دانشمندان پاسخ دادند:

آیا تصویری که از خود می بینیم با دید دیگران متفاوت است؟

آیا تصویری که از خود می بینیم با دید دیگران متفاوت است؟

اصفهان روانشناسان با تولید «سلفی های ذهنی» نشان دادند که افراد چگونه خودرا می بینند.در دورانی که گوشیهای هوشمند امکان عکس برداری سلفی را در حد گسترده فراهم نموده اند، افراد بسیاری درگیر عکس از خود یا همان گرفتن سلفی در موقعیت های مختلف زندگی شده اند. خیلی از کارشناسان معتقدند وسواس در تصاویر سلفی و دستکاری تصاویر ممکنست تعدادی از ما را به خودشیفتگی سوق دهد. اما در حقیقت چگونه خودرا در چشمِ ذهن می بینیم؟

روانشناسان دانشگاه بنگور و دانشگاه لندن نخستین کسانی هستند که روشی برای تجسم این «خود پرتره» ذهنی ایجاد کردند. آنها بررسی کردند که این تصاویر درونی تا چه حد ممکنست از آنچه دیگران می بینند متفاوت باشد.آنها نشان دادند که چگونه تأثیر باورهای ما در مورد شخصیت و عزت نفس بر دیدگاه ما از قیافه خود موثر است.

در مقاله انتشار یافته در علم روانشناسی، پژوهشگران نشان دادند چگونه تیم تحقیقاتی راهی برای دسترسی به تصویر ذهنی دیگران از خود ابداع کرده است، این تیم همین طور برای نخستین بار، آن تصویر را با واقعیت مقایسه کرده و نتایج را اعلام نمودند و گفتند که چگونه آن تصویر ممکنست تحت تأثیر باورهای افراد در مورد خاصیت های شخصیتی خود قرار گیرد.

در تحقیقات این تیم، تصاویر ذهنی شرکت کنندگان از چهره شان با بهره گیری از یک تکنیک کامپیوتری که در گذشته برای مساعدت با روان شناسان برای تجسم نحوه دیدن ذهنی از چیزها استفاده شده بود، بازسازی شد. برای ایجاد یک سلفی ذهنی، شرکت کنندگان دو چهره تصادفی را می بینند و هر بار باید چهره ای را که بیشتر شبیه چهره خودشان است انتخاب کنند، این روند چندین بار تکرار می شود. در پایان، پژوهشگران میانگین تمام تصاویری را که افراد فکر می کردند بیشتر شبیه خودشان هستند، استخراج کردند، این کار به آنها اجازه داد «سلفی های ذهنی» شرکت کنندگان را تجسم کنند.

تصاویر ذهنی لزوما واقعی نبودند

تیم پژوهش دریافتند که تصاویر ذهنی افراد از ظاهرشان لزوماً واقعی نیست و بیشتر تحت تأثیر شخصیت هایی است که در مورد خود بر آن باور دارند.

دکتر مایستر از دانشکده روانشناسی دانشگاه بانگور و نویسنده اصلی مقاله می گوید: «ما از شرکت کنندگان خواستیم تا «خودنگاری ذهنی» خودرا که توسط کامپیوتر تولید می شود، بسازند و همین طور به پرسش نامه های شخصیت و عزت نفس پاسخ دهند و بگویند که آنها معتقدند که چه نوع فردی هستند.»

او اضافه کرد: «در نهایت متوجه شدیم که باورهای افراد در مورد خودشان به شدت بر نحوه تصور آنها از ظاهر خود تأثیر می گذارد. بعنوان مثال، اگر شخصی معتقد بود که برون گرا است، چهره خودرا با اعتماد به نفس تر و اجتماعی تر از آن چیزی که برای اشخاص دیگر ظاهر می شود تصور می کرد.»

در مطالعه دوم، تیم از نگاهی برای تجسم تصاویر ذهنی افراد از شکل بدن استفاده نمود. آنها نه فقط دریافتند که مردم تصاویر ذهنی غیرواقعی از بدن خود دارند، بلکه این تصاویر ذهنی به شدت تحت تأثیر نگرش آنها نسبت به خودشان است، نه ظاهر واقعی آنها. افرادی که نگرش بسیار منفی نسبت به ظاهر خود داشتند، خودرا با بدنی بزرگتر از واقعیت تصور می کردند.

همکار این تحقیق از دانشگاه بندن نیز می گوید: «این کار به ما کمک می نماید تا در مورد تصویر بدن بیشتر بفهمیم. حالا می توانیم برای نخستین بار بینشی در مورد تصور دیگران به دست آوریم.»

انطباق این روش می تواند ابزار جدیدی برای سنجش موفقیت آمیز بودن درمان ها به مبتلایان اختلالات تصویر بدن عرضه نماید. توسعه چنین ابزاری می تواند بگوید که آیا تصویر ذهنی فرد از ظاهر خود نیز تغییر کرده است یا خیر؟

منبع: medicalxpress
1400/08/23
10:01:06
0.0 / 5
669
تگهای آیا تصویری که از خود می بینیم با دید دیگران متفاوت است؟: ابداع , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
بیست و یکم