برای چهارمین دوره؛

مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص)

مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص)

چهارمین دوره از مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص) عصر امروز در تالار وحدت برگزار شد و از دانشمندان برگزیده جهان اسلام در این مراسم تقدیر به عمل آمد.به گزارش بیست و یکم به نقل از مهر، چهارمین دوره از مراسم اعطای جایزه مصطفی ص امشب با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری، زلفی گل وزیر علوم تحقیقات و فناوری، علی اکبر صالحی عضو فرهنگستان علوم و تعدادی از دانشمندان برجسته در تالار وحدت برگزار شد.
در این مراسم از پنج برگزیده جایزه مصطفی (ص) ۲۰۲۱ تقدیر به عمل آمد.
جایزه مصطفی(ص) تابحال سه دوره در سالهای ۹۴، ۹۶ و ۹۸ برگزار شده و شاهد حضور صدها دانشمند برجسته از کشورهای مختلف جهان در آیین اعطای خود بوده است.
پروفسور کامران وفا، استاد فیزیک دانشگاه هاروارد، نظریه پرداز نظریه ریسمان و صاحب کرسی هلیس و پروفسور زاهد حسن استاد فیزیک نظری دانشگاه پرینستون همینطور کاشف نیمه فلزهای فرمیون ویل برگزیدگان جایزه مصطفی ۲۰۲۱ هستند.
همچنین پروفسور محمد صائغ پزشک و استاد دانشگاه آمریکایی بیروت و پژوهشگر حوزه پیوند، پروفسور اقبال چودری زیست شیمی دان پژوهشگاه بین المللی علوم شیمیایی و زیستی دانشگاه کراچی و یحیی تیعلاتی استاد فیزیک نظری دانشگاه الخامس شهر رباط مراکش برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ شدند.
این جایزه هر دو سال یک مرتبه به دانشمندان و پژوهشگران برتر جهان اسلام اعطا می شود و با شناسایی، معرفی و تقدیر شایسته از برترین های علم و فناوری در جهان اسلام، علم آموزی و پژوهش را در جوامع اسلامی ترویج و تشویق می کند.
حسن ظهور در مراسم برگزاری چهارمین دوره اعطای جایزه مصطفی اظهار داشت: فراخوان جایزه مصطفی در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ منتشر و مورد استقبال حدود ۳ هزار و ۳۰۰ دانشمند برجسته و ۸۵۰ مرکز علمی قرار گرفت. رئیس کارگروه علمی جایزه مصطفی بیان نمود: بعد از طی فرایند بررسی، ارزیابی و داوری آثار در طول دو سال، بر مبنای شاخصهای اثر با اختصاص بیشتر از ۲۰هزار نفر-ساعت، ۱۱ اثر به مرحله نهایی راه یافتند. ظهور اظهار داشت: سرانجام ۵ اثر، شایسته تجلیل شناخته شد و امروز تجلیل از برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) در ۲۰۲۱ در دو گروه با حضور میهمان داخلی و خارجی صورت گرفت. وی اظهار داشت: ۳ دانشمند برگزیده مقیم کشورهای اسلامی جایزه مصطفی متولد کشورهای لبنان، مراکش و پاکستان و ساکن در کشورهای اسلامی هستند. همینطور دو برگزیده دیگر مسلمان مقیم سایر کشورها هستند. ظهور خاطرنشان کرد: کارگروه علمی جایزه مصطفی(ص) بسیار مفتخر است که بستر احیای تاریخ علمی و فرهنگی جهان اسلام را از راه معرفی مفاخر و چهره های موفق علم و فناوری فراهم آورده است. پروفسور زاهد حسن برگزیده جایزه مصطفی(ص) ۲۰۲۱ هم در مراسم اعطای چهارمین دوره از جایزه مصطفی اظهار داشت: من در حوزه تحقیقاتی خود که با محققان زیادی در دانشگاه های پرینستون و برکلی روی آن کار کرده ام، از روش فوتون استرسکوپی استفاده کردم؛ روشی که ابتدا انیشتین از آن بهره برد و برای آن برنده جایزه نوبل فیزیک شد. وی افزود: من بسیار خوشوقت بودم که دانشجویان خوبی در پسادکتری و همکاران خوبی داشتم. با همکاری تعدادی از پژوهشگران و پیشگامان و دانشمندان زیاد به دستاوردهای زیاد و جالب نه فقط در حوزه فیزیک بلکه در حوزه صرفه جویی انرژی، الکترونیک و فناوری سبز رسیدیم. وی ضمن اشاره به کودکی خود اظهار داشت: بعنوان کودکی در روستا من تحت تأثیر دنیای علم بودم و کتاب هایی را که پدر و مادرم برایم می خریدند مطالعه می کردم. حسن خاطرنشان کرد: داستان زندگی من داستانی شبیه افسانه هاست که آرزوها و رویاهای کودکی روستایی در آن محقق شد و به آزمایشگاه های پیشرفته در دانشگاه های پرینستون و برکلی رسیدم. من سفر جالب و مفیدی تابحال داشته ام. یحیی تیعلاتی برگزیده دیگر چهارمین دوره جایزه مصطفی اظهار داشت: دریافت جایزه معتبر مصطفی(ص) یک افتخار بزرگ و یک امتیاز بزرگ است این موفقیت چیزی نیست که من به تنهایی بدست آورده باشم و بسیاری دیگر شایسته سهیم شدن این جایزه هستند. وی اظهار داشت: من به تلاشهای خود ادامه خواهم داد و امیدوارم به رسمیت شناختن کار من توسط بنیاد مصطفی(ص) بتواند الهام بخش خیلی از افراد دیگر باشد. همینطور محمد صایق دیگر برگزیده جایزه مصطفی در ادامه اظهار داشت: من همیشه مجذوب آیه«هَل یَستَوِی الَّذِینَ یَعلَمُونَ وَالَّذِینَ لاَ یَعلَمُونَ
(آیا کسانی که می‏دانند و کسانی که نمی‏دانند یکسانند؟)»بودم. در طول حرفه ام این آیه من را راهنمایی کرده است. صایق اضافه کرد: برای من افتخار بزرگی است که سال جاری یکی از برگزیدگان جایزه مصطفی(ص) باشم و آنرا با همکارانم تقسیم کنم.


منبع:

1400/08/03
10:09:44
0.0 / 5
648
تگهای مراسم اعطای جایزه مصطفی(ص): آزمایش , پژوهش , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم