براساس مطالعات گسترده جدید

بیش از 35 درصد مبتلایان به کووید-19 بدون علامت هستند

بیش از 35 درصد مبتلایان به کووید-19 بدون علامت هستند

بیست و یکم: با گذشت ماه ها از انتشار ویروس سارس-کوو-2 مشخص شده که خیلی از افرادی که در شیوع بیماری نقش دارند بی علامت هستند. تشخیص افراد بی علامت از کسانی که هنوز علایم آنها شروع نشده دشوار است و این مساله به دست آوردن آمار دقیق را سخت می کند.


به گزارش بیست و یکم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس آلرت، حالا تعدادی از پژوهشگران حوزه پزشکی در ایالات متحده آمریکا با بررسی بیش از ۳۵۰ مطالعه دریافتند که بیش از ۳۵ درصد همه ی کسانی که به کووید-۱۹ مبتلا می شوند به مرحله ی بروز علایم نمی رسند.
برآوردهای اولیه نشان می داد که تنها چهار درصد مبتلایان بی نشانه هستند و با گسترش همه گیری نیز این عدد کمتر از ۲۰ درصد تخمین زده می شد.
به دست آوردن این عدد دشوار است برای اینکه کسانی که تب، گلودرد، سرفه، بدن درد و از دست رفتن حس بویایی را تجربه نمی کنند به ندرت برای انجام آزمایش به آزمایشگاه مراجعه می کنند.
یکی از راه های بررسی میزان شیوع یک بیماری نمونه برداری تصادفی است یعنی فارغ از بیمار یا سالم بودن یک جمعیت از آنها آزمایش گرفته شود اما این روش یک مشکل دارد. ممکنست افرادی که در روز آزمایش سالم بودند در ایام بعد مبتلا شوند و مثل کسانی که بیمار هستند و هنوز علایم آنها ظاهر نشده است علامتی نشان ندهند.
علاوه بر آن سارس-کوو-۲ علایم مختلفی در افراد بوجود می آورد که ممکنست تعدادی از آنها هنوز بعنوان عارضه ی این بیماری شناخته نشده باشند.
برای حل این مشکلات پژوهشگران دو فراتحلیل از مطالعات کووید-۱۹ انجام دادند. در فراتحلیل داده های به دست آمده از پژوهش های مختلف بصورت یک جا جمع آوری شده و بعنوان یک مجموعه تحلیل می شود.
داده های اول شامل مطالعاتی بود که در آن افراد تحت نظر قرار گرفته بودند تا کسانی که علایم ناشی از ویروس را نشان می دهند مشخص شوند. بررسی این مطالعات نشان داد که ۳۵.۱ درصد افرادی که نتیجه ی آزمایش کووید-۱۹ آنها مثبت شد علائمی نداشتند.
داده های دسته دوم حاوی اطلاعاتی بود که در آن علاوه بر تحت نظر قرار دادن افراد، در زمان انجام آزمایش ناقلان خاموش نیز مشخص شده بودند. بررسی های انجام شده روی این داده ها نشان می داد که ۳۶.۹ درصد افراد مبتلای بی نشانه هستند.
نتایج این بررسی ها به یکدیگر بسیار نزدیک بود این مساله به پژوهشگران ثابت کرد که روش آنها مناسب بوده است.
همین طور ۴۰ درصد افراد در روز انجام آزمایش علائمی نداشتند. این میزان بدون در نظر گرفتن بروز یا عدم بروز علایم در ایام بعد از انجام آزمایش اعلام شده است.
تحقیقات بیشتر به درک بیشتر ما از این مساله کمک می نماید اما با این وجود می دانیم که احتمال انتقال بیماری بدون بروز علایم وجود دارد و بدین سبب رعایت دستورالعمل های بهداشتی اهمیت زیادی دارد.
نتایج این تحقیقات در مجله ی "PNAS" انتشار یافته است.
منبع:

1400/05/24
13:34:46
0.0 / 5
706
تگهای بیش از 35 درصد مبتلایان به کووید-19 بدون علامت هستند: آزمایش , پژوهش , تحقیقات
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم