کروناویروس عامل تولید پادتن هایی است که به بدن حمله می کنند

کروناویروس عامل تولید پادتن هایی است که به بدن حمله می کنند

بیست و یکم: پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که کروناویروس می تواند به تولید پادتن هایی منجر شود که به اندام ها و بافت های بدن حمله می کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزوایز، پژوهشگران "مرکز پزشکی سیدرز ساینای"(Cedars-Sinai Medical Center) آمریکا در بررسی جدیدی نشان داده اند که مبتلاشدن به کروناویروس عامل کووید-۱۹ می تواند یک واکنش ایمنی را در بدن بوجود آورد که بیشتر از نخستین مبتلاشدن و بهبودی طول می کشد؛ حتی در بین افرادی که نشانه های خفیفی دارند یا اصلا نشانه ای از بیماری ندارند.
هنگامی که افراد به ویروس یا سایر عوامل بیماری زا آلوده می شوند، بدن آنها پروتئین هایی موسوم به پادتن را منتشر می کند که به شناسایی مواد خارجی می پردازند و آنها را از حمله کردن به سلول ها باز می دارند. با این وجود، بدن در بعضی موارد به تولید اتوپادتن هایی می پردازد که می توانند به مرور زمان به اندام ها و بافت های بدن حمله کنند.
پژوهشگران مرکز پزشکی سیدرز ساینای دریافتند که افراد مبتلا به "کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲"(SARS-CoV-2) تا شش ماه بعد از بهبودی کامل، طیف گسترده ای از پادتن های خودرا دارند. پژوهشگران قبل از این بررسی می دانستند که نوع شدید کووید-۱۹ می تواند سیستم ایمنی را چنان تحت فشار قرار دهد که اتوپادتن ها تولید شوند. این پژوهش، اولین پژوهشی است که نه فقط وجود میزان قابل توجهی از اتوپادتن ها را بعد از مبتلاشدن به نوع خفیف یا بدون علامت نشان می دهد، بلکه نشان دهنده ادامه آنها به مرور زمان است.
"جاستینا فرت بوبر"(Justyna Fert-Bober)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این یافته ها به پاسخ دادن این پرسش کمک می کنند که چه چیزی کووید-۱۹ را به یک بیماری منحصر به فرد تبدیل می کند. این الگوهای اختلال سیستم ایمنی می توانند زمینه ساز انواع گوناگونی از نشانه های پایدار باشند که در افراد مبتلا به کووید-۱۹ بلندمدت مشاهده می نماییم.
پژوهشگران مرکز پزشکی سیدرز ساینای برای انجام دادن پروژه خود، ۱۷۷ نفر را با شواهد تایید شده در مورد ابتلای پیشین به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ انتخاب کردند. آنها نمونه خون این افراد را با نمونه های گرفته شده از افراد سالم قبل از همه گیری مقایسه کردند. تمام افراد مبتلا به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲، سطوح بالایی از اتوپادتن ها را داشتند. تعدادی از اتوپادتن ها، در افراد مبتلا به بیماریهای خودایمنی مانند لوپوس و روماتیسم مفصلی یافت شده اند.
"سوزان چنگ"(Susan Cheng)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما نشانه هایی از فعالیت اتوپادتن ها یافتیم که بطور معمول با نوعی از التهاب و لطمه مزمن مرتبط می باشد که سیستم ها و بافت های خاصی مانند مفاصل، پوست و سیستم عصبی را درگیر می کند.
تعدادی از اتوپادتن ها با بیماریهای خودایمنی مرتبط هستند که بطور معمول زنان بیشتر از مردان به آن مبتلا می شوند. با این وجود، در این پژوهش، تعداد پادتن های مردان نسبت به زنان بالاتر بود.
فرت بوبر اظهار داشت: از طرف دیگر، این یافته ها متناقض هستند برای اینکه بیماریهای خودایمنی بطور معمول در زنان شایع تر هستند. باتوجه به همه اطلاعاتی که در مورد لطمه پذیری مردان در مقابل شدیدترین انواع کووید-۱۹ در اختیار داریم، این مساله تا حدودی قابل انتظار است.
این گروه پژوهشی تمایل دارند که بررسی خودرا گسترش دهند و بر یافتن اتوپادتن هایی تمرکز کنند که ممکنست در بدن افراد مبتلا به نشانه های کووید-۱۹ بلندمدت وجود داشته باشند و باقی بمانند. از آنجائیکه این پژوهش در مورد افرادی انجام شد که قبل از ارائه واکسن ها مبتلا شده بودند، پژوهشگران قصد دارند بررسی نمایند که آیا اتوپادتن ها بطور مشابه در افراد مبتلا به انواع پیشرفته کووید-۱۹ تولید می شوند یا خیر.
چنگ افزود: اگر بتوانیم این واکنش های اتوپادتن را بهتر درک نماییم و بفهمیم که مبتلاشدن به کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ چگونه این واکنش های متغیر را تحریک و هدایت می کند، می توانیم یک گام به شناسایی راه های درمان و حتی پیش گیری از ایجاد این اثرات در افراد در معرض خطر نزدیک تر شویم.
این پژوهش، در مجله "Translational Medicine" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/11
16:58:46
0.0 / 5
573
تگهای کروناویروس عامل تولید پادتن هایی است که به بدن حمله می کنند: پژوهش , تولید , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم