درمان عنکبوت هراسی با کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه!

درمان عنکبوت هراسی با کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه!

به گزارش بیست و یکم پژوهشگران سوئیسی، یک اپلیکیشن جدید برای تلفن همراه ابداع نموده اند که می تواند با به کارگیری حقیقت افزوده، به درمان عنکبوت هراسی کمک نماید.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پژوهشگران "دانشگاه بازل"(University of Basel) سوئیس، یک اپلیکیشن جدید برای تلفن همراه ابداع نموده اند که از حقیقت افزوده برای کاهش ترس کاربر خود استفاده می نماید. بررسی های صورت گرفته نشان داد که این اپلیکیشن بعد از یک برنامه دو هفته ای توانسته است احساس ترس و انزجار را به صورت قابل توجهی کم کند.
تخمین زده می شود که تا پنج درصد از کل مردم، ترس قابل توجهی نسبت به عنکبوت دارند. تصور بر این است که این فوبیا از موجودات وحشتناک هشت پا، به صورت تکاملی در بعضی از افراد وجود دارد.
پژوهشی که در سال ۲۰۱۷ انجام شد، نشان داد که نوزادان شش ماهه معمولاً هنگام قرار گرفتن در معرض عنکبوت ها، واکنش های استرس زا نشان می دهند. بدین ترتیب بیزاری از عنکبوت می تواند یک حس ذاتی باشد که برای محافظت از ما در مقابل تهدیدهای خطرناک بوجود آمده است.
"درمان از طریق مواجهه"(Exposure therapy)، یکی از موثرترین روش ها برای درمان ترس هایی مانند "عنکبوت هراسی"(Arachnophobia) است. با این حال، قرار دادن افراد در معرض منبع ترس، همیشه فرایند ساده ای نیست. برای مثال، همه درمان گرها چند رتیل غول پیکر را در مطب خود نگه نمی دارند تا آنها را برای درمان از طریق مواجهه به کار ببرند.
پیشرفت فناوری در سالهای اخیر، آزمایش درمان از طریق مواجهه را برای انواع متعدد فوبیا ساده تر و ایمن تر کرده است. درمان از طریق مواجهه با استفاده از حقیقت افزوده، به پزشکان امکان داده است تا با بیمارانی که ترس از ارتفاع دارند، کار کنند. با این حال، درمان با استفاده از حقیقت افزوده هنوز پرهزینه است و اغلب به محیط هایی محدود می شود که امکان نظارت پزشکان بر بیماران را فراهم می کنند.
پژوهشگران دانشگاه بازل، یک اپلیکیشن جدید تلفن همراه معروف به "فوبیز"(Phobys) طراحی نموده اند که با استفاده از یک رابط ساده حقیقت افزوده، تصاویر عنکبوت های متحرک را در محیط اطراف کاربر نشان داده است. پژوهشگران در یک آزمایش بالینی که جهت بررسی کارآیی این اپلیکیشن طراحی شده بود، ۶۶ بیمار مبتلا به عنکبوت هراسی را مورد ارزیابی قرار دادند.
دو سوم گروه شرکت کنندگان باید طی یک دوره دو هفته ای، شش جلسه سه دقیقه ای را به کار کردن با اپلیکیشن تلفن همراه اختصاص می دادند. بقیه شرکت کنندگان هم بدون مداخله مستقیم کار کردند.
همه شرکت کنندگان در انتها آزمایش، یک ارزیابی رفتاری را برای اندازه گیری واکنش های ترس و نفرت خود انجام دادند. یک آزمایش ویژه هم برای قرار دادن شرکت کنندگان در معرض عنکبوت واقعی انجام شد که در یک ظرف پلاستیکی شفاف قرار داشت. این آزمایش به پژوهشگران امکان داد تا میزان نزدیک شدن و تماس داشتن با عنکبوت را اندازه گیری کنند.
نظر پژوهشگران این است که استفاده مکرر از این اپلیکیشن و حقیقت افزوده مبتنی بر تلفن همراه، در کاهش عنکبوت هراسی شرکت کنندگان موثر بوده است.
لازم به ذکر است که این برنامه در چارچوب یک اپلیکیشن تجاری ابداع شده است که می تواند هم در تلفن های هوشمند اپل و هم در نرم افزار اندروید مورد استفاده قرار بگیرد. امتحان کردن این اپلیکیشن، مجانی است اما پروتکل آموزش، هزینه هایی دارد.
این پژوهش، در "Journal of Anxiety Disorders" به چاپ رسید.1400/06/31
12:04:12
0.0 / 5
895
تگهای درمان عنکبوت هراسی با کمک یک اپلیکیشن تلفن همراه!: آزمایش , آموزش , ابداع , اپل
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
بیست و یکم