پمپ انسولین قابل ایمپلنت برای دیابتی ها

پمپ انسولین قابل ایمپلنت برای دیابتی ها

به گزارش بیست و یکم محققان ایتالیایی یک سیستم رباتیک برای افراد دیابتی ابداع نموده اند که به اندازه یک موبایل تاشو است و داخل شکم ایمپلنت می شود تا در صورت نیاز انسولین آزاد کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از دیلی میل، بیشتر افراد مبتلا به دیابت روزانه حداقل به ۲ بار تزریق انسولین نیاز دارند. در همین راستا برای تسهیل این وضعیت محققان یک ربات قابل ایمپلنت ابداع نموده اند که دارو را در بدن آزاد می کند.
تعدادی از پژوهشگران ایتالیایی اخیراً پژوهشی در ژورنال ساینس رباتیکس منتشر نموده اند که درباره سیستمی با دو بخش به نام PILLSID است. این سیستم شامل یک پمپ قابل ایمپلنت انسولین است که در منطقه شکم فرد قرار می گیرد. بخش دیگر یک کپسول مغناطیسی قابل خوردن است که پمپ را پر می کند. هنگامیکه بیمار باید پمپ را تجدید کند، فقط کافی است یک کپسول انسولین ببندد که به وسیله آهنرباهای داخل پمپ در دستگاه گوارش حرکت می کند. این دستگاه به اندازه یک موبایل تاشو است و به وسیله سوزنی مخصوص کپسول را دریافت می کند، آنرا می چرخاند و در وضعیت مناسبی قرار می دهد. در مرحله بعد هورمون انسولین داخل آنرا استخراج می کند. این کپسول به صورت طبیعی در دستگاه گوارش فرد حرکت می کند و در نهایت از بدن خارج می شود. آریانا منچیاسی مؤلف این تحقیق و پروفسور رباتیک پزشکی زیستی در دانشکده مطالعات پیشرفته سانتا آنا واقع در پیزا در ایتالیا می گوید: این فرآیند مشابه پرتاب موشک باری به فضا و اتصال آن به ایستگاه فضایی بین المللی است. سیستم مذکور به صورت موفقیت آمیز روی ۳ خوک دیابتیک آزمایش شده است. نتایج آزمایش نشان داد پمپ انسولین می تواند سطح گلوکز خون را برای چند ساعت کنترل کند. البته این نوآوری باید روی انسان هم آزمایش شود. محققان تصمیم دارند در آزمایش بالینی که در آینده انجام می شود این دستگاه را به دیوار شکم که به روده کوچک متصل می شود ایمپلنت کنند. بدین سان انسولین به صورت خاص به این منطقه وارد می شود. پمپ انسولین علاوه بر اجزای مغناطیسی، عناصر مکا ترونیک مینیاتوری، سیستم نیرو رسانی بی سیم و یک واحد کنترل است.


منبع:

1400/05/31
12:48:54
0.0 / 5
668
تگهای پمپ انسولین قابل ایمپلنت برای دیابتی ها: آزمایش , ابداع , پژوهش , دستگاه
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم