وقتی آسمان خراش به مزرعه تبدیل می شود!

وقتی آسمان خراش به مزرعه تبدیل می شود!

به گزارش بیست و یکم یک شرکت ایتالیایی می خواهد یک آسمان خراش را در چین بنا کند که علاوه بر دارا بودن فضای اداری، به پرورش گیاهان و محصولات غذایی هم اختصاص داده خواهد شد.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، شاید دیدن آسمان خراش های پوشیده از گیاه در سالهای اخیر نسبتا عادی شده باشد اما اگر این آسمان خراش ها علاوه بر آوردن طبیعت به شهرها، برای پرورش غذا هم به کار بروند، چه پیش می آید؟ این تفکری است که ورای ایده ساخت "مزرعه خراش" (Farmscraper) در شرکت ایتالیایی "کارلو راتی اسوسیاتی" (Carlo Ratti Associati) وجود دارد. این شرکت باور دارد که این ایده می تواند تا ۴۰ هزار نفر را در سال تغذیه کند.
مزرعه خراش که عنوان رسمی "برج جیان مو" (Jian Mu Tower) را دارد، مقرر است با ۲۱۸ متر ارتفاع در شهر شنژن چین بنا شود. بیشتر فضاهای موجود در ۵۱ طبقه این ساختمان، به فضای اداری اختصاص داده خواهند شد اما یک فودکورت و قروشگاه هم در آن وجود خواهد داشت. بیشتر نمای مزرعه خراش، برای کشت هیدروپونیک محصولات مورد استفاده قرار خواهد گرفت و سالانه بازدهی مطلوبی را خواهد داشت.


برپایه گزارش شرکت سازنده، برج جیان مو آخرین قطعه موجود در منطقه تجاری مرکزی شنژن را اشغال می کند. این برج ۲۱۸ متری، ۱۰ هزار متر مربع از فضای نمای بیرونی خویش را به کشت محصولات کشاورزی اختصاص خواهد داد. تخمین زده می شود که مزرعه عمودی هیدروپونیک، سالانه حدود ۲۷۰ هزار کیلوگرم غذا تولید نماید که نیازهای حدود ۴۰ هزار نفر را پوشش می دهد. برج جیان مو، یک زنجیره مستقل تأمین غذا بوجود می آورد که طی آن، کشت، برداشت، فروش و مصرف محصولات در یک ساختمان انجام می شود. علاوه بر این، برج جیان مو، ادارات، فروشگاه و فودکورت را هم در بر دارد.
از دیگر خصوصیت های قابل توجه مزرعه خراش میتوان به مجموعه تراس هایی اشاره نمود که میزبان گیاهانی مانند نیلوفر آبی، سرخس و "سرخالو" یا "لیچی" (Lychee) هستند و باغ هایی پر از گیاه را برای استراحت کارکنان اداری در بر دارند. بعلاوه، وجود این گیاهان به سایه انداختن در فضای داخلی و کاهش نیازهای تهویه مطبوع کمک می نماید.
منبع:

1400/06/06
08:15:41
0.0 / 5
1004
تگهای وقتی آسمان خراش به مزرعه تبدیل می شود!: تولید , شركت , محصولات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم