در قالب تفاهم نامه مقرر شد؛

حمایت صندوق توسعه ملی از شرکت های دانش بنیان با اعطای تسهیلات

حمایت صندوق توسعه ملی از شرکت های دانش بنیان با اعطای تسهیلات

بیست و یکم: معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس هیئت عامل صندوق توسعه ملی تفاهم نامه ای برای حمایت تسهیلاتی از شرکت های دانش بنیان منعقد نمودند.به گزارش بیست و یکم به نقل از معاونت علمی و فناوری رییس جمهور، سورنا ستاری در بازدید رییس هیئت عامل صندوق توسعه ملی از نمایشگاه محصولات و دستاوردهای دانش بنیان صادراتی «ایران ساخت»، با اعلان اینکه صندوق توسعه ملی، از گذشته، یکی از محورهای توسعه اقتصاد دانش بنیان بوده است، اظهار داشت: این صندوق، کمک های بسیاری به توسعه اقتصاد دانش بنیان داشته و به تعهداتش عمل کرده، به شکلی که تا حالا بیش از ۳ هزار میلیارد تومان برای صندوق نوآوری و شکوفایی تامین شده است.
ستاری با اعلان اینکه دستاوردهای صادراتی ارائه شده در این نمایشگاه ماحصل اقدامات و حمایت های صندوق توسعه ملی است اضافه کرد: بخش عمده ای از عملکرد درخشانی که در نمایشگاه مشاهده شد، در نتیجه تسهیلاتی است که صندوق به این شرکتها اعطا کرده و این تسهیلات سبب شده تا این شرکت ها، به تدریج بزرگ شده و امروز به تولید چنین محصولاتی در ابعاد صادراتی همت کنند.
ضرورت ایجاد زیرساخت های صادراتی
معاون علمی و فناوری رییس جمهور از وجود پیچیدگی های صادرات محصولات دانش بنیان و ضرورت توجه به استانداردها و سازوکارهای صادراتی گفت و افزود: یکی از بزرگترین مشکلات دراین زمینه، رقبای قدیمی و بزرگی است که در بازار وجود داشته دارد و همین، زمینه ظهور یک رقیب جدید را با مشکلات و سختی هایی مواجه می کند. همین طور شرکتی که می خواهد وارد زیست بوم کشوری که می خواهد صادرات به آنجا صورت بگیرد، شود، تائیدیه ها و استانداردهای خاصی را می خواهد که گرفتن آنها، گاه تا سال ها زمان می برد.
ستاری با اشاره به اینکه شرکت های حاضر در این نمایشگاه، از بخش خصوصی هستند، اضافه کرد: ما اکنون شرکت هایی خصوصی داریم که مشغول تولید واکسن انسانی هستند در صورتیکه چنین نگاهی در کشور ما سابقه نداشته است. این شرکت های خصوصی، امسال ۳ واکسن انسانی ساخته و یک واکسن دیگر هم تا اختتام امسال تولید می کنند.
ستاری بر لزوم جذب کمک ها از طرف صندوق توسعه ملی در بخش صادرات اصرار کرد و اظهار داشت: ما اکنون شرکت های دانش بنیانی داریم که فناوری تولید یک محصول، بطور کامل متعلق به خودشان است و کارخانه نیستند. این شرکتها در داخل خودشان، سیستم تحقیق، توسعه و طراحی دارند.
وی رویکرد صندوق صندوق توسعه ملی برای تامین منابع جدید بخش اقتصاد دانش بنیان، را قابل تقدیر دانست و اظهار داشت: امیدورایم بتوانیم ضمن این که منابع را خیلی سریع جذب نماییم، در بخش صادرات هم با کمک های حمایت گرانه صندوق مواجه شویم.
اعطای منایع جدید حمایتی به شرکت های دانش بنیان و خلاق
مهدی غضنفری رییس هیئت عامل صندوق توسعه ملی در این بازدید اظهار داشت: منابع جدیدی در بحث پشتیبانی از محصولات صادراتی شرکت های دانش بنیان در نظر گرفته ایم که اگر این منابع، زودتر از انتظار اختتام یافت، باز نیاز شرکتها را تامین می نماییم. به این منظور باید به یک جدول و مدل برسیم که برمبنای آن، به شرکت های دانش بنیان، تسهیلات با سود مختلف بدهیم بطوریکه بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری، شرکت های قوی تر، پا پیش گذاشته و شرکت های ضعیف تر، تسهیلاتی بیشتر با سود کمتری بگیرند.
غضنفری با اشاره به اینکه در جریان بازدید از نمایشگاه، با حجمی از کارهای باارزش آشنا شده ام که شعف آفرین است، اظهار داشت: وقتی دکتر ستاری به این سمت در معاونت علمی منصوب گردید، خوشحال شدیم که دوره جدیدی در معاونت درحال شکل گیری است. همین اتفاق هم افتاد و نگاه عمیق و بینش گسترده ایشان، فضای خوبی در صندوق ایجاد کرد.
رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی با اعلان اینکه بعد از تجاری سازی کارهای پژوهشی، نوبت به پروسه صادراتی آنهاست، اظهار داشت: امروز در نمایشگاه متوجه شدم که گام بلند صادرات برداشته شده و با گذر از مرحله تجاری سازی داخلی، وارد صادرات شده ایم که نقش فناورانه کشورمان را در خارج، تثبیت می کند.
وی با بیان این که از شروع سال ۹۴ تاکنون، ۴۳ قرارداد با بانکها برای وام های ارزان به افرادی که کار دانش بنیان می کنند، اعطاء شده، اظهار داشت: تا حالا حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان در اختیار بانکها قرار گرفته که غالبا در بخش صنعت و معدن بوده و سرمایه در گردش، بیش از سرمایه ثابت شده که اتفاقی خوشحال کننده است.
غضنفری با بیان این که باید ترتیباتی اتخاذ شود که شرکت های ضعیف تر، تسهیلاتی با بهره پایین تر دریافت نمایند، اظهار داشت: هیچ ریالی در صندوق توسعه ملی، در جایی پس انداز نمی گردد و همیشه به دنبال این هستیم تا هر مقدار مبلغی که در بانک داریم، بصورت تسهیلات در اختیار شرکتها قرار دهیم.
وی با اشاره به اینکه به پشتوانه توسعه شرکت های دانش بنیان، آینده ای نویدبخشی با نرخ رشد خوب و توسعه اقتصادی بالا را می توان احساس گرفت، اظهار داشت: ما برای تنظیم بازار کشورمان، نیاز به ارزآوری داریم و برای ارزآوری، باید صادرات انجام دهیم که با کارهای باارزش معاونت علمی و فناوی می توانیم به اقتصاد دانش پایه برسیم که از طریقی غیر از فروش نفت، گازوئیل و بنزین برای ما ارزآوری به همراه دارد.
حمایت از تولید محصولات دانش بنیان ایران ساخت
محمد حسین بهشتی سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از رویکرد رفع نیازهای کلان و فناورانه کشور گفت و افزود: معاونت علمی، با هدف تجاری سازی محصولات دانش بنیان اوری و تجاری سازی فناوری مرکز طرج های کلان ملی فناوری، رفع نیازهای مهم در زمینه هایی چون سلامت، محیط زیست، امنیت غذایی و سایر حوزه های راهبردی را در دستور کار قرار داده است و هم اکنون با ده ها طرح فناورانه به سرانجام رسیده، بیش از ۱۶۹ طرح کلان ملی فناورانه را در جریان اجرا دارد.
وی با اشاره به اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بعنوان مشارکت کننده مالی در کنار این طرح های حضور دارد، افزود: مجری طرح ها، بخش خصوصی است و الزاماً برای تمامی طرح ها، بهره بردار وجود دارد. معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، از رسیدن طرح ها به نمونه اولیه حمایت می کند و بلوغ و صنعتی سازی این طرح ها، در قالب حمایت های مالی، تسهیلات قرض الحسنه و حمایت های صندوق نوآوری و شکوفایی دنبال می شود.
وی با اشاره به اینکه نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، بستری برای معرفی دستاوردهای دانش بنیان این حوزه و تامین نیاز مراکز پژوهشی، دانشگاهی و صنعتی است، اضافه کرد: امسال و در نهمین دوره این نمایشگاه، بیش از ۳۷۰ شرکت حضور داشتند و بیش از ۱۱هزار محصول ایران ساخت را ارائه دادند. مجموع فروش شرکتها در ۸ دوره گذشته، ۱۱۰۰ میلیارد تومان بوده که در تامین ۳۶ درصد از این مقدار، معاونت علمی و فناوری سهم داشته که میزان آن معادل ۴۰۰ میلیارد تومان است.
به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، در این مراسم تفاهم نامه ای بین معاونت علمی و صندوق توسعه ملی برای حمایت های تسهیلاتی از شرکت های دانش بنیان منعقد شد.
موضوع این تفاهمنامه، اعطای تسهیلات بانکی از محل منابع ریالی صندوق توسعه ملی به متقاضیان حقوقی طرح های دانش بنیان در بخش های اقتصادی صنعت و معدن، آب و کشاورزی، صنایع تبدیلی و تکمیلی کشاورزی، صادرات که طبق ضوابط صندوق، از طرف معاونت تعیین و به بانکهای عامل معرفی می گردند.


منبع:

1400/10/09
14:08:47
0.0 / 5
600
تگهای حمایت صندوق توسعه ملی از شرکت های دانش بنیان با اعطای تسهیلات: آزمایش , استاندارد , پژوهش , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
بیست و یکم