پیشرفت در نانوالکترونیک با نور فشرده

پیشرفت در نانوالکترونیک با نور فشرده

پژوهشگران می گویند ˮنور فشردهˮ که نور را در یک نقطه در مقیاس نانو فشرده می کند، می تواند پیشرفت هایی را در زمینه نانوالکترونیک بوجود آورد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، تولید دستگاهها در مقیاس نانو یک چیز است، اما مطالعه و بهبود آنها چیز دیگری است، چونکه آن قدر کوچک هستند که نمی توانند نور کافی را جهت بررسی منعکس کنند. با این وجود، یک پیشرفت ممکنست این امر را به زودی ممکن کند.
پژوهشگران دانشگاه "یو سی ریورساید"(UC Riverside) یک تکنولوژی جدید ساخته اند که نور لامپ تنگستن را در نقطه ای شش نانومتری در انتهای یک نانوسیم نقره فشرده می کند. این امر به دانشمندان این امکان را می دهد که بجای این که مجبور باشند به ارتعاشات مولکولی بسنده کنند، یک تصویر رنگی را در سطحی بی سابقه تولید کنند.
پژوهشگران و توسعه دهندگان این فناوری، یک ابزار موجود به نام "superfocusing" که برای اندازه گیری ارتعاشات استفاده می شود را برای تشخیص سیگنال ها در تمام طیف نور مرئی اصلاح کردند. نور در یک مسیر مخروطی مانند چراغ قوه حرکت می کند. هنگامی که نوک نانوسیم از روی یک جسم عبور می کند، سیستم، تأثیر آنرا بر شکل و رنگ پرتو همچون بوسیله یک طیف سنج ثبت می کند. با دو قطعه طیف سنج برای هر پیکسل شش نانومتری، پژوهشگران می توانند تصاویر رنگی از نانولوله های کربنی ایجاد کنند که در غیر این صورت خاکستری به نظر می رسند.
این قابلیت در فشرده سازی نور به خودی خود قابل توجه است، اما مخترعان آنرا دارای نقش مهمی در فناوری نانو می بینند. تولیدکنندگان نیمه هادی ها می توانند با بهره بردن از این فنآوری، نانومواد یکنواخت تری تولید کنند که راه خودرا به تراشه ها و سایر دستگاه های با بسته بندی متراکم باز کند.
"نور فشرده" همین طور می تواند درک بشر از نانوالکترونیک، اپتیک کوانتومی و سایر زمینه های علمی را که چنین وضوحی در آنها در دسترس نیست، بهبود بخشد.
منبع:

1400/09/08
11:16:34
0.0 / 5
674
تگهای پیشرفت در نانوالکترونیک با نور فشرده: پژوهش , تكنولوژی , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
بیست و یکم