ناسا محفظه ۴۰ سال دست نخورده را باز كرد

ناسا محفظه ۴۰ سال دست نخورده را باز كرد

به گزارش بیست و یكم محققان ناسا یك محفظه حاوی سنگ های ماه را كه بیشتر از ۴۰ سال بود دست نخورده بود، باز كردند.


به گزارش بیست و یكم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، "آندره موسی"، "چاریس كریشر" و "جولیان گروس" دانشمندان ناسا، نخستین نمونه قمری را كه بیشتر از ۴۰ سال بود دست نخورده بود، در مركز فضایی جانسون ناسا در هیوستون باز كردند.
نمونه های خاك و گرد و غبار و سنگ ماه كه طی مأموریت های آپولو به زمین آورده شده اند، به دانشمندان بینش جدیدی در مورد ساختار ماه عرضه كرده، اما دانشمندان می خواهند ببینند آنها زیر میكروسكوپ های پیشرفته امروزی چگونه به نظر می رسند؟
ناسا اخیرا نخستین نمونه از دو نمونه قمری دست نخورده را برای مطالعه با وسایل علمی مدرن باز كرده است تا شاید به مأموریت های آینده بازگشت به ماه معروف به "آرتمیس"(Artemis) كه در سال ۲۰۲۴ انسان ها را به ماه باز خواهد گرداند، كمك نماید.
این دو نمونه متعلق به اوایل دهه ۱۹۷۰ است كه به زمین آورده شد و به سرعت مهر و موم شدند و به شكل دو لوله به طول دو پا(فوت) در انبار قرار گرفتند.


دكتر "سارا نوبل" دانشمند ناسا می گوید: ما امروز قادریم اندازه گیری هایی را انجام دهیم كه در سال های گذشته امكان پذیر نبودند. تجزیه و تحلیل این نمونه ها به دریافت حداكثری و بازده بالای علمی از مأموریت های آپولو منجر می شود. همینطور نسل جدیدی از دانشمندان و محققان قادر خواهند بود تكنیك های خویش را اصلاح كنند و به آماده سازی كشف های آینده برای مأموریت های قمری در دهه ۲۰۲۰ و پس از آن كمك كنند.
ناسا اوایل امسال ۹ تیم تحقیقاتی از سراسر جهان را برگزید تا نمونه های بكر را بررسی نمایند. حالا یكی از این تیم ها نخستین نمونه از این دست را باز كرده است كه نخستین نمونه بكر آپولو است كه بیشتر از ۴۰ سال دست نخورده بود.
دانشمندان از اسكن های اشعه ایكس برای ساختن یك تصویر سه بعدی واضح از نمونه استفاده كردند كه به آنها در درك ساختار آن و تعیین بهترین روش برای قسمت كردن آن برای مطالعه توسط تیم های مختلف كمك كرد. سپس نمونه از لوله جدا شده و جهت بررسی لایه های مختلف هسته به بخش های ۴ اینچی تقسیم شد.


"چاریس كریشر" كه این بسته را باز كرد، اظهار داشت: من با داستان های آپولو بزرگ شدم. آنها الهام بخش من بودند تا حرفه فضایی را دنبال كنم و الان فرصتی برای كمك به مطالعاتی دارم كه می توانند مأموریت های بعدی ماه را بهبود ببخشند.
وی ادامه داد: باز كردن این نمونه دست نخورده از سنگ و خاك ماه افتخار و مسئولیت بزرگی است. ما تاریخ را لمس می نماییم.
امید است كه مطالعه این نمونه های بكر بتواند درك محققان از ماه و منابع آنرا بهبود بخشد كه یك ابزار كلیدی برای مأموریت های آرتمیس خواهد بود. چیزهایی مانند اینكه یخ آب ها كجا جمع شده اند و اكسیژن و دانستن اینكه منشاء آنها كجاست می تواند كمك شایانی به آرتمیس كند.


"چارلز شیرر" از محققان ناسا می گوید: یافته های حاصل از این نمونه ها بینش جدیدی به ناسا در مورد ماه همچون تاریخچه برخوردها روی سطح ماه، چگونگی وقوع رانش سطحی در ماه و چگونگی تكامل پوسته ماه با گذشت زمان عرضه می دهد. این تحقیق به ناسا كمك می نماید تا درك بهتر از چگونگی توسعه، تكامل و تعامل منابع ماه و سایر اجسام سیاره ای پیدا كند.
نمونه دست نخورده دوم مقرر است اوایل سال ۲۰۲۰ باز شود.1398/08/17
17:15:54
5.0 / 5
4282
تگهای ناسا محفظه ۴۰ سال دست نخورده را باز كرد: تحقیقات , سیاره , محقق
این مطلب بیست و یکم را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان بیست و یكم
بیست و یکم