ترکیبی امید بخش برای درمان تومور مغزی کودکان

ترکیبی امید بخش برای درمان تومور مغزی کودکان

دانشمندان با موفقیت دو داروی موجود سرطان را در جهت ایجاد درمانی برای تومورهای مرگ بار مغزی در کودکان با هم ترکیب کردند و به نتایج امیدبخشی دست پیدا کردند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، تومور "DIPG" نوع نادری از تومورهای مغزی در کودکان است که رشدی سریع دارد و می تواند در مقابل دارو مقاومت کند. هم اکنون هیچ درمانی برای این تومور وجود ندارد و خیلی از کودکان مبتلا به آن طی چند ماه جان خویش را از دست می دهند.
حالا گروهی از دانشمندان و پزشکان موسسه تحقیقاتی سرطان لندن دریافتند که میتوان با استفاده از ترکیب داروی سرطان پوست و سرطان خون با "DIPG" مبارزه کرد. این پیشرفت که متخصصان سرطان آنرا "امیدبخش" توصیف می کنند در مجله ی "Cancer Discovery" انتشار یافته است.
پروفسور "کریس جونز"(Chris Jones)، پروفسور زیست شناسی تومورهای مغزی کودکان در موسسه تحقیقات سرطان می گوید: ما حالا درک بهتری از روش های جهش تومور و نحوه ی مقاومت آن در مقابل دارو داریم. این مورد به ما در شناسایی این ترکیب دارویی که امیدواریم موفقیت آمیز باشد، کمک کرد.
در این تحقیقات جدید، آزمایش های آزمایشگاهی نشان داد که ترکیب دو داروی سرطان موجود که برای سرطان پوست و خون استفاده می شوند می توانند سرعت رشد تومورهای "DIPG" را کاهش دهند. این درمان با نام "مهار کننده MEK" هم شناخته می شود.
این داروها اغلب به تنهایی کار می کنند اما برخی سرطان ها در مقابل درمان مقاوم می شوند. تابحال چنین درمانی بر روی کودکان مبتلا به تومور "DIPG" بررسی نشده بود.
محققان داروی "ترامتینیب"(trametinib) را در موش ها مورد ارزیابی قرار دادند و دریافتند که به تنهایی اثر کمی دارد. سپس آنها داروی "داساتینیب"(dasatinib) را همراه با "ترامتینیب" برای درمان سلول های "DIPG" مورد استفاده قرار دادند. آنها دریافتند که ترکیب این دو دارو که هر کدام ساز و کار متفاوتی دارد سبب کاهش سرعت رشد تومور می شود.
به نقل از موسسه تحقیقات سرطان، اثرگذاری این ترکیب بیش از اندازه انتظار بود و سرعت رشد سلول های سرطانی در مغز موش را تا ۶۰ درصد کم کرد.
"جونز" می گوید: یافته های ما باید در آزمایشگاه بررسی شود اما از آن جا که هر دوی این داروها تایید شده هستند ایمن بودن آنها مشخص است ازاین رو ما امیدواریم که زمان زیادی برای رسیدن این درمان به مرحله ی آزمایش بالینی نیاز نباشد.
پروفسور "کریستین هلین"(Kristian Helin) مدیر اجرایی موسسه تحقیقات سرطان می گوید: توانایی سرطان ها در مقاوم شدن در مقابل درمان یکی از بزرگ ترین چالش هایی است که ما در تولید درمان های موثر با آن مواجه هستیم.
شناسایی راه هایی برای غلبه این قابلیت سرطان ها در سرطان هایی مثال "DIPG" ضروریست تا بتوانیم درمانی برای بیماران کم سن مبتلا به سرطان عرضه نماییم.
منبع:

1400/08/18
21:15:45
0.0 / 5
799
تگهای ترکیبی امید بخش برای درمان تومور مغزی کودکان: آزمایش , تحقیقات , تولید , متخصص
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم