ابداع یک روش غیرتهاجمی برای شناسایی لخته خون در قلب

ابداع یک روش غیرتهاجمی برای شناسایی لخته خون در قلب

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران آمریکایی، یک روش غیرتهاجمی تصویربرداری ابداع نموده اند که می تواند لخته های خون را در قلب بیماران پیدا کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، "فیبریلاسیون دهلیزی"(Atrial fibrillation)، یک بیماری شایع است که می تواند به ایجاد لخته در قلب بیانجامد. این لخته امکان دارد از جای خود بیرون برود، به سمت مغز حرکت نماید و احیانا به بروز سکته منجر شود. برای شناسایی این لخته ها باید بیماران در حالت بیهوشی ملایم قرار بگیرند و لوله ای در گلوی آنها قرار داده شود. پژوهشگران "بیمارستان عمومی ماساچوست"(MGH)، یک ماده حاجب هدفمند را برای شناسایی و تصویربرداری غیرتهاجمی از این لخته ها ابداع و آزمایش کرده اند.
"دیوید سوسنوویک"(David Sosnovik)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این ماده حاجب، لخته های خون را در هر نقطه از بدن و نه فقط در قلب پیدا می کند و به آنها متصل می شود و لخته ها را مانند یک ستاره درخشان در آسمان شب، قابل تشخیص می کند. این کار از برخی جهات، شبیه به انجام دادن یک جستجوی هوشمند با موتور جستجویی مانند گوگل است که در آن، عبارات مورد استفاده، جستجو را هدایت می کنند. ما ماده حاجب را به یک رگ محیطی کوچک تزریق می نماییم تا در سرتاسر بدن انسان به دنبال لخته بگردد.
اگر ماده حاجب نتواند هیچ لخته ای را پیدا کند، به سرعت از بدن دفع می شود اما اگر لخته ای را پیدا کند و به آن متصل شود، پزشکان می توانند آنرا با یک روش تصویربرداری معروف به "برش نگاری با گسیل پوزیترون" یا "پت اسکن" (PET scan) تشخیص بدهند.
سوسنوویک و همکارانش ابتدا نحوه واکنش ماده حاجب را در هشت داوطلب سالم بررسی کردند. ماده حاجب بعد از تزریق، ابتدا در بدن پایدار بود و سپس طی چند ساعت از بافت ها پاک شد و نشان داد که بی خطر است. سپس پژوهشگران، این ماده حاجب را برای بیماران مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی که برخی با لخته در قلب و برخی بدون لخته بودند، تجویز کردند. آزمایش های تصویربرداری قلب، سیگنال های روشنی را در بیماران دارای لخته نشان داد که در بیماران بدون لخته دیده نمی شد.
سوسنوویک افزود: بدیهی است که قبل از کاربرد بالینی این ماده حاجب، باید بررسی های بیشتری صورت گیرد اما این پژوهش، گام مهمی به حساب می آید. نکته مهم این است که ماده حاجب هوشمند را میتوان برای شناسایی لخته ها در هر نقطه از بدن مورد استفاده قرار داد.
سوسنوویک تصریح کرد که ماهیت چندرشته ای این پروژه، برای موفقیت آن بسیار مهم می باشد. وی بر نقش مهم دانشمندانی مانند "پیتر کاراوان"(Peter Caravan) تصریح کرد که این ماده حاجب را ابداع کرده و توسعه داده است.
کاراوان اظهار داشت: این ماده حاجب، در آزمایشگاه من و توسط گروهی از شیمی دانان و زیست شناسان و با حمایت "موسسه ملی قلب، شش، و خون آمریکا"(NHLBI) ابداع شد. بسیار خوشحال کننده است که سال ها تلاش، با ابداع یک کاوشگر ویژه به ثمر رسیده است و تأثیر واقعی بر سلامت انسان دارد.
"دیوید ایزکویردو گارسیا"(David Izquierdo Garcia)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما نه تنها برای اولین بار از یک کاوشگر مولکولی جدید در انسان بهره برده ایم، بلکه یکی از اولین پژوهش هایی را انجام داده ایم که مزایای اسکنرهای یکپارچه "پت-ام آرای"(PET-MRI) را به صورت کامل بررسی می کند.
"سیپریان کاتانا"(Ciprian Catana)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: کار کردن در "مرکز تصویربرداری زیست پزشکی مارتینوس"(Martinos Center for Biomedical Imaging) و عضویت در گروههای چندرشته ای که برای توسعه و به کار گرفتن فناوری های پیشرفته تصویربرداری با یکدیگر همکاری می کنند، یک افتخار است. ما اولین گروه در آمریکا بودیم که یک اسکنر کاملا یکپارچه پت-ام آرای را به کار گرفتیم و نقش مهمی در پیشرفت و استفاده بالینی این دستگاه داشته ایم.
این پژوهش، در مجله "JACC: Cardiovascular Imaging" به چاپ رسید.1400/08/12
12:10:19
0.0 / 5
640
تگهای ابداع یک روش غیرتهاجمی برای شناسایی لخته خون در قلب: آزمایش , ابداع , پژوهش , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم