نانوذرات لیپیدی که به درمان سرطان کمک می کنند

نانوذرات لیپیدی که به درمان سرطان کمک می کنند

بیست و یکم: پژوهشگران ژاپنی در بررسی جدید خود، نوعی از نانوذرات لیپیدی طراحی نموده اند که می توانند با از بین بردن مقاومت در مقابل ایمنی درمانی، به درمان بهتر سرطان کمک کنند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، شاید یک نانوذره لیپیدی که بصورت ویژه ای طراحی شده است، بتواند مولکول های سیگنال دهنده ایمنی را به سلول های ماکروفاژ کبد برساند تا مقاومت نسبت به ایمنی درمانی ضد تومور را از بین ببرد.
دانشمندان "دانشگاه هوکایدو"(Hokkaido University) ژاپن، راهی یافته اند که شاید بتواند به تعدادی از بیماران در غلبه کردن بر مقاومت نسبت به ایمنی درمانی سرطان کمک نماید. آنها توانستند اثر این روش را در آزمایش روی موش ها نشان دهند.
فعال شدن پروتئین های روی سطح سلول های ایمنی می تواند به تنظیم کردن واکنش ایمنی کمک نماید تا حملات بی رویه ای به سایر سلول ها نداشته باشند. با این وجود، تعدادی از سلول های سرطانی می توانند این مکانیسم را بربایند و از بروز واکنش ایمنی جلوگیری نمایند. دانشمندان بتازگی نوعی از مهارکننده های ایمنی را ابداع نموده اند که می توانند با این راهبرد سلول های سرطانی مقابله کنند اما تعدادی از افراد در مقابل این درمان ها مقاوم هستند.
دانشمندان دانشگاه هوکایدو و "موسسه فناوری آیچی"(Aichi Institute of Technology)، چاره ای برای این مشکل پیدا کرده اند. آنها نوعی نانوذره لیپیدی طراحی نموده اند که می تواند مولکول های محرک ایمنی را به سلول های ایمنی موجود در کبد موسوم به ماکروفاژها برساند.
این لیپید موسوم به "YSK12-C4"، تمایل زیادی نسبت به سلول ایمنی دارد. هنگامی که این لیپید به موش ها تزریق شد، توانست مولکول های سیگنال دهنده موسوم به "دینوکلئوتید حلقوی"(cyclic dinucleotide) را به غشای سلولی ماکروفاژهای کبد منتقل کند و به تحریک تولید پروتئین های در رابطه با ایمنی موسوم به "اینترفرون "(interferon) نوع یک بپردازد. اینترفرون ها در خون پخش شدند و نوع دیگری از سلول های ایمنی موسوم به "سلول های کشنده طبیعی"(natural killer cells) را در طحال و ریه فعال کردند.
"تاکاشی ناکامورا"(Takashi Nakamura)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: یافته های ما نشان می دهند که نانوذرات لیپیدی حامل مولکول های سیگنال دهنده ایمنی، وضعیت ایمنی درمانی را از سرد به گرم تبدیل می کنند. این کار می تواند راهکار امیدوارکننده ای را عرضه نماید که به کاهش مقاومت درمان در بعضی از بیماران مبتلا به سرطان کمک می نماید.
این پژوهش، در "Journal for ImmunoTherapy of Cancer" به چاپ رسید.
منبع:

1400/06/28
20:20:05
0.0 / 5
786
تگهای نانوذرات لیپیدی که به درمان سرطان کمک می کنند: آزمایش , ابداع , پژوهش , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیست و یکم