مواد به کار رفته در صندلی کودک می تواند به مغز کودکان صدمه برساند

مواد به کار رفته در صندلی کودک می تواند به مغز کودکان صدمه برساند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدیدی نشان داده اند که مواد شیمیایی به کار رفته در بعضی محصولات مانند صندلی کودک می تواند مضر باشد و به مغز کودکان صدمه برساند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان آمریکایی اخطار می دهند که مواد شیمیایی مقاوم در مقابل آتش که در لوازم الکترونیکی، مبلمان و حتی صندلی کودک به کار می روند، می توانند به مغز کودکان صدمه برسانند.
دانشمندان با بررسی ده ها پژوهش بین المللی، ارتباط میان قرار گرفتن در معرض "استرهای ارگانوفسفات" (organophosphate esters) را با پایین بودن ضریب هوشی و محدوده توجه در کودکان پیدا کردند.
تصور بر این بود که مواد شیمیایی به واسطه بعضی از تنظیم کننده ها ایمن می شوند اما پژوهشها نشان می دهند که این مواد شیمیایی، مسمومیت عصبی را به دنبال دارند و به اندازه بعضی از ترکیبات پیش گیرنده شعله، مضر هستند.
به قول دانشمندان، وجود این مواد شیمیایی در طیف گسترده ای از محصولات در ارتباط با کودکان می تواند کل یک نسل را از نظر رشد مغز تهدید کند.
متخصصان پیش تر در مورد میزان سمی بودن مواد شیمیایی مورد استفاده در عوامل عصبی و آفت کش ها آگاه بودند اما تصور می شد که در کالاهای صنعتی، بی خطر باشند.
"هیتر پتیسول"(Heather Patisaul)، از "دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی"(NCSU) و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: استفاده از استرهای ارگانوفسفات در همه چیز از تلویزیون گرفته تا صندلی ماشین، با این فرض غلط که ایمن هستند، افزایش پیدا کرده است.
به نظر می آید که این مواد شیمیایی، به اندازه موادی که مقرر است جایگزین آنها باشند، مضر هستند اما با مکانیسم متفاوتی عمل می کنند.
دانشمندان دریافتند که این مواد شیمیایی می توانند با حرکت کردن به هوا و غبار اطراف، آزاد شوند. این گرد و غبار، به دست افرادی منتقل می شوند که محصولات را لمس می کنند و هنگام غذا خوردن، به بدن آنها منتقل می شوند.
از آنجائیکه نوزادان و کودکان، دست خویش را بیشتر در دهان قرار می دهند، در مقابل این مورد صدمه پذیرتر هستند.
پژوهشگران دریافتند که تراکم بالاتری از مواد شیمیایی خطرناک در بدن کودکان وجود دارد. رشد مغز در سالهای ابتدایی، صدمه پذیرتر است. این بدان معناست که مواد شیمیایی می توانند تأثیر بدتری بر کودکان داشته باشند.
"لیندا بیرنبوم"(Linda Birnbaum)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: استرهای ارگانوفسفات، رشد مغز یک نسل را تهدید می کنند. اگر ما استفاده از این مواد شیمیایی را هم اکنون متوقف نکنیم، نتایج آن وخیم و غیر قابل بازگشت خواهد بود.
دانشمندان از صاحبان صنایع خواستند که استفاده از مواد شیمیایی را در مواردی که وجود آنها ضروری نیست، متوقف کنند. آنها به دولت ها و صنایع سفارش کرده اند تا برای کاهش اشتعال پذیری محصولات الکترونیکی، روی فناوری های جایگزین سرمایه گذاری کنند.
"کارول کوییاتکوفسکی"(Carol Kwiatkowski)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: استرهای ارگانوفسفات در خیلی از محصولات، هیچ عملکرد اساسی را انجام نمی دهند؛ در حالیکه خطری جدی بخصوص برای کودکان ما ایجاد می کنند. این مورد ضروریست که تولیدکنندگان چنین محصولاتی، استفاده از ترکیبات پیش گیرنده شعله و استرهای ارگانوفسفات را مورد ارزیابی مجدد قرار دهند چونکه امکان دارد خیلی از آنها بیشتر از فایده، ضرر داشته باشند.
این پژوهش، در مجله "Environmental Health Perspectives" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/15
20:29:09
0.0 / 5
709
تگهای مواد به کار رفته در صندلی کودک می تواند به مغز کودکان صدمه برساند: الكترونیكی , پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم