تأثیر کاهش وزن در بهبود توان باروری مردان

تأثیر کاهش وزن در بهبود توان باروری مردان

به گزارش بیست و یکم محققان فرانسوی در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند کاهش وزن در سنین پایین می تواند سبب بهبود توان باروری مردان شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، هم اکنون شواهد جدیدی در مورد تأثیر چاقی بر باروری مردان وجود دارد و شواهد از آن حکایت می کند که چاقی، کیفیت اسپرم را کاهش داده و ساختار فیزیکی و مولکولی سلول های زایشی بیضه ها و در نهایت اسپرم بالغ را تغییر می دهد.
اما یافته های مطالعه اخیر محققان فرانسوی نشان داده باروری مردان را میتوان با کاهش وزن زودهنگام بهبود بخشید. به قول محققان حتی بعد از یک دوره کوتاه کاهش وزن، تغییراتی در عملکرد باروری مردان رخ می دهد که این روند می تواند تا حدی سبب بهبود توان باروری پسران جوان مبتلا به چاقی شود.
سلول های لیدیگ(Leydig cells) بیضه ها در سن بلوغ به منظور تولید هورمون اولیه مردانه یعنی تستوسترون، فعال می شوند. سلول های سرتولی در بیضه ها نقش مهمی در تولید اسپرم سالم دارند و چندین هورمون تولید مثل که برای بالغ شدن اسپرم ضروریست را هم تولید می کنند.
مطالعه قبلی نشان داده بود که چاقی از ۱۲ سالگی سلول سرتولی و از ۱۴ سالگی، عملکرد سلول لیدیگ را تغییر می دهد. با این وجود این نکته که آیا کاهش وزن می تواند به بازگرداندن عملکرد این سلول ها کمک نماید یا خیر، مبهم بود.
در مطالعه جدیدی که توسط محققان "بیمارستان دانشگاه انگرز" انجام شده است، محققان نشان دادند که چگونه یک برنامه آموزشی ۱۲ هفته ای کاهش وزن در ۳۴ پسر ۱۰ تا ۱۸ ساله، می تواند نشانگرهای عملکرد سلول لیدیگ و سرتولی و متابولیسم بدن آنها را تحت تأثیر قرار دهد.
در این مطالعه پسرها از یک رژیم غذایی سالم و متعادل پیروی می کردند و حداقل یک ساعت در روز فعالیت بدنی انجام می دادند.
دانشمندان سطح هورمون های تولید مثل، ترکیب چربی بدن و قند خون این افراد را قبل و پس از آغاز برنامه اندازه گیری کردند. در طول این برنامه ۱۲ هفته ای به صورت قابل توجهی وزن این افراد کاهش پیدا کرد و این مورد سبب بهبود سطح انسولین و افزایش سطح تستوسترون آنها شد.
محققان تغییرات قابل توجهی در نشانگرهای عملکرد سلول سرتولی مشاهده نکردند. از آنجاییکه سلول های چربی آنزیمی تولید می کنند که تستوسترون را به استروژن تبدیل می کند، از دست دادن توده چربی امکان دارد علاوه بر معکوس کردن روند عملکرد تغییر یافته سلول لیدیگ، سبب افزایش سطح تستوسترون هم شود.
دکتر "سولن رِرات"(Solène Rérat) از بیمارستان دانشگاه انگرز فرانسه اظهار داشت: این یافته ها بر لزوم در نظر گرفتن چاقی دوران کودکی افراد بعنوان یک عامل مهم در ایجاد مشکلات باروری آنها در آینده تاکید می کند. مدیریت زودهنگام چاقی کودکان برای مرتفع ساختن این اختلالات و پیشگیری از مشکلات باروری آنها در آینده ضروریست.
دانشمندان قصد دارند در آینده عملکرد تولید مثل این گروه در طولانی مدت را مورد بررسی قرار دهند.1400/07/05
14:27:06
0.0 / 5
822
تگهای تأثیر کاهش وزن در بهبود توان باروری مردان: آموزش , تولید , دانشگاه , كیفیت
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم