کلیه مصنوعی جایگزینی برای دیالیز و پیوند عضو

کلیه مصنوعی جایگزینی برای دیالیز و پیوند عضو

به گزارش بیست و یکم بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی باید به صورت منظم دیالیز انجام دهند که یک درمان تهاجمی و خطرناک می باشد. اما حالا محققان دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو با موفقیت نمونه اولیه یک کلیه مصنوعی زیستی را تولید کردند که میتوان آنرا بدون احتیاج به دارو در بدن شخص بیمار قرار داد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، کلیه عملکردهای حیاتی مختلفی در بدن انجام می دهد که مهم ترین آن تصفیه کردن خون از سموم و مواد زائد است و همینطور فشار خون، غلظت الکترولیت ها و سایر مایعات بدن را تنظیم می کند.
ازاین رو زمانی که این عضو بدن از کار می افتد جایگزین کردن این فرآیندها کار دشواری است. بیماران به صورت معمول دیالیز را آغاز می کنند اما این درمان زمان بر بوده و راحت هم نیست. روش دیگر پیوند عضو است که می تواند کیفیت زندگی را بالاتر ببرد اما این روش هم عوارض جانبی خطرناکی دارد و برای پیشگیری از پس زده شدن بافت پیوندی باید داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف شود.
در این پروژه محققان دست به ساخت یک کلیه مصنوعی زده اند که میتوان آنرا بدون احتیاج به داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی درون بدن بیمار قرار داد تا عملکرد کلیه طبیعی را انجام دهد.
این دستگاه از دو بخش اصلی تشکیل شده است. بخش هموفیلتر از سیلیکون نیمه هادی ساخته شده که مواد زائد خون را تصفیه می کند. بخش دیگر بیوراکتور است که دارای سلول های لوله ای کلیوی است و میزان آب، تعادل الکترولیت ها و سایر عملکردهای متابولیک را تنظیم می کند. غشا آن هم از این دستگاه در مقابل حمله سلول های ایمنی محافظت می کند.


در آزمایش های قبلی محققان هر یک از این بخش ها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار داده بودند اما این اولین باری است که همه ی اجزا با یکدیگر در یک دستگاه مورد آزمایش قرار می گیرند.
این کلیه مصنوعی به دو شریان اصلی در بیمار متصل می شود. یکی از شریان ها خون را برای تصفیه شدن به دستگاه منتقل می کند و شریان دیگر خون تصفیه شده را به اعضای بدن همچون مثانه می رساند. محققان حالا نشان دادند که این کلیه مصنوعی می تواند بدون احتیاج به پمپ یا منبع نیروی خارجی تنها با فشار خون کار کند.
"شوو روی" (Shuvo Roy)، محقق اصلی این پروژه می گوید: گروه ما این کلیه را بگونه ای ساخت که سیستم ایمنی بدن نسبت به آن واکنش نشان ندهد و الان که توانستیم دو بخش هموفیلتر و بیوراکتور را با یکدیگر ترکیب نماییم، می توانیم بر روی ارتقاء این فناوری برای آزمایش های پیش بالینی و بالینی تمرکز نماییم.
منبع:

1400/06/25
23:37:24
0.0 / 5
689
تگهای کلیه مصنوعی جایگزینی برای دیالیز و پیوند عضو: آزمایش , تولید , دانشگاه , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
بیست و یکم