تأمین سوخت موشک ها با کمک باکتری های مریخ

تأمین سوخت موشک ها با کمک باکتری های مریخ

محققان ˮمؤسسه فناوری جورجیاˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند باکتری های رشدیافته در مریخ می توانند گزینه خوبی برای تبدیل به سوخت موشک باشند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا می خواهد تا دهه ۲۰۳۰ پای انسان ها به مریخ را هم باز کند، اما این سفر هزینه گزافی برای این سازمان خواهد داشت و ناسا مجبور به پرداخت ۸ میلیارد دلار برای ارسال ۳۰ تن متان و اکسیژن مایع به منظور تأمین سوخت موشک های بازگشتی خواهد شد.
حال محققان مؤسسه فناوری جورجیا در مطالعه اخیرشان متد جدیدی را برای صرفه جویی در این حوزه پیشنهاد کرده اند. روش پیشنهادی آنها شامل استفاده از منابع طبیعی موجود در سطح مریخ برای رشد باکتری ها و تبدیل آنها به سوخت است.
محققان قصد دارند فوتوبیوراکتورهای عظیمی را در مریخ بسازند تا آن از نور خورشید و دی اکسید کربن برای تولید سیانوباکتری بهره برده و قند تولید نماید.
سپس باکتری مهندسی شده اشریشیا کلی که از زمین به مریخ برده می شود، این قندها را به یک سوخت موشک خاص مریخ جهت استفاده در موشک ها و سایر سامانه های پیشران تبدیل می کند. سوخت موشک (Propellant) یا سوخت رانش، یک ماده شیمیایی است که در توسعه و تولید انرژی مورد نیاز برای حرکت شاره ها یا تولید نیروی پیش رانش و پرتابه استفاده می شود.
این روش نه تنها به صورت قابل ملاحظه ای سبب کاهش هزینه ها می شود، بلکه محققان می گویند که فرآیند جدید ۴۴ تن اکسیژن پاک تولید می کند که این مورد می تواند از فرآیند کُلونی سازی انسان حمایت کند.
در زمین از سوخت موشک مریخ معروف به "۲، ۳-بوتان دیول" (۲، ۳-butanediol) برای تولید پلیمرهای مورد استفاده در تولید لاستیک استفاده می شود.
"ونتینگ سان" (Wenting Sun) استاد دانشکده مهندسی هوا فضای مؤسسه فناوری جورجیا اظهار داشت: مدت طولانی است که از "۲، ۳-بوتاندیول" استفاده می شود، اما ما هیچگاه در مورد استفاده از آن بعنوان سوخت موشک فکر نکرده بودیم. بعد از تجزیه و تحلیل و مطالعه آزمایشی اولیه، ما متوجه شدیم که این ماده گزینه خوبی است.
فوتوبیوراکتورهای مطرح شده شامل چهار ماژول هستند که یکی از آنها یک منطقه رشد سینوباکتری که از فتوسنتز استفاده می نماید، است. یک راکتور جداگانه دیگر هم حاوی آنزیم هایی است که سیانوباکتری ها را به قند تبدیل می کند، سپس این قندها به اشریشیا کلی داده می شود تا سوخت موشک تولید نماید.
سوخت موشک از راه روش های جداسازی پیشرفته تخمیر اشریشیا کلی جدا شده و ۹۵ درصد سوخت موشک خالص تولید می کند.
جدول زمانی ناسا برای زمانی که می خواهد انسان ها را به مریخ بفرستد، در طول سال ها تغییر کرده است، چونکه مأموریت ارسال انسان ها به ماه در اولویت آنها قرار دارد. با این وجود، آخرین اخبار نشان داده است ۲۰۳۷ می تواند زمان ارسال انسان به مریخ باشد.
یافته های این مطالعه در مجله Nature Communications انتشار یافته است.
منبع:

1400/08/05
19:51:55
0.0 / 5
634
تگهای تأمین سوخت موشک ها با کمک باکتری های مریخ: آزمایش , تولید , فناوری , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
بیست و یکم