پیشبینی چندین بیماری تنها با یك نمونه گیری خونی

پیشبینی چندین بیماری تنها با یك نمونه گیری خونی

به گزارش بیست و یكم محققان سه دانشگاه معتبر بین المللی موفق به توسعه یك آزمایش خون شدند كه تنها با یك نمونه گیری، می تواند چندین بیماری را پیش بینی نماید.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، این آزمایش خون جدید می تواند از یك نمونه پلاسما استفاده نماید تا به وضعیت سلامتی فرد برسد و احتمال بروز طیف وسیعی از بیماری ها را یش بینی كند.
امكان دارد چنین آزمایشی با آزمایش خون های دیگر مشابه باشد ولی نتیجه این تحقیق در مجله " Nature Medicine" انتشار یافته است.
این پژوهش توسط محققان " دانشگاه كالیفرنیا، سان فرانسیسكو"(UC San Francisco)، "كمبریج"(Cambridge) و یك شركت واقع در ایالت كلرادو به نام "SomaLogic" انجام شده و پلاسما خون را برای طیف گسترده ای از پروتئین ها اسكن می كند.
در این روش پلاسما برای "آپتامر "(aptamer) جست وجو می شود.
" آپتامر " قطعاتی از "دی ان ای"(DNA) است كه به پروتئین هدف متصل می شود. اهداف آپتامرها بسیار وسیع است و از مولكول های كوچك تا ماكرومولكول ها و حتی سلول ها را شامل می شوند.
البته تنها قطعاتی ویژه به پروتئین های خاص متصل می شوند. ازاین رو با جست وجو آپتامرها محققان می توانند دریابند كدام پروتئین و با چه غلظتی در خون وجود دارد.
سپس این اطلاعات به الگوریتم های یادگیری ماشین وارد می شود و اطلاعات سلامتی بیمار از قبیل احتمال مبتلا شدن به دیابت و بیماری های قلبی پیشبینی می شود.
هنوز برای اثبات این اصل زود است ولی محققان پروژه معتقدند، به محض اینكه این فناوری مقرون به صرفه تر شد، می تواند به پزشكان كمك نماید كه یك ارزیابی جامع از سلامتی بیمار انجام دهند.
آزمایش های دیگر خون پلاسما را برای سنجش پروتئین های نشانگر اندازه گیری می كنند.
از نظر تئوری، جست وجوی آپتامرها می تواند به محققان اجازه دهد بیماری های بیشتری را از راه یك نمونه خون پیشبینی كنند.1398/09/12
22:02:44
5.0 / 5
4133
تگهای پیشبینی چندین بیماری تنها با یك نمونه گیری خونی: آزمایش , پژوهش , دانشگاه , شركت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
بیست و یکم