2 نوع الماس نادر از بقایای موجودات زنده تشکیل می شوند!

2 نوع الماس نادر از بقایای موجودات زنده تشکیل می شوند!

بیست و یکم: بااینکه بشر همیشه به الماس علاقمند بوده است اما هنوز چیزهای زیادی در مورد این قطعات درخشان کربنی وجود دارد که از آنها بی اطلاعیم.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، تحقیقاتی که بتازگی انجام شده است نشان میدهد که دو نوع الماس نادر در طبعیت منشا یکسانی دارند و از بقایای موجودات زنده در عمق بیش از ۴۰۰ کیلومتری زمین تشکیل شده اند.
یک دسته از الماس ها، لیتوسفری ها هستند. این الماس ها که در لایه سنگ کره یا لیتوسفر زمین تشکیل می شوند رایج ترین نوع الماس هستند. از این الماس ها در ساخت زیورالات استفاده می شود.
دو نوع دیگر از الماس ها با اسامی الماس اقیانوسی و فوق عمیق قاره ای نیز وجود دارد که الماس های کمیابی هستند.
الماس های اقیانوسی در سنگ های اقیانوسی یافت می شوند و الماس های فوق عمیق را می توان در عمق ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلومتری زمین یافت.
برای آن که دید بهتری از این عمق پیدا کنید می توان اظهار داشت که فضا از فاصله ی ۱۰۰ کیلومتری از سطح دریا شروع می شود و ایستگاه فضایی بین المللی در فاصله ی ۴۰۰ کیلومتری قرار دارد و انسان ها هیچگاه قادر به حفر زمین بیش از ۱۲.۲ کیلومتر نبوده اند.
همانطور که انتظار می رود الماس های اقیانوسی و عمیق متفاوت هستند.
تنوع در ایزوتوپ های کربن می تواند به تعیین آلی یا غیرآلی بودن منشا الماس کمک نماید.
پژوهشگران در گذشته بیان نمودند که الماس های اقیانوسی از مواد آلی تشکیل شده اند این بدان معناست که این الماس ها از کربنی که روزی در بدن موجودات زنده بوده است شکل گرفته اند.
این در حالیست که تشخیص منشا الماس های عمیق قاره ای به سبب تنوع بیش از اندازه ایزوتوپ های آنها دشوار بوده است.
حالا در این مقاله جدید که به رهبری "لوک دوست"(Luc Doucet)، زمین شناس از دانشگاه کورتین(Curtin)، انجام شده است. پژوهشگران دریافتند که هسته ی این الماس های عمیق ترکیبات ایزوتوپی مشابهی دارند و این بدان معناست که این الماس ها مانند الماس های اقیانوسی منشا آلی داشته و از بقایای موجودات زنده به وجود آمده اند.
تعدادی از این الماس های عمیق در سنگ کره زمین تبدیل به هسته ی الماس های معدنی می شوند. این مساله تنوع ایزوتوپ ها در آنها را توضیح می دهد.
بررسی الماس های کدر به دانشمندان در کشف نخستین لحظات تشکیل الماس ها کمک می نماید. ساختار این بلورها به آنها امکان تحمل فشاری بیش از پنج برابر فشار هسته زمین را می دهد. در سال ۲۰۱۹ پژوهشگران موفق به کشف الماسی در دل یک الماس دیگر نیز شدند.
تحقیقات در مورد الماس ها ادامه دارد و دانشمندان هنوز علت این که چرا الماس های عمیق و نادر از کربن آلی تشکیل می شوند را نمی دانند.
این تحقیقات در مجله ی "Scientific Reports" انتشار یافته است.
منبع:

1400/06/03
15:46:19
0.0 / 5
546
تگهای 2 نوع الماس نادر از بقایای موجودات زنده تشکیل می شوند!: پژوهش , تحقیقات , دانشگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم