نقش کووید-۱۹ در تشدید یک بیماری نادر عصبی

نقش کووید-۱۹ در تشدید یک بیماری نادر عصبی

پژوهشگران ˮدانشگاه آکسفوردˮ در بررسی جدید خود دریافته اند که کووید-19 ممکنست به تشدید یک بیماری نادر عصبی منجر شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از وب سایت رسمی دانشگاه آکسفورد، بررسی جدیدی نشان میدهد که مبتلاشدن به کووید-۱۹ می تواند نشانه های "سندروم گیلن باره" (Guillain-Barré syndrome) را تشدید کند.
همه گیری کووید-۱۹ از شروع سال ۲۰۲۰، سراسر جهان را تحت تأثیر ابتلای مستقیم یا نتایج اجتماعی و اقتصادی قرار داده است. پژوهشگران و مقامات بهداشت عمومی علاوه بر نشانه های شدید تنفسی و خطر عوارض بلندمدت، عوارض عصبی در رابطه با این بیماری را نیز گزارش داده اند.
سندروم گیلن باره، یک اختلال خودایمنی است که در آن، سیستم دفاعی بدن به اعصاب حمله می کند و به ضعف عضلانی و گاه فلج شدن می انجامد. این بیماری می تواند هفته ها یا چندین سال طول بکشد. این بیماری، نسبتا نادر است اما می تواند شدید باشد.
از زمان شروع همه گیری، پزشکان بیش از ۹۰ مورد تشخیص سندروم گیلن باره را در پی ابتلای احتمالی به کووید-۱۹ گزارش داده اند. با این وجود، کاملا معین نیست که آیا کووید-۱۹ می تواند عامل محرک احتمالی باشد یا موارد گزارش شده، تصادفی هستند.
پژوهشگران "دانشگاه آکسفورد" (Oxford University) با بهره گیری از یک مجموعه بین المللی از بیماران مبتلا به سندرم گیلن باره، بیماران را از ۳۰ ژانویه تا ۳۰ مه ۲۰۲۰ مورد بررسی قرار دادند. در طول این مدت، ۴۹ بیمار مبتلا به سندرم گیلن باره از چین، دانمارک، فرانسه، یونان، ایتالیا، هلند، اسپانیا، سوئیس و انگلستان به پژوهش اضافه شدند.
در این پژوهش، ۲۲ درصد از بیماران مبتلا به سندرم گیلن باره در چهار ماه نخست همه گیری، ابتلای قبلی به کووید-۱۹ داشتند. سن این بیماران، بالای ۵۰ بود و بیشتر آنها فلج صورت را تجربه کرده بودند. نشانگرهای التهابی در ۷۳ درصد از بیماران مبتلا به گیلن باره که به کووید-۱۹ نیز گرفتار شده بودند، در زمان بستری شدن در بیمارستان افزایش پیدا کرد. همه این بیماران، معیارهای تشخیص سندروم گیلن باره و کووید-۱۹ را داشتند.
نظر پژوهشگران این است که بااینکه احتمال یک ارتباط قوی میان مبتلاشدن به کووید-۱۹ و سندروم گیلن باره وجود ندارد. اما مبتلاشدن به کووید-۱۹ گاهی اوقات ممکنست مبتلاشدن به سندرم گیلن باره را به همراه داشته باشد.
"بارت جیکوبز" (Bart Jacobs)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما نشان میدهد که کووید-۱۹ ممکنست در موارد نادر با سندرم گیلن باره در ارتباط باشد، اما وجود یک رابطه واقعی هنوز باید ثابت شود.
این پژوهش، در مجله "Brain" به چاپ رسید.1400/07/02
12:21:38
0.0 / 5
788
تگهای نقش کووید-۱۹ در تشدید یک بیماری نادر عصبی: پژوهش , دانشگاه , سایت , سیستم
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
بیست و یکم