تلاش باردیگر مریخ نورد استقامت برای نمونه برداری از سطح مریخ

تلاش باردیگر مریخ نورد استقامت برای نمونه برداری از سطح مریخ

مریخ نورد ˮاستقامتˮ ناسا در جستجو برای یافتن حیات باستانی در مریخ بار دیگر برای جمع آوری نمونه سنگ از سطح این سیاره آماده می شود.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، این هفته ابزاری که بر روی بازوی رباتیک دو متری "استقامت" قرار دارد سطح سنگی به نام "روشه"(Rochette) را می تراشد تا دانشمندان درون آنرا بررسی نمایند و تصمیم بگیرند که آیا می خواهند از این سنگ نمونه برداری کنند یا خیر.
نمونه ی مورد نظر که ضخامت آن کمی بیشتر از یک مداد است درون یکی از ۴۲ لوله آزمایش تیتانیومی "استقامت" قرار خواهد گرفت.


فرایند نمونه برداری هفته آینده شروع می شود.
"استقامت" در روز ۶ اوت برای نخستین بار مبادرت به نمونه برداری از مریخ کرد اما این فرایند به علت نرم بودن بیش از حد سنگ مورد نظر با شکست مواجه گردید. استقامت از آن زمان تابحال ۴۵۵ متر مسافت به سمت منطقه ای به نام "سیتادل"(Citadelle) پیموده است. این منطقه دارای سنگ هایی است که در مقابل فرسایش باد مقاوم هستند و احتمال بیشتری وجود دارد که نمونه سنگ های آن در مقابل حفاری مقاوم باشند.
تیم "استقامت" مرحله ی دیگری به فرایند نمونه برداری اضافه کرده اند که طی آن "استقامت" تصویری از لوله آزمایش خود پس نمونه برداری به زمین می فرستد تا محققان از وجود نمونه مطمئن شوند و سپس فرمان بستن لوله صادر می شود.
باآنکه "استقامت" در نخستین تلاش خود موفق به جمع آوری نمونه نشد اما لوله ی آزمایش آن حالا حاوی اتمسفر مریخ است که محققان می خواستند طی ماموریتی در آینده از آن نمونه برداری کنند.
"کن فارلی"(Ken Farley)، دانشمند مأموریت "استقامت" می گوید: امیدواریم بازگرداندن این نمونه ها به زمین به ما در یافتن پاسخ بعضی از سوالاتمان همچون ترکیبات تشکیل دهنده ی جو مریخ کمک نماید. بنابراین است که ما مشتاقیم علاوه بر نمونه سنگ مریخ نمونه ای از جو آنرا هم به زمین بیاوریم.1400/06/06
22:56:34
0.0 / 5
792
تگهای تلاش باردیگر مریخ نورد استقامت برای نمونه برداری از سطح مریخ: آزمایش , ربات , سیاره , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم