منشأ آب های زمین می تواند خورشید باشد!

منشأ آب های زمین می تواند خورشید باشد!

به گزارش بیست و یکم برپایه یک مطالعه جدید، امکان دارد آب روی زمین از خورشید نشات گرفته باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ایندیپندنت، سیاره ما پوشیده از آب است و بیشتر از ۷۰ درصد سطح زمین را اقیانوس ها فرا گرفته اند و دانشمندان مدت ها است در تلاشند منشأ این آب ها را بیابند.
اکنون یک مطالعه جدید احتمال شگفت آوری را مطرح می کند و آن رسیدن آب از خورشید به زمین است!
"فیل بلاند"(Phil Bland)، استاد دانشگاه کورتین(Curtin) و از دانشمندان این مطالعه در اطلاعیه ای اظهار داشت: یک نظریه وجود دارد که برپایه آن آب در مرحله آخر شکل گیری زمین توسط سیارک های نوع سی(C-type) به زمین آمده است اما آزمایش های پیشین بر روی اثر ایزوتوپی این سیارک ها نشان داد که به صورت متوسط آنها با آب های یافت شده روی زمین مطابقت ندارند. این بدان معناست که دست کم یک منشا نامشخص دیگر وجود دارد.
تحقیقات ما نشان داده است که بادهای خورشیدی سبب ایجاد آب بر سطح دانه های کوچک گرد و غبار شده و این آب که از نظر ایزوتوپی سبک تر است، بخشی از آب های زمین را تأمین کرده است.
این نظریه جدید مبتنی بر تجزیه و تحلیل دقیق و اتم به اتم قطعات سیارکی از نوع اس(S-type) به نام ایتوکاوا(Itokawa) است. قطعات آن در سال ۲۰۱۰ توسط کاوشگر هایابوسا(Hayabusa) ژاپن جمع آوری و به زمین بازگردانده شد.
او اضافه کرد: سیستم برش نگاری(توموگرافی) اتمی ما در دانشگاه کورتین امکان مشاهده دقیق دانه های ۵۰ نانومتری گرد و غبار سیارک ایتوکاوا را فراهم نمود. ما دریافتیم که این دانه ها حاوی آب هستند و در مقیاس بزرگ تر در هر متر مکعب ۲۰ لیتر آب با خود دارند.
دانشمندان می گویند، این تحقیقات نه تنها برای درک تاریخچه سیاره ما مفید می باشد بلکه به ما در ترک زمین هم کمک می نماید. ما امکان دارد بتوانیم از روش های مشابه در سفرهای فضایی آینده استفاده نماییم.
"لوک دالی"(Luke Daly)، دانشمند دیگر این تحقیقات می گوید: به دست آوردن آب کافی برای فضانوردان بدون حمل محموله های زیاد یکی از موانع اکتشافات فضایی آینده است. تحقیقات ما نشان داده است که فرایند هوازدگی که در سیارک ایتوکاوا سبب به وجود آمدن آب شده است می تواند در سایر سیارک های بدون هوا هم رخ داده باشد. این بدان معناست که فضانوردان امکان دارد بتوانند ذخایر آب را مستقیم از غبار سطح سیاره به دست آورند.
مطالعه آنها با عنوان "Solar wind Contributions to the Earth’s Oceans" در مجله Nature Astronomy انتشار یافته است.1400/09/10
11:45:10
0.0 / 5
794
تگهای منشأ آب های زمین می تواند خورشید باشد!: آزمایش , تحقیقات , دانشگاه , سیاره
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
بیست و یکم