درمان موفق HIV در آستانه آزمایشات انسانی

درمان موفق HIV در آستانه آزمایشات انسانی

شرکت ˮگلاسکواسمیت کلاینˮ به یک درمان موفقیت آمیز برای بیماری ایدز رسیده است که می تواند ویروس HIV را در بدن ریشه کن کند و بزودی آزمایشات انسانی آنرا آغاز می کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، بیش از ۳۸ میلیون نفر در سرتاسر جهان با ویروس "اچ آی وی"(HIV) یا ویروس نقص ایمنی انسانی که باعث مبتلا شدن به بیماری ایدز می شود، زندگی می کنند. با این وجود، با پیشرفت های گوناگونی که در راه می باشد، امیدواریم این آمار در سالهای آینده تغییر کند.
به گزارش بلومبرگ، شرکت "گلاکسواسمیت کلاین"(GlaxoSmithKline) که یک غول داروسازی چندملیتی بریتانیایی است، در نظر دارد تا اوایل تابستان سال آینده آزمایش های انسانی روش درمانی خویش را برای این بیماری آغاز کند. این یک حرکت تغییر دهنده بازی است که می تواند میلیونها نفر را از این بیماری رها کند.
این شرکت آزمایش جدید ترین درمان خویش را برای بیدار کردن ویروس در سلول های ایمنی افراد آغاز خواهد نمود. این درمان برای بیرون آوردن ویروس از مخفیگاه خود طراحی شده است تا بتوان آنرا هدف قرار داد و شکست داد.
این درمان تابحال روی پستانداران غیر انسانی آزمایش شده است و در شناسایی ویروس ها موفق عمل کرده است.
حالا بعد از چند دهه از ظهور و شیوع ویرو "اچ آی وی"، این بیماری دیگر حکم مرگ ندارد و داروها می توانند به افراد مبتلا به این بیماری کمک کنند زندگی طولانی تر و سالم تری داشته باشند و در عین حال خطر انتقال به دیگران را در آنها کاهش دهند. با این وجود، بدبینی ها و ترس حول این بیماری هنوز پابرجا می باشد و در حالیکه جوامع برای آموزش بهتر بهداشت در مدارس تلاش می کنند، دانشمندان هم برای یافتن راهی برای آخر دادن به این بیماری در تلاش هستند.
دکتر "کیمبرلی اسمیت" سرپرست تحقیق و توسعه در بخش بهداشت "اچ آی وی" در شرکت "گلاکسواسمیت کلاین" توضیح می دهد: یک نبرد طولانی ضد HIV داشته ایم و الان اوضاع بسیار بهتر است. افراد مبتلا عمر طولانی تری دارند، اما هنوز هم یک بیماری خطرناک و تهدید کننده است و هنوز هم به شدت مورد بدبینی و ترس است. ازاین رو رسیدن به یک درمان، بسیار مهم می باشد.
این غول دارویی هم اکنون یک بازیگر برجسته در صحنه مبارزه با HIV است و هم اکنون در پشت حدود نیمی از درمان هایی است که در سالهای اخیر برای مقابله با این بیماری طراحی شده اند. در واقع، یکی از روش های درمانی آن به جای مصرف روزانه قرص، تزریق یک دارو به صورت ماهانه است و این شرکت در تلاش است تا فواصل میان این تزریق ها را افزایش دهد و به هدف تزریق هر شش ماه یک مرتبه به بیماران برسد.
این شرکت هم اکنون می خواهد با این داروی جدید خود تنها با یک تزریق، درمان کامل ویروس HIV را ممکن کند.
آزمایش های اولیه نشان داده است که این دارو باعث می شود میزان ویروس در خون افراد مبتلا به قدری کاهش پیدا کند که قابل شناسایی یا انتقال به دیگران نباشد.
در عین حال، تعدادی از پژوهشگران در ژاپن واکسنی ساخته اند که توانسته در آزمایشات اولیه نوعی از HIV را در میمون های ماکاک از بین ببرد و می تواند آزمایشات انسانی خویش را ظرف پنج سال آینده آغاز کند.
همینطور شرکت "مدرنا" اخیراً آزمایش های انسانی را برای واکسن HIV مبتنی بر mRNA خود شروع کرده است، ازاین رو آزمایش های زیادی در سطح جهان برای مبارزه با این بیماری وجود دارد که میتوان به آنها امیدوار بود.
منبع:

1400/09/11
14:17:45
0.0 / 5
672
تگهای درمان موفق HIV در آستانه آزمایشات انسانی: آزمایش , آموزش , بازی , پژوهش
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم