ثبت رکورد جدید بازدهی در تولید هیدروژن خورشیدی

ثبت رکورد جدید بازدهی در تولید هیدروژن خورشیدی

به گزارش بیست و یکم محققان به بیشترین بازدهی تبدیل انرژی خورشید به هیدروژن به میزان بیشتر از 20 درصد دست یافته اند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، تولید هیدروژن خورشیدی یک سیستم تولید انرژی پاک است که پتانسیل بالایی برای تقویت تلاشهای پایداری در سرتاسر جهان دارد. اما متأسفانه به علت هزینه های بالای تولید و عملکرد، تا حد زیادی با چالش روبروست.
حالا محققان دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه "نیو ساوث ولز" یک رکورد جهانی جدید در زمینه تولید هیدروژن تجدیدپذیر از انرژی خورشیدی با استفاده از مواد ارزانقیمت ثبت کرده اند. این دانشمندان به بازده تبدیل انرژی خورشید به هیدروژن بیشتر از 20 درصدی دست یافته اند.
محققان بر ترکیب سلول های خورشیدی با مواد کاتالیزور کم هزینه برای تجزیه آب به هیدروژن و اکسیژن از راه الکترولیز تمرکز کردند.
دکتر "سیوا کاروتوری" نویسنده و محقق دانشگاه ملی استرالیا می گوید که رویکرد جدید تیم وی در ترکیب سلول های خورشیدی با الکترولیز کننده های هیدروژن در یک واحد می تواند پیشرفت قابل ملاحظه ای در بازدهی تولید و کاهش هزینه ها ایجاد نماید.
"کاروتوری" می گوید: "در یک الکترولیز کننده ی متمرکز که معمولا با برق کار می کند، غشاء و الکترودها در تعداد زیاد - اغلب صدها عدد - روی هم قرار می گیرند تا به ظرفیت تولید مطلوب برسند که منجر به ایجاد یک سیستم پیچیده میشود.
"کاروتوری" افزود که در الکترولیز مستقیم فتوولتائیک(PV)، یک واحد الکترود و غشاء را میتوان مستقیماً با سلول های PV ترکیب کرد و به یک ماژول هیدروژنی خورشیدی ساده تبدیل کرد و احتیاج به زیرساخت های برقی و الکترولیز کننده ها را از بین برد و به تبدیل قدرت بیشتر، بازدهی و هزینه های کمتر رسید.
این تیم حدس می زند که طراحی جدید آنها می تواند هزینه تولید هیدروژن تجدیدپذیر را به 2.30 دلار به ازای هر کیلوگرم کم کند که با اهداف تعیین شده توسط وزارت انرژی ایالات متحده مطابقت دارد.
این خبر خوشحال کننده ای است، چونکه جهان تلاش می کند تا سال 2050 به انتشار صفر خالص گازهای گلخانه ای برسد، چیزی که هدف پروژه های هیدروژن سبز است.
در سال 2017 یکی دیگر از نوآوری های انرژی از یک دکل خورشیدی شناور برای تولید سوخت هیدروژنی با استفاده از آب دریا استفاده نمود. با این وجود، این فناوری هم همچنان پرهزینه بود.
منبع:

1400/06/16
11:06:16
0.0 / 5
760
تگهای ثبت رکورد جدید بازدهی در تولید هیدروژن خورشیدی: تولید , دانشگاه , سیستم , طراحی
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم