در گزارش بیست و یكم اعلام شد؛

برنامه معاونت علمی برای پشتیبانی از اسب کاسپین

برنامه معاونت علمی برای پشتیبانی از اسب کاسپین

به گزارش بیست و یکم رییس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری اظهار داشت: برنامه هایی درباب پرورش اسب های کاسپین و بکارگیری آن در باشگاهای سوارکاری برای کودکان داریم تا نسل این نژاد ایرانی منقرض نشود.دکتر محمد جعفرآقایی رییس مرکز ملی مدیریت منابع ژنتیکی کشاورزی و منابع طبیعی و در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: اسب کاسپین، گیل اسب یا اسبچه خزر با قدمت بیش از ۵ هزار سال بعنوان یکی از قدیمی ترین نژاد اسب های موجود در جهان تا سال ۱۳۴۵ منحصراً در ایران وجود داشت.
عضو هیات علمی و دانشیار موسسه تحقیقات علوم باغبانی اضافه کرد: این نژاد ایرانی از گونه هایی باارزش بوده و به لحاظ قامت همچون پونی ها کوتاه قامت هستند.
وی افزود: از دیگر نقاط قوت این اسب ها خلق و خوی آرام آنهاست که سواری را برای کودکان و نوجوانان ایده آل می کند و در دنیا مسابقات فراوانی برای سوارکاری با این اسب انجام می شود. همین طور برای اسب درمانی روی کودکان دارای اتیسم و بسیاری دیگر از بیماریها نیز در دنیا از این اسب ها استفاده می شود.
وی با اعلان اینکه صنعت اسب داری در کشور لطمه دیده است، اظهار داشت: این صنعت همیشه فعالیت تجاری ندارد و این که پاندمی کرونا نیز مزید بر علت شده است.
آقایی اضافه کرد: ایده ما این است که با توسعه و پرورش این نژاد اصیل ایرانی تحولی در صنعت باشگاه های اسب سواری ایجاد شود و لاین های آموزشی برای خردسالان و نوجوانان با این اسب ها را تشکیل دهیم.
وی اظهار داشت: در دنیا گله های بزرگی وجود دارد که مسابقات ویژه ای بین آنها مرسوم می باشد اما متاسفانه در ایران شناخته شده نیست با وجود این که پتانسیل این مسابقات در کشور ما وجود دارد.
به گفته جعفراقایی، امید ما به این است که با ورود اسب کاسپین به صنعت سوارکاری کشور شاهد رونق کسب وکار باشگاه های سوارکاری باشیم بدین جهت در صدد هستیم برنامه ای برای پرورش این اسب ها داشته باشیم.
وی افزود: با برنامه ای که در پیش داریم می توانیم از انقراض این حیوان در کشور که مبدا این نژاد است جلوگیری نماییم.
وی عنوان کرد: بنا داریم در قالب برنامه ای توسعه و پرورش این اسبچه های خزری را در پیش بگیریم تا بتوانیم به مرحله تجاری سازی برسیم.
رئیس کارگروه زیست بانکها در ستاد توسعه زیست فناوری اضافه کرد: در همین راستا با برخی از باشگاه های سوارکاری مذاکره کردیم تا طی برنامه ای از آنها حمایت نماییم.
وی افزود: بدین واسطه علاوه بر پرورش و جلوگیری از انقراض نسل اسب کاسپین، بصورت کاربردی مورد استفاده قرار می گیرند.
جعفراقایی افزود: همین طور با مرکز حفاظت از اسب کاسپین وزارت جهاد کشاورزی نیز وارد مذاکره شدیم و درحال بررسی نحوه ورود ستاد توسعه زیست فناوری و اشکال حمایتی هستیم.


منبع:

1400/06/31
17:08:33
0.0 / 5
740
تگهای برنامه معاونت علمی برای پشتیبانی از اسب کاسپین: آموزش , تحقیقات , صنعت , فناوری
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
بیست و یکم