رئیس موسسه واكسن و سرم سازی رازی:

سازمان غذا و دارو میزان واکسن مورد نیاز را اعلام نماید

سازمان غذا و دارو میزان واکسن مورد نیاز را اعلام نماید

رییس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به تلاش شبانه روزی 19 ماه اخیر این موسسه برای ساخت واکسن کووپارس اظهار داشت: سازمان غذا و دارو میزان واکسن مورد نیازش را اعلام نماید.به گزارش بیست و یکم به نقل از موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دکتر علی اسحاقی با اشاره به جزییات ساخت واکسن رازی کووپارس اظهار نمود: این واکسن دارای دو دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی است که هیچ یک از واکسن های تولید شده کووید ۱۹ در دنیا دارای این خاصیت نیست. فرمولاسیون ساخت آن مبتنی بر پروتئین نوترکیب است یعنی از بی خطرترین پلت فرم های شناخته شده شمرده می شود.
وی اضافه کرد: واکسن کووپارس، ایمنی همولار و سلولار را توامان به وجود می آورد و فاقد هر گونه جرم زنده ویروس بوده و خطری از این بابت، گیرنده واکسن کووپارس را تهدید نمی نماید.
اسحاقی درباره عدم صدور مجوز مصرف اضطراری این واکسن به رغم درخواست موسسه از سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه موسسه رازی به دو علت تقاضای صدور مجوز اضطراری را مطرح نمود، اشاره کرد: برخلاف برخی واکسن هایی که به آنها مجوز مصرف اضطراری داده شده، تمام مراحل فازهای یک و دو واکسن کووپارس در ایران طی شده و داده هایی که از این فازها در اختیار سازمان غذا و دارو قرار گرفت کاملا این نکته را تایید می کند؛ از طرفی وزیر سابق بهداشت، بر همین مبنا این نوید را داده بودند با شروع فاز ۳ مجوز مصرف اضطراری برای مصرف عمومی این واکسن صادر خواهد شد.
وی تصریح کرد: گرچه حالا سازمان غذا و دارو از ما نتایج آنالیز بینابینی را می خواهد و فکر می کنم تا یکی دو هفته آتی اطلاعات مورد نیاز محقق شود و مجوز مصرف اضطراری را دریافت نماییم.

رییس موسسه رازی در ادامه در پاسخ به نتایج فاز یک و دو واکسن کووپارس اظهار داشت: در فاز اول، بی خطری یا کم عارضه و بی عارضه بودن واکسن مدنظر بود که در این فاز این مساله ثابت و دوز موثر نیز برگزیده شد. در فاز دوم تمرکز بر ایمنی زایی واکسن مورد مطالعه قرار گرفت که نتایج آن نیز رضایت بخش بود. در فاز سوم نیز تا کنون ۱۷ هزار نفر مشارکت کرده اند و نتایج به دست آمده، بسیار عالی بوده است.
اسحاقی اضافه کرد: واکسن کووپارس بعنوان دوز بوستر یا یادآور تمام واکسن های دیگر قابل استفاده می باشد و این یکی دیگر از نقاط قوت واکسن شمرده می شود.
وی با اشاره به مذاکره با معاونت بهداشت وزارت بهداشت در خصوص صدور کارت واکسن برای تمام داوطلبان فازهای یک، دو و سه کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس افزود: ارسال شماره ملی تمام داوطلبان به معاونت بهداشت وزارت بهداشت به زودی تکمیل می شود و دریافت کارت واکسن از سامانه واکسن امکان پذیر خواهد بود.
رئیس موسسه رازی در پاسخ به قابلیت استفاده واکسن کووپارس در سنین پایین اشاره کرد: این واکسن به لحاظ پایه علمی، جزء ایمن ترین پلت فرم های شناخته شده دنیا برای سنین پایین است برای اینکه پایین ترین میزان آنتی ژن بین واکسن های داخلی و خارجی، در این واکسن به کار برده شده است. پروتکلی نیز تدوین و تحویل سازمان غذا و دارو داده ایم که در صورت تایید، برای سنین زیر ۱۸ سال هم قابل مصرف خواهد بود.
اسحاقی تصریح کرد: قاعده برای مصرف واکسن در سنین پایین، از ۱۸ سال شروع و با هر سه سال کاهش، تا سن سه سالگی را شامل می شود.
رئیس موسسه رازی درباره دانش فنی واکسن کووپارس، به سابقه طولانی و تجربه بالای این موسسه در واکسن سازی اشاره نمود و پاسخ داد: سابقه موسسه رازی در ساخت واکسن های انسانی نوزادان و بزرگسالان شامل فلج اطفال، دیفتری، کزاز، سرخجک، سرخک و اوریون همین طور ساخت تعداد بالایی از واکسن های مصرف دامی، موید تجربه فراوان این موسسه در ساخت واکسن است؛ واکسن کووپارس نیز به پشتوانه دانش فراوان و تجربه بالای صد ساله این موسسه تولید شده و دانش فنی آن کاملا بومی و داخلی و متعلق به موسسه رازی است و آنچه غیر بومی است، برخی تجهیزات و امکانات زیرساختی واکسن است.
وی اشاره کرد: موسسه رازی برای ساخت واکسن کووید ۱۹ پلتفرمی را انتخاب نمود که در این شرایط بهترین باشد و از پلت فرم های نسل دوم و سوم واکسن شمرده می شود.
رئیس موسسه رازی، تولید انبوه را مستلزم اعلام نیاز سازمان غذا و دارو عنوان و اشاره کرد: این سازمان لازم است زودتر میزان واکسن مورد نیازش را اعلام تا واکسن سازها بر طبق آن مبادرت به تولید واکسن کنند.
اسحاقی، در پاسخ به سختی های کار اظهار نمود: گروهی بزرگ در اجرای این پروژه همکاری و نقش دارند که خودِ حضور این افراد، انگیزه بخش است، اما شیرین ترین قسمت این کار، نجات جان حتی یک نفر است که ما را به ادامه راه دلگرم می کند.
وی افزود: مسائلی که طی این مدت رخ داد گرچه به لحاظ روانی و ذهنی فشارآور بود، اما برداشت ما این است باتوجه به جدید بودن پلت فرم ساخت واکسن کوو پارس، سخت گیری ها بیشتر بود.
رئیس موسسه رازی اشاره کرد: در ۱۹ ماه اخیر تلاش و زحمت فراوانی در موسسه رازی برای دسترسی مردم به واکسنی ایمن و موثر کشیده شده و قصد نداریم این مسیر را متوقف نماییم.

1400/08/02
12:49:30
0.0 / 5
729
تگهای سازمان غذا و دارو میزان واکسن مورد نیاز را اعلام نماید: تحقیقات , تولید , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم