در گزارش بیست و یكم عنوان شد؛

جزئیات تولید واکسن ایرانی mRNA ضد کرونا

جزئیات تولید واکسن ایرانی mRNA ضد کرونا

به گزارش بیست و یکم مدیر شرکت تولید کننده واکسن ایرانی کرونای مبتنی بر mRNA اظهار داشت: حالا این واکسن منتظر تایید نهایی از جانب سازمان غذا و دارو است و همه افراد می توانند برای تزریق آن داوطلب شوند.دکتر وحید خدامی مدیرعامل یک شرکت دانش بنیان تولید کننده واکسن مبتنی بر پلت فرم ««mRNA»» به خبرنگار مهر در مورد آخرین وضعیت این واکسن عنوان کرد: پلتفرمی که از آغاز انتشار کرونا برای جلوگیری از بیماری کووید ۱۹ مشغول توسعه آن بوده ایم برپایه فناوری استفاده از «mRNA» در فرم واکسن است.
وی با اشاره به اینکه نتایج پیش بالینی و مطالعات فنی این واکسن به سازمان غذا و دارو ارسال شده و منتظر تایید نهایی جهت صدور مجوز است، اظهار داشت: بلافاصله بعد از تایید این سازمان، کارآزمایی بالینی را آغاز خواهیم کرد.
به گفته وی، در همین راستا طرح پیشنهادی کارآزمایی بالینی به سازمان غذا و دارو ارسال شده است تا بمحض تایید، تست انسانی آغاز شود.
خدامی با اشاره به اینکه در طرح پیشنهادی کارآزمایی بالینی این واکسن، افراد واکسینه شده و نشده هر دو می توانند داوطلب شوند، اظهار داشت: در صورت موافقت سازمان غذا و دارو استفاده از این واکسن بگونه ای خواهد بود که هر فردی که با هر واکسنی واکسینه شده باشد امکان داوطلب شدن در فرآیند کارآزمایی جهت دریافت دوزهای یادآور را خواهند داشت.
مدیر عامل این شرکت با تکیه بر این که افراد با سابقه مبتلا شدن به کووید ۱۹ هم می توانند در فرآیند کارآزمایی بالینی این واکسن داوطلب شوند، اظهار داشت: نتایج مطالعات پیش بالینی این واکسن مبتنی بر ««mRNA»» در موجودات مختلف مورد مطالعه نشان داد که با تزریق این نوع واکسن، میزان آنتی بادی خنثی کننده بیشتری نسبت به دیگر انواع واکسن ها بوجود آمده و ماندگاری آنتی بادی هم کاملاً قابل توجه است؛ بدین سان اثر بخشی بیشتری از این نوع واکسن در پیشگیری از مبتلا شدن به کووید ۱۹ مورد انتظار خواهد بود.
وی با اشاره به اینکه این واکسن به خوبی می تواند بعنوان دوز یادآور استفاده شود، اظهار داشت: طی تحقیقات توسعه این واکسن، اغلب سویه ها را مورد بررسی قرار داده ایم و برای سویه های غالب زیر ساخت لازم جهت تولید واکسن را آماده کرده ایم.
خدامی افزود: یکی از این سویه ها نوع «دلتا» بوده است که نتایج ایمنی زایی بسیار خوبی از آن در مقابله با سویه دلتا به دست آمده است و این تصمیم سازمان غذا و دارو خواهد بود که واکسن مورد استفاده ضد کدام سویه باشد. مهم آن است که این مجموعه به سرعت توانسته ضد انواع مختلف سویه ها واکسن اختصاصی طراحی نموده و آماده تولید داشته باشد.
وی همینطور در مورد سویه جدید ویروس کرونا با عنوان «اومیکرون» اظهار داشت: شیوع این سویه در جهان رشد خیره کننده ای داشته و احتمال جایگزینی آن با سویه دلتا وجود دارد؛ این خوش خیالی است که این سویه به ایران نمی رسد همانطور که همه سویه ها در کشور ما دیده شد امکان دارد بزودی شاهد این سویه در کشور باشیم.
خدامی اظهار داشت: بمحض دریافت اطلاعات در مورد انواع جهش های این سویه، تحقیقات خویش را آغاز کردیم؛ با عنایت به امکان غالب شدن این سویه جدید به دیگر سویه ها الان گروه طراحی واکسن این شرکت مشغول توسعه واکسن اختصاصی نوع اومیکرون است که انتظار می رود طی مدت ۴-۶ هفته ای آماده شود.
به گفته وی، هدف این است که با این پلتفرم، برای هر سویه جدید کووید، با سرعت بالا واکسن متناسب و موثری در مقیاس بالا به تولید برسد.
وی تصریح کرد: ما مطالعاتی در زمینه فناوری «mRNA» را از ۴ سال پیش در ایران آغاز کردیم در حالیکه تنها از حدود دو سال گذشته با اپیدمی کرونا این فناوری (با عرضه واکسن های فایزر و مادرنا) بر سر زبان ها افتاد؛ ما تا کنون توانسته ایم این فناوری را در کشور بومی سازی نماییم ولی بلوغ آن احتیاج به زیرساخت، حمایت دولتی و حکومتی دارد.
خدامی با تکیه بر این که این واکسن، پلتفرمی نیست که تنها برای جلوگیری از کووید ۱۹ باشد، اظهار داشت: چهار سال قبل که روی این فناوری «mRNA» تحقیقات خویش را آغاز کردیم تولید واکسنی برای درمان سرطان را مد نظر داشتیم.
وی با اشاره به اینکه این واکسن کاربردهای مختلفی خواهد داشت، اظهار داشت: در ابتدا برای جلوگیری از کووید ۱۹ میتوان از این واکسن مبتنی بر «mRNA» بهره برد و در مراحل بعد برای دیگر بیماری های ویروسی نظیر آنفلوانزا (در انسان و پرندگان)، ایدز و دیگر عفونت های ویروسی و همینطور جهت درمان موثر سرطان، درمان زخم های دیابتی، ژن درمانی، درمان انواع بیماری های ژنتیکی، پزشکی بازساختی و … استفاده کرد؛ اما این منوط به حمایت ها و سرمایه گذاری متناسب است.
وی با اشاره به اینکه در ابتدا مجموعه علمی و پشتیبانی ایران نسبت به این فناوری نگاه عمیقی نداشت و بنابراین به سختی حمایت جلب کردیم، اظهار داشت: این یک فناوری پیچیده است که تنها با حمایت همه جانبه به نتیجه خواهد رسید.
وی اضافه کرد: اوضاع جهان در زمینه کرونا طی دو سال قبل نشان داده است که این ویروس به سادگی از بین نخواهد رفت ازاین رو پشتیبانی از این گونه فناوری های نوین و راهبردی برای حفاظت از کشور بخصوص در شرایط بحرانی می تواند به نفع کشور باشد.
وی با اشاره به اینکه تابحال این پروژه توسط معاونت علمی و صندوق نوآوری مورد حمایت قرار گرفته است، اظهار داشت: فناوری «mRNA» نیازمند زیرساخت ویژه ای است، اما ما توانستیم طی چهار سال قبل خیلی از دستگاه ها و انزیم های مورد نیاز این فناوری را توسط نخبگان جوان کشور در همین شرکت طراحی نموده و بکار بگیریم که در این راستا درخواست وام از صندوق نوآوری داشتیم.
مدیر این شرکت افزود: البته مبلغی که از صندوق نواوری و شکوفایی درخواست کرده ایم شاید به نسبت دیگر طرح ها وام قابل توجهی بوده باشد ولی به نسبت نیاز این فناوری راهبردی و مهم در واقع وام محدودی بوده است که در سطح یک پروژه واکسن در این ابعاد نیست و ما انتظار داریم که حمایت متناسب دریافت نماییم تا بتوانیم این واکسن موثر را به مرحله تولید انبوه و در سطح وسیع به دست مردم برسانیم.


منبع:

1400/09/20
15:39:13
0.0 / 5
690
تگهای جزئیات تولید واکسن ایرانی mRNA ضد کرونا: تحقیقات , تولید , دانش بنیان , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
بیست و یکم