شناسایی سیگنال های هیچ گاه دیده نشده با آشکارساز جدید ماده تاریک

شناسایی سیگنال های هیچ گاه دیده نشده با آشکارساز جدید ماده تاریک

یک آشکارساز جدید می تواند بطور بالقوه امواج گرانشی با فرکانس بالا را جذب و سیگنال هایی را که تا حالا هیچ گاه دیده نشده اند، ضبط کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، محققان مرکز عالی ARC برای فیزیک ذرات ماده تاریک(CDM) و دانشگاه "وسترن استرالیا" یک آشکارساز(ردیاب) دو سانتی متری ساخته اند که در ۱۵۳ روز اول عملیات خود چندین مورد را تشخیص داده است که پژوهشگران معتقدند می توانند امواج گرانشی فرکانس بالا باشند که تا حالا هیچ گاه دیده نشده بودند.
بگفته پژوهشگران، این نوع امواج می توانند ازطریق یک سیاه چاله اولین یا ابری از ذرات ماده تاریک به وجود آمده باشد.
امواج گرانشی با فرکانس پایین در اثر چرخش و ادغام دو سیاه چاله در یکدیگر یا ناپدید شدن یک ستاره در یک سیاه چاله ایجاد می شوند. اغلب تحقیقات بر روی این امواج فرکانس پایین متمرکز شده است، اما مقدار قابل توجهی پیشنهادات نظری برای منابع امواج گرانشی با فرکانس بالا نیز وجود دارد.
این آشکارساز جدید ممکنست بتواند امواج گرانشی با فرکانس بالا را دریافت کند، برای اینکه در اطراف یک تشدید کننده موج صوتی کریستال کوارتز تولید شده است که می تواند در فرکانس های بالا به سبب عبور امواج صوتی از میان آن، ارتعاش کند. این امواج موجب ایجاد بار الکتریکی می شوند که توسط صفحات رسانا جذب شده و به سیگنالی تبدیل می شوند که تشخیص آن برای پژوهشگران آسان تر است.
تا حالا این تشدید کننده برخی فعالیت ها را در تاریخ ۱۲ مه ۲۰۱۹ و در ۲۷ نوامبر ۲۰۱۹ تشخیص داده است. توضیحات احتمالی این فعالیت ها در این ماه در مجله Physical Review Letters انتشار یافته است.
"ویلیام کمپبل" محقق دانشگاه "وسترن استرالیا" از نویسندگان این مقاله اظهار داشت: هیجان انگیز است که این رویداد نشان داد که آشکارساز جدید ما حساس است و به ما نتایج قابل اعتنا می دهد. اما حالا ما باید دقیقاً تعیین نماییم که این نتایج چه معنایی دارد.
"کمپبل" افزود که او و تیمش برای نخستین بار ثابت کردند که این دستگاهها می توانند بعنوان آشکارسازهای امواج گرانشی بسیار حساس استفاده شوند و این آزمایش یکی از دو مورد فعلی است که در جهان درحال جستجو برای امواج گرانشی با فرکانس بالا در این فرکانس ها است. توسعه این فناوری بطور بالقوه می تواند بینش جدیدی دراین زمینه از نجوم امواج گرانشی بوجود آورد.
با این وجود، تا آن زمان که پژوهشگران موفق به اثبات فعالیت شناسایی شده بعنوان امواج گرانشی با فرکانس بالا شوند، این احتمال وجود دارد که آنها چیز دیگری مانند یک پروسه اتمی داخلی یا یک رویداد شهابی باشند. فیزیک دانان به همین دلیل درحال کار بر روی آشکارسازهای جدید هستند.
"کمپبل" در آخر اظهار داشت: نسل بعدی این آزمایش شامل ساخت یک آشکارساز جدید و یک آشکارساز میونی حساس به ذرات کیهانی خواهد بود. اگر این دو آشکارساز وجود امواج گرانشی را تشخیص دهند، واقعا هیجان انگیز خواهد بود.1400/06/08
22:05:21
0.0 / 5
666
تگهای شناسایی سیگنال های هیچ گاه دیده نشده با آشکارساز جدید ماده تاریک: آزمایش , پژوهش , تحقیقات , تولید
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
بیست و یکم