی می شود.
وی با اشاره به «حمایت پسادکتری» اظهار داشت: امسال ۵۲ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
حسینی اضافه کرد: یکی دیگر از برنامه های این طرح «حمایت از شرکت دانش بنیان» است؛ در این حمایت در کنار سیدمانی ۲۰۰ میلیون تومانی، خدماتی شامل مشاوره، ارائه فضای استقرار، تیم اجرائی و فنی و … به متقاضیان ارائه می شود. امسال ۳۵ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری درباب برنامه حمایتی تأسیس شرکت دانش بنیان اظهار داشت: امسال ۱۴ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان آغاز نموده اند.
حسینی درباره «حمایت فرصت مطالعاتی» اظهار داشت: در حمایت مذکور متخصصان ایرانی، دانش آموخته مقطع دکتری از ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا یا شاغل در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا می توانند با یکی از پایگاه های میزبان برنامه همکاری با متخصصان و کارآفرینان ایرانی خارج از کشور قرارداد یکساله پژوهشی با حقوق معادل پایه مرتبه خود و دریافت پژوهانه را داشته باشند. امسال ۵ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
وی عنوان کرد: امسال ۱۰۵ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت سخنرانی و برگزاری کارگاه در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.
معاون روابط علمی و سرمایه انسانی مرکز تعاملات بین الملل معاونت علمی و فناوری اضافه کرد: امسال ۵۳ نفر از متقاضیان از حمایت نظام وظیفه تخصصی در داخل کشور بهره مند شده اند.
حسینی افزود: همین طور امسال در قالب حمایت «اشتغال در شرکت های فناور» ۱۳ نفر از متقاضیان فعالیت خودرا با حمایت مذکور در پایگاه های میزبان برنامه آغاز نموده اند.


منبع:

1400/10/12
13:51:23
0.0 / 5
771
تگهای 8 برنامه حمایتی از ایرانیان متخصص خارج برای فعالیت در کشور: پژوهش , تحقیقات , حقوق , خدمات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم