دوربینی که درون همه چیز را می بیند!

دوربینی که درون همه چیز را می بیند!

یک دوربین جدید تقریباً درون هر چیزی همچون بافت و استخوان انسان را می تواند ببیند و پتانسیل تصویربرداری از اجسام متحرک سریع را هم دارد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، وقتی از مردم پرسیده می شود که دوست دارند چه ابرقدرتی داشته باشند، بسیاری می گویند توانایی دیدن درون هر چیزی. حالا دوربینی ساخته شده است که احیانا می تواند این هدیه را به مردم بدهد.
این دوربین جدید با وضوح بالا که توسط محققان مهندسی دانشگاه "نورث وسترن"(Northwestern) توسعه یافته است، می تواند گوشه ها و درون پوست و حتی استخوان های انسان را ببیند. همینطور پتانسیل تصویربرداری از اجسام متحرک سریع مانند اتومبیل های سریع یا حتی قلب درحال تپش را دارد.
این حوزه تحقیقاتی نسبتاً جدید، تصویربرداری "غیر خطی میدان دید"(NLoS) نامیده می شود و دارای وضوح بسیار بالایی است که حتی می تواند تصویر کوچکترین مویرگ ها را هم در حین کار ضبط کند.
"فلوریان ویلومیتزر" نویسنده اصلی این مطالعه می گوید: فناوری ما موج جدیدی از قابلیت های تصویربرداری را رقم خواهد زد.
وی اضافه کرد: نمونه های اولیه سنسور فعلی ما از نور مرئی یا فروسرخ استفاده می نمایند که بر پایه یک اصل جهانی است و میتوان آنرا به طول موج های دیگر گسترش داد. بعنوان مثال، همین روش را میتوان برای امواج رادیویی به منظور اکتشافات فضایی یا تصویربرداری صوتی زیر آب به کار برد. همینطور میتوان آنرا در خیلی از حوزه های دیگر به کار گرفت و ما هنوز در ابتدای راه هستیم.
این تکنولوژی جدید می تواند کاربردهای مختلفی همچون تصویربرداری پزشکی غیرتهاجمی، سیستم های ناوبری اخطار اولیه برای وسایل نقلیه و بازرسی صنعتی در فضاهای کاملاً محدود داشته باشد.
اما این دوربین چگونه کار می کند؟ این سنسور اساساً نور پراکنده ای را که از یک جسم می آید، رهگیری می کند تا اطلاعات ذاتی در ارتباط با زمان سفر آنرا بازسازی کند تا شیء اصلی را آشکار کند.
روش "NLoS" می تواند نور پراکنده شده از انعکاس تابش به یک جسم را بگیرد و آنرا به شکل یک تصویر منسجم بازسازی کند.
همین تکنیک را میتوان برای اهداف متفاوتی مانند دیدن نقاط کور و تصویربرداری از داخل بدن انسان به کار برد و یک دوربین همه کاره قدرتمند ایجاد کرد.
منبع:

1400/08/29
23:55:42
0.0 / 5
659
تگهای دوربینی که درون همه چیز را می بیند!: تحقیقات , تكنولوژی , دانشگاه , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم