صداهای عجیب طوفان ها می تواند به پیشبینی گردباد كمك نماید

صداهای عجیب طوفان ها می تواند به پیشبینی گردباد كمك نماید

به گزارش بیست و یكم محققان آمریكایی دریافتند كه صداهای غرش مانند و عجیبی كه طوفان ها ایجاد می كنند، می تواند به دانشمندان كمك نماید كه زمان و مكان تشكیل گردبادها را پیشبینی كنند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از بی بی سی، گردبادها زمانی شكل می گیرند كه یك جریان باد گرم با یك جریان باد سرد برخورد كند. همزمان با گردش این دو نوع باد به دور یكدیگر، یك جریان هوای مارپیچی شكل می گیرد كه "گردباد" نامیده می شود. پیش از این كه چنین اتفاقی بیفتد، معمولا یك طوفان بزرگ رخ داده و امكان دارد باران و رعد و برق هم به همراه داشته باشد.
تابحال دانشمندان همیشه مطمئن نبوده اند كه یك "گردباد" چه زمانی می تواند تشكیل گردد یا امكان دارد به كجا برخورد كند. آنها تا امروز تنها می دانستند كه وزش طوفان، صدهای مرموز و خشنی بوجود می آورد ولی نمی دانستند كه این صداها به چه دلیل ایجاد می شود و یا مفهوم آن چیست؟
در این راستا، محققان دانشگاه ایالتی "اوكلاهما"( Oklahoma) گفته اند كه تعداد احتمالات در مورد علت تشكیل چنین صداهایی را كاهش داده اند و این یافته می تواند به آنها برای پیشبینی مكان گردبادهای آینده كمك نماید. این صداها كمتر از آستانه شنوایی انسان هستند. اما دانشمندان توانسته اند توسط تجهیزاتی ویژه این صداها را جمع آوری كرده و بشنوند.
"برایان البینگ"( Brian Elbing ) از محققان دانشگاه ایالتی اوكلاهما كه در این پروژه شركت دارد در این خصوص اظهار داشت: سیگنال طوفان ها، قبل از اینكه گردباد به زمین برسد، رخ می دهد. این صداها پس از تماس گردباد با زمین همچنان ادامه پیدا می كند و سپس بعد از آنكه گردباد زمین را ترك كرد، ناپدید می شود.
منبع:

1398/09/09
23:02:16
5.0 / 5
4178
تگهای صداهای عجیب طوفان ها می تواند به پیشبینی گردباد كمك نماید: دانشگاه , شركت , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
بیست و یکم