شغل افراد علمی زیر ذره بین مجله نیچر

تولید برق از گل و میوه!

تولید برق از گل و میوه!

بیست و یکم تولید برق از گل و میوه!


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر، ماریا فرناندا سردا شیمی دان دانشگاه اروگوئه در مونته ویدئو است. سردا در مصاحبه با مجله نیچر درباره شغل خود گفته است: من با با استفاده از رنگ های طبیعی که در میوه ها و گل ها پیدا می کنم، سلول های خورشیدی می سازم. سلول خورشیدی (Solar cell) یا سلول فتوولتائیک یک قطعه الکترونیکی است که به کمک اثر فوتوولتاییک، انرژی نور خورشید را مستقیما به الکتریسیته تبدیل می کند.
در این روش رنگدانه های گیاهان به نام "آنتوسیانین" (anthocyanins)، نور را جذب کرده و آنرا به انرژی برای سوخت فتوسنتز تبدیل می کنند و من هم از این انرژی برای تولید برق استفاده می کنم.
فناوری تبدیل رنگ های گیاهی به برق در سوئیس توسعه یافته اما من از آن فناوری در گیاهان بومی کشورم مانند گیاه فردوسی(Erythrina crista-galli)، استفاده می کنم.
در این تصویر من درحال تصفیه عصاره گیاه فردوسی هستم. هنگامی که در این فرآیند رنگ های قرمز روشن را حذف می کنم، می‎ توانم کارایی آنها را در تبدیل نور خورشید به انرژی را اندازه گیری کنم که برای انجام این کار هم از یک شبیه ساز خورشیدی استفاده می کنم. در تصویر شبیه ساز من همان جعبه خاکستری و یک جعبه سیاه کوچک کنار آن است.
پایه چوبی که در تصویر مشاهده می کنید هم همسرم آنرا ساخته و این وسیله به من این امکان را می دهد که ابزار آزمایش را برای کنترل میزان تابش رسیده به نمونه، بالا ببرم.
۳۰ سال در دانشگاه اروگوئه در مونته ویدئو کار کردم و در ابتدا در آنجا در زمینه سنتز مواد رادیواکتیو جهت استفاده در حوزه پزشکی و سپس بعنوان الکتروشیمی دان مشغول بودم.
برخی می‎ گویند که رنگ های طبیعی به اندازه کافی پایدار نیستند که بتوان از آنها در سلول های خورشیدی استفاده نمود اما من در سال ۲۰۱۹ یک نمونه اولیه از یک پنل خورشیدی را ساختم و آنرا به مدت دو سال در پایگاه آرتیگاس اروگوئه در جنوبگان هم آزمایش کردم و باید بگویم این پنل‎ ها هیچگاه حتی در زمستان که نور کمی وجود دارد هم از کار نمی ‎افتند.
دستگاههای فتوولتاییک کمتر از یک درصد انرژی مورد نیاز کشور من را تولید می ‎کنند اما امیدوارم کار من بتواند سبب پیشرفت ما در این حوزه در آینده شود.
فتوولتاییک (Photovoltaics) یا به اختصار PV، فناوری تبدل(انرژی) نور به الکتریسیته از طریق استفاده از نیم رساناهایی است که خصوصیت اثر فوتوولتاییک دارند. یک سامانه فتوولتاییک با به کارگیری پانل های خورشیدی که هر کدام شان را شماری از سلول های خورشیدی تشکیل می دهد، توان الکتریکی تولید می کند.
کشور من بسیار کوچک است و دانشمندان بسیار کمی دارد و هیچ شخص دیگری کاری که من حالا به آن مشغولم را انجام نمی دهد. بیشتر مردان در رشته دانشگاهی من که مهندسی فوتوالکتریک است تحصیل می کنند اما من یک زن شیمی دانم و به کارم علاقه مندم. اما سه دختر من متفاوت از من هستند و بطور قطع هم در کارشان پیشرفت خواهند کرد.
بودجه من محدود است و بنابراین است که هنوز با ۵۴ سال سن همچنان در آزمایشگاه کار می کنم چون که در غیر اینصورت نمی توانم حقوق افراد را پرداخت کنم اما شکایت نمی کنم. من عاشق کار در آزمایشگاه هستم و همه اعضای گروه من هم این را می دانند و به عقیده من احترام می‎ گذارند.

منبع:

1400/06/09
10:15:41
0.0 / 5
915
تگهای تولید برق از گل و میوه!: آزمایش , الكترونیكی , تولید , حقوق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم