قرار گرفتن باربی فضانورد در وضعیت بی وزنی

قرار گرفتن باربی فضانورد در وضعیت بی وزنی

بیست و یکم: عروسک باربی تولید شده از روی فضانورد آژانس فضایی اروپا در وضعیت بی وزنی قرار گرفت و در هوا شناور شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این سفر که اصطلاحا 'vomit comet' نام دارد تجربه ۲۰ ثانیه بی وزنی ر ا برای مسافرین فراهم می آورد و فضانوردان برای تمرین بی وزنی در اینگونه سفرها شرکت می کنند اما این دفعه یک عروسک باربی برای تشویق دختران در پی هفته جهانی فضا در وضعیت بی وزنی قرار گرفت.
شعار هفته جهانی فضا که از روز دوشنبه شروع شده "زنان در فضا" است و به همین مناسبت شرکت عروسک سازی باربی امیدوار است بتواند با این کار دختران را تشویق کند تا نسل آینده فضانوردان، مهندسین و دانشمند فضایی آینده را تشکیل دهند.
این عروسک باربی در سال ۲۰۲۲ همراه با فضانورد ایتالیایی، "سامانتا "کریستوفرتی"(Samantha Cristoforetti) به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رفت. "کریستوفرتی" در این سفر تبدیل به نخستین فرمانده فضایی زن اروپا خواهد شد.
مطالعات نشان داده است که برخلاف کارهای زیادی که برای تشویق زنان جهت شرکت در مشاغل علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات انجام شده هنوز زنان در این مشاغل حضور کم رنگی دارند.
شرکت باربی سازی "متل"(Mattel) می گوید: قسمتی از درآمدهای عروسک باربی "کریستوفرتی" به بورسیه زنان در هوا فضا اهدا می شود تا از بانوانی که در رشته های مروبوطه درحال تحصیل هستند حمایت شود.
زمانی که شرکت "متل" برای نخستین بار این عروسک را تولید کرد تنها یک نسخه از آن وجود داشت اما به دنبال تقاضای بالا حالا می توان آنرا در سراسر اروپا یافت.


به مناسبت هفته ی جهانی فضا این عروسک باربی از مرکز هوافضای اروپا در آلمان به آسمان رفت و گرانش صفر را تجربه نمود تا به شکلی تمرینات فضانوردان واقعی را شبیه سازی کند.
"کریستوفرتی"، فضانورد ۴۴ ساله ایتالیایی که خلبان، مهندس و فضانورد است هم اکنون برای ماموریت بعدی خود به ایستگاه فضایی بین المللی در آوریل ۲۰۲۲ آماده می شود. او فرمانده این ماموریت شش ماهه خواهد بود و می خواهد برای تشویق بیشتر دختران این عروسک را با خود به فضا ببرد.
او می گوید: گاهی اوقات چیزهای کوچک موجب به وجود آمدن رویاهای بزرگ می شود. شاید این تصاویر جالب از عروسک من در وضعیت بی وزنی بتواند جرقه ای در تخلیات کودکان بوجود آورد و آنها را به سمت شغل های مهندسی، فضا، فناوری و ریاضیات هدایت کند.
تحقیقات در سال ۲۰۱۹ نشان میدهد که دختران از سنین پایین در مدرسه به توانایی های خود در ریاضیات اطمینان ندارند. این بدان معناست که بطور بالقوه آنها شغل های مناسب و با درآمد خوب در این صنعت را از دست می دهند.
نرخ رشد اشتغال در چنین مشاغلی سه برابر سریع تر از سایر شغل ها است و بدین سبب زنان مشاغل پردرآمدی را از دست می دهند. شرکت باربی علاوه بر ارسال یک عروسک به فضا چندین منبع آموزشی نیز منتشر نموده است. این منابع تفاوت های مشاغل فضایی را نشان می دهند و به کودکان دبستانی اطلاعاتی در مورد فضا همچون قرار گرفتن در گرانش صفر می دهند.


شرکت باربی سابقه ای طولانی مدت در گرامیداشت فضا و مشاغل فضایی دارد. در سال ۱۹۶۵ این شرکت قبل از آن که نیل آرمسترانگ به ماه سفر کند عروسکی در این مورد ساخت.
عروسک باربی به شکل اخترشناس، دانشمند فضا و فضانورد در آمده است و چندین باربی نیز از شخصیت های واقعی مثل فضانورد "سالی راید" (Sally Ride) از آمریکا، "آنا کیکینا" (Anna Kikina) از روسیه و الان سامانتا "کریستوفرتی" از اروپا تولید شده است.
پژوهشگران نشان دادند که در سن پنج سالگی دختران درگیر باورهای محدود کننده ای می شوند و فکر می کنند که به اندازه ی پسران توانا نیستند.
شرکت باربی در سال ۲۰۱۸ پروژه ی "Dream Gap" را شروع کرد و با تامین منبع و پشتیبانی از دختران به آنها در رسیدن به خودباوری کمک کرد.
همکاری شرکت باربی و آژانس فضایی اروپا نشان داده است که والدین چهار دختر از هر ۱۰ دختر، فرزندشان را از ورود به چنین مشاغلی باز می دارند برای اینکه آگاهی کافی از این زمینه های شغلی ندارند.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4


منبع:

1400/07/13
23:17:04
0.0 / 5
718
تگهای قرار گرفتن باربی فضانورد در وضعیت بی وزنی: آموزش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم