نگاهی به ترانشه های آتشفشانی مریخ

نگاهی به ترانشه های آتشفشانی مریخ

آژانس فضایی اروپا به تازگی در حساب کاربری خود در اینستاگرام تصاویری از ترانشه های آتشفشانی سیاره مریخ منتشر نمود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا، این تصویر از منطقه آتشفشانی جوان "هامونه الیسیوم"(Elysium Planitia) در مریخ ۱۴ آوریل ۲۰۲۱ توسط دوربین CaSSIS مدارگرد ردیاب گاز (TGO) که مأموریت مشترک آژانس فضایی اروپا و سازمان فضایی روسکاسموس روسیه است، ثبت شده است.
تصور می شود که این دو ترانشه موازی آبی رنگ قابل مشاهده در این تصویر که با نام "گوداله های سربروس" (Cerberus Fossae) شناخته می شود در اثر فرایندهای زمین ساختی بوجود آمده است.ترانشه به فرورفتگی های مصنوعی یا طبیعی در سطح زمین گفته می شود که ژرفای آنها از پهنایشان بیشتر و پهنای آنها از درازایشان بسیار کمتر است در این تصویر دوربین CaSSIS تصویر یکی از این ترانشه‎های با پهنای ۲ کیلومتر را ثبت کرده است."هامونه الیسیوم" دومین منطقه آتشفشانی بزرگ در مریخ است. منطقه گوداله سربروس بعنوان نخستین منطقه زمین ساختی فعال در مریخ شناخته شده است.


سطح این قسمت چند صد متر عمق دارد و مملو از شن و ماسه دانه درشت بوده و احیانا از نظر ترکیبی بازالتی است چونکه در تصویر ترکیبی رنگ کاذب CaSSIS به رنگ آبی دیده می‎شود. این سطوح آتشفشانی مسطح توسط دهانه‎های برخوردی کوچک سوراخ شده‎اند که این مورد احیانا سبب در معرض دید قرار گرفتن همان مواد بازالتی که در گوداله های سربروس ( Cerberus Fossae) وجود دارد، شده است.


منبع:

1400/06/23
22:08:26
0.0 / 5
960
تگهای نگاهی به ترانشه های آتشفشانی مریخ: اینستاگرام , سیاره , كاربر
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم