رباتی شبیه به مار که می تواند زندگی شما را نجات دهد

رباتی شبیه به مار که می تواند زندگی شما را نجات دهد

بیست و یکم: یک ربات جدید با بدنه ای تاشو شبیه به ساختار پوست مار توسط پژوهشگران ابداع شده است که کاربردهای زیادی خواهد داشت.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، به نظر می آید ربات ها درحال رفتن به سمتی هستند که دیگر نیازی به پا ندارند.
بر اساس مطالعه ای که اخیرا در مجله "سافت رباتیکس"(Soft Robotics) انتشار یافته است، گروهی از مهندسان کره ای یک باتری رباتیک قابل انعطاف و کشش ابداع نموده اند که می تواند مانند مار به شکل مارپیچی حرکت نماید و به نظر می آید باید خویش را برای آینده ای آماده نماییم که در آن ربات های شبیه به مار می توانند جان ما را نجات دهند.
این باتری جدید می تواند در طیف وسیعی از کاربردها مانند بلایای طبیعی یا شرایط اضطراری یا بعنوان ارتقای فناوری ذخیره انرژی کاربرد داشته باشد. طبق بیانیه مطبوعاتی محققان، میتوان آنرا برای انواع دیگر دستگاه ها از پوشیدنی های روزمره گرفته تا ربات های نرم بهره برد.
تیم سازنده این تکنولوژی جدید از موسسه ماشین آلات و مواد کره(KIMM) تحت رهبری "بونکیون جانگ" و با همکاری "سئونگمین هیون" از دانشکده نانو مکانیک است.
این تیم به بررسی و توسعه ساختار این باتری قابل انعطاف پرداخت که ایمنی و قابلیت کشش آن از فلس های مار الهام گرفته شده است.
فلس مار امکان دارد سفت و سخت به نظر برسد، اما هر فلس می تواند روی لایه بعدی تا شود تا از کل بدن در مقابل حملات خارجی یا برخورد محافظت کند. اما مهم تر از همه این که خصوصیت های ساختاری آنها سبب می شود تا وسیله ای انعطاف پذیر و سازگار با محیط اطراف ایجاد شود.
این باتری می تواند بدون از دست رفتن ثبات و عملکرد خود به خوبی منعطف و کشیده شود. این امر با یک ساختار مکانیکی طراحی شده است که از فلس های مار تقلید می کند.
به عنوان مثال ربات های ساخته شده با این تکنولوژی جدید می توانند به نجات افراد دفن شده زیر آوار یک ساختمان فروریخته کمک کنند.
تیم سازنده برای اطمینان از ایمنی این باتری با به حداقل رساندن تغییر شکل در مواد تشکیل دهنده آن، از یک شکل بهینه برای هر سلول باتری استفاده کردند که ظرفیت بالایی را عرضه می دهد.
شکل و اجزای سلول های این باتری جدید از خصوصیت های کلیدی این نوآوری جدید بهره می برد که شامل اشکال کوچک و شش ضلعی شبیه به فلس های مار است. این اجزا با مس و مواد پلیمری ساخته شده اند که در یک مکانیزم لولایی یکپارچه شده اند و قابلیت تاشو بودن و باز شدن را ممکن می کند.
این طراحی به اندازه کافی ساده است و تولید انبوه آن با آزمایش های بیشتر امکان دارد.
این ربات جدید همینطور می تواند برای دستگاههای پزشکی و برای توانبخشی افراد مسن مفید باشد. همینطور همانطور که گفته شد می تواند در سناریوهای فاجعه بار یا بعنوان کمک یا پیشاهنگ برای مأموریت های نجات مورد استفاده قرار گیرد. بعنوان مثال یک ربات شبیه مار را میتوان به زیر آوار یک ساختمان فروریخته فرستاد تا در بین آوار بخزد و افراد زیر آوار را شناسایی کنند تا در زمان شناسایی و نجات افراد به شکل قابل توجهی صرفه جویی شود و در نهایت می تواند زندگی بسیاری را نجات دهد.
منبع:

1400/07/08
11:06:33
0.0 / 5
728
تگهای رباتی شبیه به مار که می تواند زندگی شما را نجات دهد: آزمایش , ابداع , باتری , تكنولوژی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
بیست و یکم