بررسی یک ژن مهم که در مبتلا شدن به کووید-19 شدید نقش دارد

بررسی یک ژن مهم که در مبتلا شدن به کووید-19 شدید نقش دارد

پژوهشگران فنلاندی به بررسی یک ژن مهم پرداخته اند که در مبتلا شدن به کووید-۱۹ شدید نقش دارد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، پژوهشی که در "دانشگاه هلسینکی"(University of Helsinki) فنلاند و "بیمارستان دانشگاه هلسینکی"(HUS) انجام شده است، نشان داده است که "الل"(Allele) معروف به "APOE4" امکان دارد میکروهموراژ مغزی در رابطه با کووید-۱۹ را افزایش دهد و با خستگی ذهنی ناشی از کووید-۱۹ بلندمدت ارتباط داشته باشد. الل در واقع، ژن کنترل کننده یک صفت است که در یک جایگاه مشخص روی کروموزوم قرار دارد.
حدودا یک سوم مردم فنلاند حامل الل APOE4 هستند که افراد حامل کووید-۱۹ را مستعد مبتلا شدن به بیماری آلزایمر می کند. پژوهشگران در سطح جهانی، مشاهداتی را گزارش کرده اند که نشان دهنده ارتباط میان APOE4 و کووید-۱۹ هستند. این گروه پژوهشی حالا ارتباط میان الل APOE4 و شدت کووید-۱۹ را در مردم فنلاند بررسی نموده اند.
همینطور این گروه چندرشته ای، تغییرات مغزی میکروسکوپی را در اجساد مبتلا به کووید-۱۹ بررسی نموده اند و ارتباط میان APOE4 و نشانه های خستگی ذهنی را که شش ماه بعد از آغاز بیماری تجربه شده بود، مورد بررسی قرار داده اند.
"لیزا میلیکانگاس"(Liisa Myllykangas)، پژوهشگر صدمه شناسی عصبی در دانشگاه هلسینکی و بیمارستان دانشگاه هلسینکی اظهار داشت: به نظر می آید APOE4، با افزایش ریسک مبتلا شدن به کووید-۱۹ شدید در مردم فنلاند ارتباط داشته باشد. اهمیت APOE4 در مردم فنلاند مورد تاکید قرار گرفته که امکان دارد به علت همگنی ژنتیکی آن باشد.

الل APOE4، خطر مبتلا شدن به کووید-۱۹ شدید را دو برابر می کند
نتایج این پژوهش نشان می دهند که خطر مبتلا شدن به شکلی از کووید-۱۹ که به مراقبت های ویژه نیاز دارد، در حاملان الل APOE4 بیشتر از دو برابر افزایش پیدا کرده است. همچنین، خونریزی های ناشی از کووید-۱۹ شدید، بیشتر در مغز حاملان این الل مشاهده شد.


"یوهانا هاستبکا"(Johanna Hästbacka)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: APOE4 امکان دارد بر شدت برخی از علائم بلندمدت تاثیر بگذارد؛ بخصوص در افراد مبتلا به کووید-۱۹ که به بستری شدن در بیمارستان نیاز دارند.
وی ادامه داد: در این پژوهش، خستگی ذهنی که مشکلی برای جهت دهی توجه و تمرکز تعریف می شود، بعنوان یکی از این نشانه ها ظاهر شد.

پژوهش های بیشتر
میلیکانگاس تصریح کرد: در مجموعه داده هایی که حالا مورد بررسی قرار گرفته اند، تعداد بیماران کووید-۱۹ نسبتا کم است و نتایج در این مرحله فقط باید در حد نشان دهنده در نظر گرفته شوند. ما برای اطمینان یافتن در مورد نتایج باید این پدیده ها را در مجموعه داده های بزرگتری مورد بررسی قرار دهیم.
یک سوال مهم که در این پژوهش به آن پاسخ داده نشده، ارتباط میان کووید-۱۹ و آغاز اختلالات حافظه در حاملان APOE4 است.
میلیکانگاس اظهار داشت: برای پاسخ دادن به این پرسش، پیگیری بلندمدت بیماران بهبودیافته کووید-۱۹ مورد نیاز است. پژوهش های اساسی باید روی اثر ترکیبی APOE4 و التهاب سیستمیک بر مکانیسم های حافظه در مغز متمرکز باشند. گروه پژوهشی ما پیش تر، بررسی در این حوزه را در دانشگاه هلسینکی و بیمارستان دانشگاه هلسینکی شروع کرده است.
در این پژوهش، از داده های پروژه معروف به "FinnGen" استفاده شد که داده های ژنوم تولیدشده از نمونه های بانک زیستی را با داده های گردآوری شده از ثبت ملی ترکیب می کند. نتایج این پژوهش، برپایه داده های مربوط به بیشتر از ۴۶ هزار نفر به دست آمده است که بیشتر از ۲۶۰۰ نفر آنها به کووید-۱۹ مبتلا بودند.
علاوه بر این، نمونه های بافت جمع آوری شده از ۲۱ فرد متوفی مبتلا به کووید-۱۹، جهت بررسی تغییرات میکروسکوپی در مغز، به این پژوهش وارد شدند. پژوهشگران جهت بررسی نشانه های خستگی ذهنی، از مجموعه داده هایی استفاده کردند که در آن، بیماران برپایه شدت بیماری به سه گروه تقسیم شدند. مجموعه داده ها، یک گروه کنترل شده سالم را هم در بر داشت و در مجموع، شامل ۱۵۶ شخص بود.
این پژوهش، در مجله "Acta Neuropathologica Communications" به چاپ رسید.
منبع:

1400/10/08
13:19:42
0.0 / 5
725
تگهای بررسی یک ژن مهم که در مبتلا شدن به کووید-19 شدید نقش دارد: پژوهش , تولید , حافظه , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیست و یکم