هابل ثبت كرد

جدال ۲ کهکشان در فضا

جدال ۲ کهکشان در فضا

به قول آژانس فضایی اروپا، تلسکوپ فضایی هابل موفق به ثبت تصویری از جدال دو کهکشان شده است.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، این دو کهکشان در کنار هم با نام "آرپ ۸۶" شناخته می شوند و در فاصله ی تقریبی ۲۲۰ میلیون سال نوری از زمین در صورت فلکی "اسب بزرگ"(Pegasus) قرار گرفته اند. این دو کهکشان بطور مجزا "NGC ۷۷۵۳" و "NGC ۷۷۵۲" نام دارند.
"NGC ۷۷۵۳" کهکشان بزرگ تری است که در قسمت بالایی تصویر دیده می شود و "NGC ۷۷۵۲" کهکشان کوچک تر پایین تصویر است.
آژانس فضایی اروپا در اطلاعیه ای نوشت: بنظر می رسد که کهکشان کوچک تر به "NGC ۷۷۵۳" متصل است و این خاصیت متفاوت آنها را به "آرپ ۸۶" تبدیل نموده است.
این کهکشان در "اطلس کهکشان های عجیب" قرار دارد که در سال ۱۹۶۶ توسط هالتون آرپ(Halton Arp) گردآوری شد.
"The gravitational dance between the two galaxies will eventually result in NGC 7752 being tossed out into intergalactic space or entirely engulfed by its much larger neighbor، " the added.
رقص گرانشی میان این دو کهکشان در نهایت موجب هدایت کهکشان کوچک تر به سمت فضای بیرونی می شود و یا این کهکشان با همسایه بزرگ تر خود ادغام خواهد شد.
به قول آژانس فضایی اروپا، هدف از رصدهای تلسکوپ هابل درک نقش گازهای سرد در تشکیل ستاره های جوان در این تصویر بوده است. در این رصدها، خوشه های کهکشانی، ابرهای گازی و غبار کیهانی در چندین منطقه همچون کهکشان های خارج از "آرپ۸۶" مورد آزمایش قرار گرفت.
کارهای این تلسکوپ فضایی با اندازه گیری های آرایه میلی متری بزرگ آتاکاما معروف به آلما که رصدخانه ای در شیلی است، ترکیب شد. پژوهشگران با بهره گیری از هابل و آلما به دنبال اطلاعات بیشتر از نحوه ی تشکیل ستاره ها هستند.
داده های تلسکوپ فضایی جیمزوب نیز در آینده به این تحقیقات کمک خواهدنمود. این تلسکوپ مقرر است اواخر سال ۲۰۲۱ برای جستجوی منشا جهان به فضا فرستاده شود. یکی از برنامه های تلسکوپ "جیمز وب" رصد کهکشان های غبارآلود مثل "آرپ۸۶" است.1400/08/03
21:55:00
0.0 / 5
800
تگهای جدال ۲ کهکشان در فضا: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تلسكوپ
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم