توسط محققان كشور؛

دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد

دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد

محققان کشور موفق به ساخت دستگاه ایمن ساز هوا شدند که فضاهای مختلفی همچون آسانسور را از ویروس های واگیر پاکسازی می کند.به گزارش بیست و یکم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، جواد شریفی دانشجوی رشته مهندسی هوافضا از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت دستگاه ایمن ساز هوا» اظهار داشت: ما توانستیم سیستم تهویه ای طراحی نماییم که در مدت زمان بسیار کوتاه فضا را عاری از ویروس کرونا می کند.
وی با اشاره به اینکه همینطور استفاده از این دستگاه تهویه ویروس های دیگر که واگیر هستند را هم از بین می برد و فضا را پاکسازی می کند، اظهار داشت: ما در طراحی دستگاه از تحقیقات و مطالعات مختلفی که روی طول عمر ویروس SARS-CoV-۲ صورت گرفته استفاده کردیم و شبیه سازی هایی بر همین مبنا انجام دادیم.
شریفی با تکیه بر این که این دستگاه تهویه در فضاهای کوچک کاربرد دارد، اضافه کرد: سامانه ایمن ساز هوا، جایگزین سیستم تهویه کابین آسانسور می شود. این دستگاه به صورت هوشمند، پاکسازی هوا را آغاز کرده و وضعیت هوای کابین را اخطار می دهد.
به گفته دانش آموخته دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دستگاه به صورت پایلوت در دانشگاه امیرکبیر نصب و راه اندازی شده و تست های لازم به عمل آمده است.
وی ضمن اشاره به مزایای این دستگاه اظهار داشت: «هوشمند بودن دستگاه»، «بهره گیری از اینترنت اشیا»، « دارا بودن سامانه هشدار»، « مصرف انرژی پایین»، « ایمن سازی هوا در زمان بسیار کوتاه»، «وجود تکنولوژی روز همچون اشعه UV»، « هزینه تعمیر و نگهداری پایین» از مزیت های این پروژه به حساب می آید.
این محقق ضمن اشاره به کاربرد سیستم تهویه هوای ایرانی اظهار داشت: این مدل در آسانسورهای دانشگاه ها و مراکز آموزشی، بیمارستان ها، ادارات و حتی مجتمع های مسکونی به کار می آید.
وی در مورد وضعیت تجاری سازی این محصول اظهار داشت: حالا درحال مذاکره با بنیاد امیرکبیر برای عرضه به بازار هستیم. در فاز بعدی ساخت مدلهای متناسب با فضاهایی مانند واگن های مترو، اتوبوس های شهری و فضاهای سرپوشیده بزرگ را در برنامه قرار داده ایم.


منبع:

1400/08/30
23:39:07
0.0 / 5
789
تگهای دستگاه ایمن ساز هوا ساخته شد: آموزش , اینترنت , تحقیقات , تكنولوژی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم