افزایش ریسک مبتلا شدن به نارسایی قلبی با مصرف آسپرین

افزایش ریسک مبتلا شدن به نارسایی قلبی با مصرف آسپرین

به گزارش بیست و یکم محققان دانشگاه فرایبورگ آلمان در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند مصرف آسپرین با افزایش خطر نارسایی قلبی مرتبط می باشد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، به قول محققان مصرف آسپرین با افزایش ۲۶ درصدی خطر مبتلا شدن به نارسایی قلبی در افرادی که حداقل یک عامل خطر مبتلا شدن به این بیماری را دارند، همراه می باشد. در همه گیرشناسی، عامل خطر یا ریسک فاکتور به هر عاملی گفته می شود که ریسک مبتلا شدن به بیماری یا عفونت را افزایش دهد.
از عوامل خطر این بیماری میتوان به سیگار کشیدن، چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی اشاره نمود.
دکتر "بلریم موجاج "(Blerim Mujaj) نویسنده این مطالعه از دانشگاه فرایبورگ آلمان اظهار داشت: این نخستین مطالعه ای است که نشان داده است در بین افرادی که حداقل یک عامل خطر برای مبتلا شدن به نارسایی قلبی دارند، افرادی که آسپرین مصرف می کنند نسبت به افرادیکه از این دارو استفاده نمی کنند بیشتر در معرض مبتلا شدن به این بیماری قرار دارند.
نارسایی قلبی زمانی رخ می دهد که قلب قادر به پمپاژ کافی نیست و نمی تواند جریان خون کافی را به اعضای بدن برساند. علایم و نشانه های این بیماری مواردی از قبیل تنگی نفس، خستگی مفرط و ورم ساق پا است. تنگی نفس معمولاً با ورزش، هنگام دراز کشیدن و شب هنگام خواب بدتر می گردد. برای افراد مبتلا اغلب محدودیتی برای ورزش کردن وجود دارد، حتی اگر به خوبی هم درمان شوند.
محققان آلمانی جهت بررسی این مورد به تجزیه و تحلیل داده های ۳۰ هزار و ۸۲۷ فرد در معرض خطر مبتلا شدن به نارسایی قلبی پرداختند. شرکت کنندگان ۴۰ سال به بالا بودند.
شرکت کنندگان به دو دسته تقسیم شدند. گروهی که آسپرین مصرف می‎ کردند و گروهی که آسپرین مصرف نمی کردند. میانگین سنی شرکت کنندگان ۶۷ سال و ۳۴ درصد از شرکت کنندگان هم زن بودند. در ابتدا مطالعه در مجموع ۷۶۹۸ شرکت کننده (۲۵درصد) آسپرین مصرف می کردند. در طول ۵.۳ سال پیگیری این آزمایش، محققان دریافتند ۱۳۳۰ شرکت کننده گرفتار نارسایی قلبی شده اند.
گفتنی است محققان ارتباط بین مصرف آسپرین و نارسایی قلبی با جنسیت، سن، شاخص توده بدن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، فشار خون، ضربان قلب، کلسترول خون، کراتینین، فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و درمان با رنین مهارکننده های سیستم آنژیوتانسین-آلدوسترون، مسدود کننده های کانال کلسیم، دیورتیک ها، مسدودکننده های بتا و داروهای کاهش دهنده چربی را هم ارزیابی کردند. در نهایت دریافتند مصرف آسپرین به صورت مستقل با افزایش ریسک ۲۶ درصدی مبتلا شدن به نارسایی قلبی مرتبط می باشد. کراتینین(Creatinine) فراورده ای از سوخت و ساز در ماهیچه ها است که از کلیه ها دفع می گردد.
دکتر موجاج اظهار داشت: این نخستین مطالعه بزرگ جهت بررسی رابطه بین مصرف آسپرین و نارسایی قلبی در افراد مبتلا به بیماری قلبی و یا دارای حداقل یک عامل خطر بود. برای تایید نتایج این مطالعه به کارآزمایی های تصادفی چندملیتی بزرگ بیشتر در بزرگسالان در معرض خطر نارسایی قلبی نیاز است. در کل مشاهدات ما نشان داده است که آسپرین باید در افرادی که نارسایی قلبی دارند یا دارای عوامل خطر برای مبتلا شدن به این بیماری هستند با احتیاط تجویز شود.1400/09/02
16:17:05
0.0 / 5
645
تگهای افزایش ریسک مبتلا شدن به نارسایی قلبی با مصرف آسپرین: آزمایش , دانشگاه , سیستم , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
بیست و یکم